Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Nie dziw się, że rachunki za ogrzewanie ciągle rosną

Zaczyna się zima, a twoje rachunki zaczynają rosnąć wprost proporcjonalnie do spadających temperatur? Prawdopodobnie masz problem z ciepłem uciekającym z mieszkania albo domu. Jak sprawić, aby temperatura w pomieszczeniach utrzymywała się na stałym poziomie, a opłaty za ogrzewanie drastycznie nie rosły? Poznaj skuteczne sposoby.

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? Nie dziw się, że rachunki za ogrzewanie ciągle rosną
Wzrost opłat rachunków w okresie grzewczym jest naturalny, nie jest natomiast normą to, że wysokie koszty wynikają ze strat ciepła. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak ciepło ucieka z mieszkania?

Wzrost opłat wynika oczywiście z tego, że jesienią i zimą trzeba ogrzać dom czy mieszkanie. Jednak czasem wysokość rachunków jest zatrważająco wysoka – najczęściej wynika ona z problemów z uciekaniem ciepła. Jego utrata odbywa się poprzez tzw. mosty termiczne, czyli miejsca o dużej przewodności cieplnej. Należą do nich:

 • dach, przez który może uciekać nawet 30% ciepła,
 • ściany, przez które ucieka nawet 25% ciepła,
 • wentylacja, przez którą budynek może stracić aż 20% ciepła,
 • okna, którymi ucieka do 15% ciepła,
 • podłoga, która może generować straty ciepła w wysokości 5%.

Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu?

Sposobów na utrzymanie ciepła w mieszkaniu czy domu jest bardzo wiele. Niektóre z nich są tak proste, że z łatwością wprowadzisz je od zaraz! Poznaj kilka najważniejszych metod.

 • Zadbaj o szczelność okien. Choć współcześnie montowane okna zwykle są bardzo szczelne, nie musi być to regułą. Sprawdź, czy w twoim przypadku to nie one są główną drogą uciekania ciepła z domu. Szczelność okien można sprawdzić samodzielnie – wystarczy zamknąć wszystkie okna i drzwi, a następnie mokrą rękę (jest bardziej wrażliwa na zimne powietrze) zbliżać do każdego z nich. Wówczas bardzo łatwo da się wyczuć, czy z któregoś okna nie wieje.

 • Zamykaj drzwi, by szybciej nagrzać pomieszczenie. Jeśli chcesz podnieść temperaturę w konkretnym pokoju, na przykład dziecięcym, zamknij drzwi. Wówczas ciepło nie będzie rozchodziło się niepotrzebnie po całym domu, ale skumuluje w tym jednym wnętrzu.

 • Nie zasłaniaj grzejnika zasłonami i meblami. Prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu to podstawa, aby obniżyć koszty opłat. Każdy mebel, który stoi przed grzejnikiem sprawia, że ciepło zostaje „uwięzione”, czyli kumuluje się w okolicy kaloryfera zamiast rozchodzić po całym pomieszczeniu.

 • Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania – jesienią i zimą również zdarzają się słoneczne dni. Odsłoń wtedy okna, niech pomieszczenia nagrzewają się od promieni słonecznych. Zyskasz nie tylko kilka stopni więcej w pokoju, ale i doskonałe samopoczucie.

 • Zamontuj rolety zewnętrzne albo wewnętrzne. Zimą zapobiegną uciekaniu ciepła oknami, zaś latem pomogą uzyskać przyjemny chłód.

 • Zamontuj ekrany zagrzejnikowe, czyli maty, które przytwierdza się za grzejnikiem. Zapobiegają one pochłanianiu ciepła przez chłodniejszą powierzchnię, czyli ścianę. Ciepło odbija się od maty i wraca do pomieszczenia, co generuje oszczędności na poziomie około 5% energii.

 • Naucz się prawidłowo wietrzyć mieszkanie. W domu jest gorąco, więc jedno okno jest stale otwarte, by zapewniać dopływ świeżego powietrza? To spory błąd. Wietrzenie powinno trwać kilkanaście minut i odbywać się przy zakręconych kaloryferach. W innym przypadku do domu wpada co prawda świeże powietrze, ale jednocześnie grzejniki niepotrzebnie pracują, zużywając energię.

Przeczytaj również: Ceny węgla mocno w dół. Ile kosztuje tona węgla w grudniu 2023?

Jak utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu?

Zdaniem lekarzy najzdrowszą temperaturą, która powinna panować w pomieszczeniach jest 20°C. Gdy mieszkanie nie jest przegrzane, człowiek czuje się w nim najlepiej:  jest rześki, pełen energii i wigoru. Wyższa temperatura z kolei sprzyja chorobom dróg oddechowych – powietrze jest wówczas mniej wilgotne. Wyjątkiem jest oczywiście łazienka, w której powinno być nieco cieplej, około 22-24°C. Co ciekawe, obniżenie temperatury o 1°C może wygenerować zużycie ciepła mniejsze o 5-8%! A im mniejsze zużycie energii, tym niższe rachunki.

Poza odpowiednią wysokością temperatury, istotne jest również to, aby była ona stała. Gwałtowne zmiany pochłaniają bowiem sporo energii. Jak utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach? Najłatwiejszym sposobem jest korzystanie z regulatorów temperatury. Te sprytne urządzenia pozwalają ustawić określoną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna. Można również ustawić je tak, aby temperatura zmieniała się w zależności od pory dnia. Dobrym przykładem jest łazienka – rano i wieczorem, czyli wtedy, gdy bierze się w niej prysznic, można podwyższyć temperaturę, a zmniejszyć ją w ciągu dnia, gdy domowników nie ma.

Przeczytaj również: Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem. Kto i od kiedy musi zapłacić?

Mniejsze zużycie energii jest ekonomiczne i ekologiczne

Zatrzymywanie ciepła w domu, za którym idzie zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku jest nie tylko korzystne dla portfela, ale także dla środowiska. Jak to działa? To bardzo proste – im niższe zużycie energii w domach czy biurach, tym mniejsza emisja spalin i gazów cieplarnianych. Jest to szczególnie ważne w krajach, w których energetyka jest nadal w dużej mierze oparta o spalanie węgla kamiennego – a do takich wciąż należy jeszcze Polska. Im mniejsze zapotrzebowanie na prąd, tym mniej węgla jest spalane, co oznacza, że do atmosfery uwalniane jest mniej dwutlenku węgla, niekorzystnie wpływającego na środowisko.

Wzrost opłat rachunków w okresie grzewczym jest naturalny, nie jest natomiast normą to, że wysokie koszty wynikają ze strat ciepła. Na szczęście można temu zaradzić – zabezpieczając tzw. mosty termiczne i nie przegrzewając domu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ile kosztuje drewno opałowe w grudniu 2023? Uważaj na mokre drewno

W styczniu 2024 ruszają kontrole. Będą sprawdzać pompy ciepła

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.