Porady ogrodnicze

Wspaniale zdobią ogrody, tarasy, balkony czy domowe parapety. Jak pielęgnować róże miniaturowe?

Róże miniaturowe to niezwykle urocze rośliny, których przeznaczeniem jest hodowla doniczkowa. Wspaniale zdobią ogrody, tarasy, balkony czy domowe parapety. Charakteryzują się drobnymi, ale licznymi kwiatami. Występują one w całej palecie barw i odcieni. Dowiedz się, jak wygląda rozmnażanie i pielęgnacja róż miniaturowych, a także poznaj choroby i szkodniki, które najczęściej je atakują. 

Wspaniale zdobią ogrody, tarasy, balkony czy domowe parapety. Jak pielęgnować róże miniaturowe?
Róże miniaturowe, tak jak i reszta odmian tego gatunku to przepiękne, bardzo okazałe i atrakcyjne kwiaty. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Róża miniaturowa pochodzenie 

Można powiedzieć, że starszą siostrą róży miniaturowej jest Rosa chinensis Minima. Oba gatunki pochodzą z Chin. To właśnie od Minimy wyprowadzono wiele odmian róż miniaturowych. Są wśród nich egzemplarze bardzo ozdobne o małych liściach i licznych, niewielkich, pełnych kwiatach. To właśnie ze względu na swoje pochodzenie, miniaturowe gatunki róż wymagają nieco innej opieki niż róże ogrodowe. Rzecz ma się podobnie z uprawą tych kwiatów. 

Wczesną wiosną róże miniaturowe można zakupić w sklepach ogrodniczych lub bezpośrednio od hodowców. Na szerszą skalę pojawiają się one w centrach ogrodniczych już na przełomie lutego i marca. Jeśli chcesz stworzyć własny, niezapomniany różany ogród, właśnie w tym okresie odwiedzaj działy roślinne.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @danadanuta1961 

Róża miniaturowa – wymagania i pielęgnacja 

Róża miniaturowa, tak samo jak jej protoplastka Rosa chinensis Minima, nie rośnie zbyt duża. Zwykle jej wzrost nie przekracza 40 cm. Bardzo liczne odmiany róż doniczkowych różnią się okresem kwitnienia. Niektóre potrafią zakwitnąć wiosną i latem, a inne budzą się do życia od maja do października. 

Jak już wiesz, róże miniaturowe zwykle sprzedawane są w doniczkach, a w chłodniejszych miesiącach przenoszone są do mieszkań. Z tej racji należy je pielęgnować inaczej niż typowe róże ogrodowe. 

Jak więc powinno wyglądać stanowisko dla róży miniaturowej? W mieszkaniu te kwiaty wymagają dobrze oświetlonej przestrzeni. Należy pamiętać, żeby nie narażać rośliny na zbyt mocne promieniowanie słońca. W okresie letnim miniaturowe róże te śmiało mogą zdobić przydomowe ogrody, tarasy czy balkony.

Warto także zadbać o umiarkowanie wilgotne podłoże dla róży miniaturowej oraz często zraszać jej liście wodą. Taki zabieg zapobiega opadaniu liści rośliny, a ponadto wzmaga i przedłuża jej kwitnienie. 

Domowe róże miniaturowe zaleca się też zasilać nawozami. Nawożenie róży miniaturowej powinno się odbywać co ok. 2 tygodnie w okresie od marca do sierpnia. Rośliny należy podlewać nawozem płynnym rozcieńczonym z wodą. Żeby zapobiec słabszemu wybarwianiu liści, czyli tzw. chlorozie, można zastosować wieloskładnikowy nawóz wzbogacony w mikroelementy. 

Przeczytaj również: Jak dbać o róże, aby zdobiły ogródek kolorowymi kwiatami? Wystarczy ten naturalny oprysk

Róże hodowane w pojemnikach mają ograniczoną przestrzeń, wiąże się to z pozyskiwaniem mniejszej ilości składników pokarmowych i wody. Dlatego warto zadbać o odpowiednią wielkość pojemnika, w którym przez jakiś czas będzie rosła róża. Trzeba zapoznać się również z konkretną odmianą róży i dobrać pod jej kątem idealną doniczkę. Zaraz po zakupie, róże powinno się przesadzać do większych doniczek. 

Trzeba pamiętać o tym, że system korzeniowy róż ma budowę pionową, oznacza to, że doniczka powinna mieć wydłużony kształt, a jej wysokość powinna wynosić minimum 20-35 cm. Tutaj ważny jest czas, który chcesz przeznaczyć na hodowanie rośliny. Oczywiście jeśli chcesz, aby twoja roślina zdobiła balkon tylko przez jeden sezon, wystarczy posadzić ją w stylowej misie czy dzbanku. Jeżeli natomiast róża ma na dłużej zagościć w twoim ogrodzie, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Róża rosnąca w dużej doniczce również wymaga przesadzania co ok. 2-3 lata. Dlaczego? Ponieważ powinno się także wymienić całe jej podłoże. Na dnie doniczki powinny znaleźć się specjalnie wycięte otwory, przez które wypłynie nadmiar wilgoci. Na spodzie doniczki należy ułożyć solidną warstwę drenażu. Pamiętaj, aby korzenie róży nie stały w wodzie. W przeciwnym razie roślina zgnije. 

Podłoże dla róż musi być żyzne, najlepiej próchnicze. Warto wybrać takie, które będzie też lekkie i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym.  

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja róż

Róża miniaturowa – rozmnażanie 

Najprostszą, a zarazem najbardziej skuteczną metodą rozmnażania róż parkowych, pnących, miniaturowych, a także dzikich jest ukorzenianie sadzonek pędowych zdrewniałych. Jest to dość amatorski sposób na powiększenie własnej kolekcji róż, ale można go nazwać niezastąpionym. 

Rozmnażanie należy wykonać późnym latem. Sadzonki pozyskuje się od września do października z dobrze zdrewniałych, tegorocznych, bocznych pędów. Najlepiej, żeby miały długość 10-15 cm, a w dolnej części były pozbawione liści i kolców. Końce pędów powinno się przycinać pod skosem. Przed posadzeniem pędów warto zanurzyć je na 15 minut w roztworze fungicydu. 

Proces sadzenia początkuje wykopanie rowka o głębokości ok. 20 cm. To działanie powinien poprzedzić wybór odpowiedniego miejsca dla rośliny. Najlepiej, aby było ono dość zaciszne i cieniste. Na dnie dołka można rozsypać gruboziarnisty piasek. Końcówki pędów zanurza się w ukorzeniaczu przeznaczonym dla sadzonek zdrewniałych. Sadzonkę należy ostrożnie i pod skosem umieścić w wykopanym rowie. Nowe okazy należy zasypać (do połowy) substratem torfowym zmieszanym z korą i piaskiem w proporcjach 3:2:1. 

Ściętą górną końcówkę pędu można także posmarować maścią sadowniczą. Po tym zabiegu sadzonka będzie mniej narażona na wysychanie, a także uniknie chorób grzybowych. Musisz wiedzieć, że pędy świeżo posadzonych róż pojawią się w następnym sezonie. Pąki na pędach są oznaką dobrego ukorzenienia roślin, a także tego, że można je już przesadzić w nowe miejsce. Zarówno róże dzikie, jak i te miniaturowe można również rozmnażać przez odkłady poziome. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kasia (@verandadreams)

Choroby i szkodniki róż miniaturowych 

Z natury róże są dość delikatnymi roślinami. Zdarza się też, że miewają swoje „humorki”. Można więc śmiało je nazwać kwiatami wymagającymi. Pamiętaj więc, żeby przed uprawą róż zapoznać się dokładnie z ich wymaganiami. Róże miniaturowe nie znoszą przesuszenia, przenawożenia, zbyt niskich lub wysokich temperatur, nie przepadają za ostrym słońcem i zbyt suchym powietrzem. Wówczas rośliny gubią liście, a ich pąki zasychają. Brak konsekwencji w opiece nad różą może grozić jej zamieraniem. 

W przypadku doniczkowej róży miniaturowej trzeba także uważać na choroby i szkodniki, które potrafią ją dopaść. Bardzo szybko padają ich ofiarami. Najgroźniejsze dla róż są choroby grzybowe: 

W przypadku róży, ze szkodników najbardziej niebezpieczne są mszyce, które uwielbiają żerować na tych roślinach. Kolejne zagrożenie stanowią przędziorki. Te swoje miejsce znalazły na górnej stronie liści róż. Objawy są widoczne w postaci bardzo małych plamek, początkowo zlokalizowanych wzdłuż nerwów liścia. 

Gdy tylko zauważysz, że coś niedobrego dzieje się z twoją rośliną, reaguj natychmiast! Jak już wiesz, miniaturki róż są bardzo delikatne, więc często choroby, na które zapadają, potrafią wyniszczyć te rośliny. Odpowiednie preparaty, które pozwolą twojej róży zachować piękny wygląd i uchronią ją przed szkodnikami znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. 

Róże miniaturowe, tak jak i reszta odmian tego gatunku to przepiękne, bardzo okazałe i atrakcyjne kwiaty. Potrafią wprowadzić niezwykły klimat do miejsc, w których się znajdują. Aby zachować ich wspaniały charakter, pamiętaj przede wszystkim o poświęcaniu im wystarczającej ilości czasu. 

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wspaniale zdobią ogrody, tarasy, balkony czy domowe parapety. Jak pielęgnować róże miniaturowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.