Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Tych krzewów i drzew nie przycinaj wiosną. Inaczej możesz nie zobaczyć kwiatów

Wiosna to czas wzmożonej pracy w ogrodzie i przycinania różnych gatunków drzew i krzewów. Nie wszystkie gatunki roślin można jednak przycinać o tej porze roku. Sprawdźcie, czego nie przycinamy wiosną!

Tych krzewów i drzew nie przycinaj wiosną. Inaczej możesz nie zobaczyć kwiatów
NIektórych gatunku roślin nie powinno się przycinać wiosną. Fot. Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Wczesną wiosną wiele krzewów i drzew ozdobnych wymaga cięcia, które zagęszcza rośliny i pobudza je do wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny można przycinać wiosną, ponieważ możemy w ten sposób pozbawić roślinę pąków kwiatowych, zahamować jej wzrost i spowodować, że w tym roku w ogóle nie zakwitnie. Poniżej podpowiadamy, jakich roślin nie wolno przycinać o tej porze roku.

Czego nie przycinamy wiosną?

Wiosną nie należy ciąć tych gatunków drzew i krzewów, których pąki kwiatowe zawiązują się w poprzednim sezonie. Jeśli wczesną wiosną zetniemy ich gałązki, rośliny nie zakwitną w ogóle lub wydadzą bardzo mało kwiatów, ponieważ podczas cięcia pozbawiliśmy je pąków kwiatowych.

Jakich drzew i krzewów ozdobnych nie przycinamy wiosną? Są to m.in.:

 • forsycja
 • migdałek
 • magnolia
 • azalia
 • hortensje ogrodowe
 • bez (lilak)
 • kalina koralowa
 • krzewuszka
 • tawuła wczesna
 • tawuła szara

Wymienione wyżej rośliny można przyciąć dopiero po przekwitnięciu w okresie letnim, w celu uformowania ich kształtu lub zagęszczenia korony.

Przeczytaj również: Jakie krzewy i drzewa ozdobne przycinamy w marcu? Poradnik wiosennego cięcia roślin

Jeśli przytniemy wiosną rośliny kwitnące na zeszłorocznych pędach, to niestety nie zobaczymy kwiatów. Fot. 123RF/PICSEL

Drzewa źle znoszące przycinanie

Niektóre gatunki drzew i krzewów bardzo źle znoszą zabieg przycinania, dlatego lepiej w ogóle ich nie przycinać lub ograniczyć tę czynność tylko do tzw. cięcia higienicznego, które ma na celu usunięcie jedynie suchych i chorych pędów.

Gdy rośliny po zimie budzą się do życia, ich soki zaczynają żywiej w nich krążyć. Dlatego po "zranieniu", czyli przycięciu gałęzi, drzewa te zaczynają "płakać", tzn. wypuszczać soki. Zjawisko to nazywane jest "wiosennym płaczem" i powoduje osłabienie roślin.

Drzewa, które źle znoszą wiosenne cięcie to:

 • grab
 • katalpa
 • brzoza
 • wierzba
 • klon
 • buk
 • drzewa owocowe pestkowe (np. wiśnie, czereśnie)
 • orzech

W przypadku tych drzew zaleca się wykonywanie cięcia, dopiero gdy na gałęziach pojawi się pełne ulistnienie, czyli w lipcu lub sierpniu. W przypadku drzew owocowych cięcie należy wykonać dopiero po zbiorze owoców.

Przeczytaj również: Podstawowe zasady przycinania drzew owocowych

Niektóre drzewa po wiosennym cięciu "płaczą". Fot. 123RF/PICSEL

Błędy podczas wiosennego cięcia drzew i krzewów

Bez wątpienia cięcie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Trzeba jednak podejść do niego z głową i odpowiednią wiedzą, by nie doprowadzić do uszkodzenia drzew i krzewów, zahamowania ich wzrostu czy pozbawienia kwiatów.

Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy w wiosennym cięciu roślin:

 • Nieodpowiednie narzędzia - narzędzie do przycinania należy dopasować do roślin i wielkości pędów. Używanie małego sekatora do grubych lub suchych gałęzi doprowadza do uszkodzenia i tępienia ostrzy. Często popełnianym błędem jest posługiwanie się narzędziami starymi, nieostrymi lub zardzewiałymi. Pamiętajmy, by zawsze używać ostrych narzędzi, ponieważ brudne ostrza sprzyjają przenoszeniu się chorób i uszkadzają tkankę roślin.

 • Cięcie w złym terminie - pamiętajmy, że tnąc w niewłaściwym czasie, zaszkodzimy roślinie – ograniczymy jej kwitnienie i owocowanie, narazimy na wyciek soków, doprowadzimy do ogólnego osłabienia, co zwiększa podatność na szkodniki i choroby. Ogólnie przyjmuje się, że gatunki zakwitające w lecie i jesienią oraz te zawiązujące pąki kwiatowe na tegorocznych pędach przycina się wczesną wiosną. Z kolei rośliny zakwitające wiosną oraz pąkujące na pędach ubiegłorocznych przycina się po zakończeniu okresu kwitnienia lub latem.

 • Brak przycinania - zaniechanie cięcia roślin w ogrodzie może spowodować ich niekontrolowany rozrost. Z kolei nieprzycinane młode okazy w przyszłości będą "łyse" w dolnych partiach. Natomiast w przypadku drzewek owocowych, żywopłotów i części roślin ozdobnych brak przycinania poskutkować może opóźnieniem owocowania oraz wytwarzaniem nieforemnych, przerzedzonych koron.

 • Zła technika cięcia pędów - dobrze przeprowadzone cięcie wymaga zachowania odpowiedniego kąta oraz cięcia we właściwym miejscu. Unikajmy cięcia „na prosto” oraz tuż nad pąkiem wychylonym w stronę rośliny. Narzędzie do cięcia układamy pod kątem skierowanym przeciwnie do ukierunkowania pąku. Gałązki zaleca się przycinać blisko pąka, w odległości ok. 0,5 cm, tak by nie zostawiać zbyt długich fragmentów, które z czasem po prostu zaschną.

Przeczytaj również:

Najważniejsze prace, jakie trzeba wykonać w ogrodzie w marcu

Kiedy sadzić dymkę na wiosnę?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.