Porady ogrodnicze

Zamieranie pędów malin. Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz mieć zdrowy plon

Maliny to jedne z najczęściej spotykanych krzewów owocowych w polskich ogrodach. Wiele osób uwielbia je uprawiać ze względu na małe wymagania i pyszne owoce. Jednak zdarza się, że roślina pada ofiarą różnych chorób. Jedną z najpopularniejszych jest zamieranie pędów malin. Dowiedz się, jakie ma objawy i jak ją zwalczyć.

Zamieranie pędów malin. Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz mieć zdrowy plon
Zamieranie pędów malin szybko się rozprzestrzenia i poraża kolejne rośliny. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Zamieranie pędów malin – czym jest?

Zamieranie pędów malin to choroba wywoływana najczęściej przez grzyba Didymella applanata. Jednak zdarza się, że jej przyczyną są inne patogeny, np. Botrytis cinerea, Leptosphaeria coniothyrium lub Phytophthora citricola. Szkodnikiem, który sprzyja ich atakowi, jest pryszczarek namalinek łodygowy. Jego larwy żerują pod korą krzewów, dzięki czemu grzyb łatwo wnika w sam środek pędów i prowadzi do ich uszkodzenia, a w rezultacie obumierania.

Na zamieranie pędów malin najbardziej narażone są maliny, które rosną na bardzo zagęszczonych plantacjach. Jednak nawet w przydomowych ogrodach zdarzają się przypadki występowania tej choroby, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest wilgotno.

Zamieranie pędów malin – jakie są objawy?

Pierwsze objawy zamierania pędów pojawiają się wiosną – od połowy maja do połowy czerwca. Najczęściej są to fioletowobrunatne plamy rozmieszczone na pąkach i u nasady liści, które z czasem przybierają formę długich, ciemnych smug i pokrywają większe części pędów. Gdy gałęzie zaczynają drewnieć, fioletowobrunatne plamy przybierają szary kolor. Dodatkowo pojawiają się na nich ciemne punkciki – są to zarodniki grzyba. W przyszłych sezonach kora w tych miejscach zaczyna pękać i się złuszczać.

Jednak czasami zdarza się, że pierwszymi objawami zamierania pędów jest zmiana wyglądu liści malin. Zanim choroba „odciśnie swoje piętno” na pędach, wzdłuż nerwów na liściach pojawiają się brunatne plamy. Jednak warto pamiętać, że roślina po zachorowaniu nie zmienia się wyłącznie wizualnie. Dochodzi również do zatrzymania rozwoju maliny, zmniejszenia się wielkości plonu i spadku odporności na mróz. Ostatecznie roślina obumiera.

Przeczytaj również: Choroby to nie jedyny powód! Sprawdź, dlaczego maliny nie owocują

maliny nie owocują Nieodpowiednia pielęgnacja, choroby czy szkodniki mogą przyczynić się do zaniku lub słabszego owocowania malin. Fot.pixabay.com

Zamieranie pędów malin – przyczyny?

Jest wiele przyczyn, przez które maliny padają ofiarą grzybów. Zazwyczaj jest to nadmierne zagęszczenie krzewów, jednak rozwojowi patogenów sprzyjają także:

 • intensywne opady,

 • nadmierna wilgotność powietrza i podłoża,

 • obecność chwastów,

 • zbyt obfite nawożenie preparatami z azotem,

 • brak ściółkowania,

 • uszkodzenia roślin.

Zamieranie pędów malin – jak zapobiegać? 

 • Odpowiednio przygotowane podłoże 

Aby zapobiec występowaniu choroby, najpierw należy odpowiednio przygotować glebę. Powinna ona być żyzna, lekka i w miarę przepuszczalna. Dzięki temu maliny, które tworzą silny, ale niezbyt rozbudowany system korzeniowy, będą mogły bez problemu czerpać potrzebne składniki mineralne do rozwoju. Przed posadzeniem roślin warto przeorać ziemię i wymieszać ją z kompostem, który stanowi naturalną bombę minerałów. W przypadku podłoża gliniastego można dodać nieco perlitu, aby rozluźnić glebę i ułatwić roślinie rozwijanie jej korzeni.

 • Przycinanie pędów 

Niezbędnym elementem zapobiegania zamieraniu pędów malin jest także regularne przycinanie ich pędów. Cięcie jest potrzebne nie tylko do tego, żeby pobudzić roślinę do rozwoju i owocowania, ale także, żeby zapobiec powstawaniu nadmiernego wilgotnego mikroklimatu. Co więcej, podczas zabiegu usuwa się także chore części roślin, które mogą stać się miejscem rozwoju patogenów. Dzięki temu grzyby nie będą mieć sprzyjającego środowiska do rozmnażania się.

przycinanie pędów malin Regularne przycinanie pędów pomoże zapobiec rozwojowi różnych chorób malin, zwłaszcza zamieraniu pędów. Fot.123RF.com

 •  Odchwaszczanie i ściółkowanie 

Kolejny krok to regularne odchwaszczanie i ściółkowanie grządek wokół malin. Chwasty nie tylko „kradną” krzewom niezbędne składniki mineralne do rozwoju, ale także sprzyjają rozwojowi grzybów. Dlatego tak istotne jest pozbywanie się ich. W tym może pomóc ci ściółkowanie. Dzięki grubej warstwie np. zrębków lub słomy ułożonych na kartonach, chwasty nie będą mieć dostępu do słońca, więc zaczną obumierać. Ponadto podłoże nie będzie zbyt szybko się wyjaławiać ani wysychać. Co więcej, celuloza zawarta w pudełkach przyciągnie bardzo pożądane w ogrodzie dżdżownice, które będą stopniowo spulchniać ziemię i wzbogacać ją w najważniejsze składniki mineralne. Ściółkowanie jest szczególnie istotne latem, podczas intensywnych upałów, ale także zimą podczas dużych spadków temperatury.

 •  Podlewanie 

Pamiętaj także o właściwym podlewaniu. Malin pod żadnym pozorem nie należy polewać po liściach – woda zgromadzona w ich zagłębieniu to idealne warunki do rozwoju patogenów.

Zamieranie pędów malin – jak sobie z tym radzić?

Zauważyłeś objawy zamierania pędów malin na swoich okazach? Jak najszybciej podejmij kroki w celu eliminacji choroby. Zacznij od:

 • wycięcia wszystkich porażonych części roślin – nie pozwól, aby stanowiły źródło zakażenia dla pozostałych krzewów owocowych obecnych w ogrodzie. Jednak pamiętaj, żeby nie wrzucać ich do kompostownika, bo patogeny tam nie zginą, a zaczną jeszcze szybciej się rozwijać, co może doprowadzić do wtórnego zachorowania. Chore pędy powinny być od razu spalone, aby doszczętnie zniszczyć zarodniki,

 • odchwaszczenia otoczenia i wyściółkowania podłoża wokół krzaczków – dzięki temu usuniesz nagromadzone zarodniki patogenów.

Należy również regularnie usuwać stare owoce, które mogłyby stać się miejscem rozwoju grzybów. Jeśli to nie wystarcza, należy zastosować odpowiednie opryski.

podlewanie malin Rozwojowi zamierania pędów malin sprzyja nadmierne zawilgocenie gleby oraz nadmierne zagęszczenie krzewów. Fot.123RF.com

Zamieranie pędów malin – jakie opryski stosować?

Jeśli nie chcesz dopuścić do utraty swoich upraw, pierwszy, profilaktyczny oprysk fungicydami powinieneś wykonać wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, gdy pędy będą mieć długość od 10 do 20 cm. Dobrze sprawdzą się takie preparaty jak: Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Mythos 300 SC lub Sadoplon 75 WP. Następnie należy powtarzać oprysk co 10-14 dni stosując te środki naprzemiennie. Dzięki temu grzyb nie będzie miał możliwości uodpornić się na wybrane składniki.

Po okresie kwitnienia należy zwiększyć częstotliwość rozpylania środków do 1 razu co 7 dni z zachowaniem okresu karencji określonego przez producenta środków chemicznych. Ostatni zabieg wykonuje się po zbiorach i cięciu pędów.

Nie chcesz stosować środków chemicznych? Zamiast nich dobrze sprawdzą się biologiczne preparaty, takie jak Polyversym WP. W jego składzie znajdują się „dobre” grzyby, które żerują na patogenach wywołujących zamieranie pędów malin i szarą pleśń. Dzięki wykorzystaniu tego środka chronisz roślinę przed dwoma rodzajami chorób jednocześnie. Jednak pamiętaj, że nie można używać go cały czas i bez umiaru. Przed zastosowaniem oprysku powinieneś dokładnie zapoznać się ze wskazówkami producenta!

Nie wolno zapominać także o opryskach przeciwko szkodnikowi, który doprowadza do uszkodzeń rośliny, a tym samym rozwoju grzybów, czyli pryszczarka namaliniaka łodygowego. Do tego można użyć środka owadobójczego np. Mospilan 20 SP. Pierwsza aplikacja tego preparatu powinna odbyć się w tzw. okresie lotu much. Jest to mniej więcej wtedy, gdy pędy krzewów osiągają wysokość od 20 do 30 cm. Oprysk należy wykonać wyłącznie w dolnych partiach gałęzi. Dzięki temu szkodnik nie złoży jaj i nie dojdzie do wyklucia się larw, które żerują pod korą pędów.

Zamieranie pędów malin to bardzo często spotykana choroba nie tylko na dużych plantacjach, ale także w przydomowych ogródkach. Dlatego nie lekceważ jej i zacznij działać przeciwko niej już dziś.

Przeczytaj również: Niezwykle smaczna i zdrowa. Jak uprawiać jeżynę bezkolcową, by cieszyć się jej owocami?

jeżyna Obecnie jeżyna bezkolcowa jest jednym z najchętniej uprawianych krzewów w przydomowych ogrodach i na działkach. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zamieranie pędów malin. Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz mieć zdrowy plon"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.