Porady ogrodnicze

Twój amarylis przekwitnął? Tak sprawisz, że na nowo wyda kwiaty

Amarylis to piękny kwiat, który w okresie kwitnienia zachwyca dużymi, kielichowatymi kwiatami o różnych kolorach. W artykule podpowiadamy, jak dbać o amarylis i wyjaśniamy, dlaczego nie kwitnie.

Twój amarylis przekwitnął? Tak sprawisz, że na nowo wyda kwiaty
REKLAMA

Amarylis nazywany jest też wymiennie jako hipeastrum lub zwartnica. W sklepach często możemy natrafić na jego podkiełkowane cebule. To pięknie kwitnące rośliny o naprawdę zjawiskowych kwiatach. Uprawa amarylisa w doniczce wcale nie jest trudna, wymaga tylko właściwego postępowania. Odpowiednia pielęgnacja amarylisa i nawożenie sprawią, że roślina ponownie zakwitnie. Jak więc dbać o amarylis, gdy kwiaty zaczną już więdnąć i przekwitać?

Amarylis — co zrobić, jak przekwitnie? Instrukcja krok po kroku

Gdy widzimy już zwiędnięte, nieładne kwiaty, należy je odciąć. Usuwamy je, ale jeżeli to możliwe pozostawiamy pęd do samoistnego uschnięcia. Nie prezentuje się to może zbyt ładnie, ale ma to pozytywny wpływ na odżywienie cebuli, z której w przyszłości chcielibyśmy pozyskać przecież kolejne kwiaty. Gdy już i pęd zrobi się żółty i zwiędnięty, to go usuwamy. W tym czasie zaczynają rosnąć liście. Przy niedoborze światła są one zazwyczaj bardzo długie i często wiotkie, a nawet łamliwe. Możemy je w wybrany sposób podwiązać. To one są odpowiedzialne za pozyskanie składników odżywczych, które będą miały wpływ na rozrost cebuli, a tym samym na ponowne kwitnienie. Jeżeli sami sadziliśmy cebulę w żyznym podłożu, to nie musimy jej przesadzać. Ale jeżeli kupiliśmy ją już w doniczce, to często podłoże takie warto wymienić.

src: Amarylis po przekwitnięciu - jak pielęgnować, żeby zakwitł ponownie?, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Amarylis — jaka ziemia będzie dla niego odpowiednia?

Zwartnica najlepiej rośnie w podłożu uniwersalnym lub kwiatowym. Doniczka nie musi być większa od tej, w której roślina rosła do tej pory. Powinna mieć obwód o 1-2 palce większy niż obwód cebuli. Jeżeli zauważymy cebulkę potomną, to możemy ją oddzielić i posadzić osobno. Na jej kwitnienie przyjdzie nam zazwyczaj poczekać kilka lat, aż podrośnie. Pielęgnujemy ją tak samo, jak starsze okazy.

REKLAMA
REKLAMA

Może zainteresuje cię ten artykuł: Tak nasze babcie nawoziły rośliny w doniczkach. Te sposoby są niezawodne

Amarylis — nawożenie

Nawożenie amarylisa najlepiej wykonywać z wykorzystaniem nawozu do roślin kwitnących. Ustawiamy hipeastrum w jasnym miejscu, regularnie podlewamy i odżywiamy. Optymalna temperatura dla zwartnicy w czasie wegetacji to 18-25 stopni Celsjusza. Latem możemy wystawić ją na balkon lub do ogrodu. Na początku stopniowo hartujemy wtedy roślinę i umieszczamy w cieniu, przyzwyczajając ją pomału do warunków panujących na dworze. W ogrodzie należy uważać na ślimaki. Uwielbiają zarówno liście zwartnicy, jak i jej cebulę.

Zobacz więcej zdjęć

Amarylis — okres spoczynku

Jesień to dla amarylisa stan spoczynku. Zaprzestajemy wtedy podlewania. Pozwalamy uschnąć liściom, obcinamy je, a cebulę wraz z doniczką i suchym podłożem lub cebulę bez podłoża, wyciągniętą z doniczki umieszczamy w chłodnym miejscu, gdzie temperatura jest powyżej zera, np. w chłodnym garażu. Nie musi być to jasne miejsce. Może być ciemne. Jeżeli pominiemy etap spoczynku rośliny w chłodnym miejscu, liście będą rosły dalej, ale zwartnica nie będzie kwitnąć. Ten krótki okres w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza, bez wody, jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia. Musi on trwać minimum 6 tygodni. Jeśli do tej pory pomijaliśmy ten etap, to teraz wiemy już, dlaczego amarylis nie kwitnie.

REKLAMA
REKLAMA

Amarylis — kiedy sadzimy cebule?

Po mniej więcej dwóch miesiącach ponownie sadzimy cebulę zwartnicy. Wybieramy nieco większą doniczkę niż średnica cebuli i wypełniamy do połowy podłożem uniwersalnym lub kwiatowym. Warto zadbać o to, aby było ono przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze. Wskazany jest także drenaż. Cebuli nie zagłębiamy całkowicie, najwyżej do 2/3 jej wysokości. Co najmniej 1/3 cebuli powinna wystawać nad powierzchnię ziemi. Oczywiście wierzchołek musi być skierowany ku górze, a piętka do dołu. Nie ma tu problemu z rozróżnieniem, gdzie góra, a gdzie dół. Po posadzeniu rozpoczynamy regularne podlewanie i czekamy, aż pojawi się pęd kwiatowy, który wyrasta przed liśćmi. Gdy go zauważymy, rozpoczynamy odżywianie nawozem do roślin kwitnących.

Zobacz więcej zdjęć

Po przekwitnięciu usuwamy kwiaty i działamy zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi. I na koniec przypomnienie. Nazwa amarylis jest błędnie używana do określania wszystkich gatunków hipeastrum. Tak naprawdę amarylis to inna roślina, choć dość podobna. Zwartnica, czyli hipeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a amarylis z Afryki. Amarylis ma drobniejsze kwiaty, ale jest ich więcej, nawet kilkanaście i podłużne, jasne cebule, podczas gdy hipeastrum, czyli zwartnica wydaje na pędzie kilka większych kwiatów, a cebulę ma dużą, pękatą o brązowych łuskach. Jednakże obie te rośliny uprawia się bardzo podobnie. Warto pielęgnować zwartnice, żeby co roku nagradzały nas zjawiskowymi kwiatami.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Twój amarylis przekwitnął? Tak sprawisz, że na nowo wyda kwiaty"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.