Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ruszyły zapisy na węgiel za 2000 zł. Jak zapisać się na węgiel w gminie, ile można kupić?

Węgiel za 2000 zł to kolejne rozwiązanie rządu, które ma na celu zwiększenie dostępności i ułatwienie dystrybucji opału przed zimą. Będzie on sprzedawany przez samorządy na terenie całej Polski. Kto może kupić węgiel za 2000 zł, jakie limitu obowiązują i gdzie złożyć wniosek?

Ruszyły zapisy na węgiel za 2000 zł. Jak zapisać się na węgiel w gminie, ile można kupić?
Zapisy na tańszy węgiel już trwają. Fot.123RF.com

Spis treści:

27 października 2022 r. Sejm przyjął ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Na jej podstawie samorządy będą mogły kupować węgiel po niższej cenie 1500 zł i dystrybuować nie drożej niż po 2000 zł za tonę.

Węgiel za 2000 zł – nowy sposób walki z kryzysem energetycznym

Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla osób, które chciały zaopatrzyć się w opał na zimę. Ceny węgla, ekogroszku oraz pelletu znacząco wzrosły, pojawiły się również duże problemy z ich dostępnością. W obliczu kryzysu energetycznego, w dużej mierze wywołanego trwającą w Ukrainie wojną, polski rząd zdecydował się na podjęcie kilku kroków.

Pierwszym z nich jest sprowadzanie surowców opałowych w kilkunastu krajów – m.in. z Kolumbii, Indonezji, RPA czy Stanów Zjednoczonych.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie licznych benefitów, m.in. dodatku węglowego, czyli jednorazowych wypłat, mających na celu ułatwienie zakupu opału. Kilka dni temu przyjęto również ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Dzięki niej gminy będą mogły kupować od spółek skarbu państwa – m.in. PGE Paliwa i Węglokoks - węgiel w cenie 1500 zł, by następnie sprzedawać go w maksymalnej cenie 2000 zł brutto za tonę. Różnicę w wysokości 500 zł będą mogły przeznaczyć na pokrycie kosztów transportu oraz dystrybucji.

Współpraca między rządem a samorządami nie jest obowiązkowa – przystąpią do niej jedynie te gminy, które wyrażą taką chęć. Na ten moment jednak zainteresowanie tanim węglem jest duże. Chęć udziału w programie potwierdziło już ponad 1120 samorządów.

Kto może kupić węgiel za 2000 zł?

Z preferencyjnych cen opału będą mogły skorzystać osoby, których głównym źródłem ciepła w gospodarstwie domowym jest piec węglowy. Przysługuje on więc wszystkim beneficjentom dodatku węglowego, a także osobom, które o niego nie wnioskowały, mimo że spełniają kryteria. Należy pamiętać, że podstawowym dokumentem podlegającym weryfikacji jest deklaracja CEEB.

Zgodnie z założeniami, tani węgiel będzie dostępny dla wszystkich spełniających powyższe wymagania – również dla mieszkańców gmin, które nie zgłoszą się do udziału w programie. W takiej sytuacji będą oni mogli złożyć wniosek w najbliższej gminie sprzedającej opał na preferencyjnych warunkach.

Jak kupić węgiel za 2000 zł? Gdzie złożyć wniosek o zakup węgla w gminie?

Tani opał w całej Polsce ma być dostępny od listopada 2022 r. Aby kupić węgiel po 2000 zł, konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku. Należy dostarczyć go do odpowiedniego miejsca zamieszkania urzędu gminy osobiście lub przez Internet.

Obecnie nie jest jeszcze dostępny formularz na zakup węgla po 2000 zł. Prawdopodobnie gminy będą opracowywały własne wzory wniosków, które mogą się od siebie nieco różnić.

Informacje na ten temat powinny zostać podane do wiadomości publicznej na początku listopada 2022 r.

Ile węgla można kupić od gminy w preferencyjnej cenie?

Aby zachować płynność dostaw i sprzedaży, do końca grudnia 2022 r. od gmin będzie można kupić 1,5 tony węgla na gospodarstwo domowe w preferencyjnej cenie 2000 zł. Kolejne 1,5 tony będzie można dokupić od początku stycznia 2023 r.

Przeczytaj również: Jak zrobić pellet z trocin? Własna produkcja pelletu z drewna odpadowego krok po kroku

Węgiel za 2000 zł – zapisy w gminach już trwają

Mimo że tani opał nie trafił jeszcze do sprzedaży, wiele gmin zainteresowanych współpracą z rządem zbiera już informacje na temat zapotrzebowania mieszkańców. W ten sposób powstają listy zainteresowanych zakupem tańszego surowca.

W większości urzędów prowadzone są one telefonicznie – wystarczy zadzwonić, podać swojego dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer kontaktowy) a także zapotrzebowanie na węgiel.

Dzięki temu gminy będą mogły określić, jaką ilość węgla powinny kupić, by wystarczyło go dla wszystkich mieszkańców. Należy się jednak pospieszyć, ponieważ większość gmin zapowiada, że kończy zapisy w pierwszym tygodniu listopada.

tanie ogrzewanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.