Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

W styczniu 2024 ruszają kontrole. Będą sprawdzać pompy ciepła

Masz w domu pompę ciepła? Od nowego roku możesz spodziewać się kontroli. Dlaczego? Okazuje się, że spora część urządzeń, zwłaszcza tych sprowadzonych z Chin, nie spełnia odpowiednich warunków technicznych. W rezultacie mogą one zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dlatego już wkrótce kontrolerzy zapukają do naszych domów i sprawdzą jakość pomp ciepła.  

W styczniu 2024 ruszają kontrole. Będą sprawdzać pompy ciepła
Od nowego roku ruszają kontrole pomp ciepła w domach. Fot.CanvaPro/Piotr Dziurman/EastNews

Spis treści:

Pompy ciepła nie spełniają norm

Z najnowszego raportu Zero Carbon Analytics wynika, że Polska jest najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Unii Europejskiej. Co trzecie urządzenie grzewcze w naszym kraju w 2022 roku to właśnie pompa ciepła. Jest to spowodowane m.in. możliwością otrzymania dofinansowania na zakup i montaż tego typu urządzenia w ramach programu „Czyste powietrze”.  

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje sytuację na rynku pomp ciepła. Okazuje się, że od początku 2023 roku do UOKiK wpłynęło kilkadziesiąt skarg związanych z tego typu urządzeniami. Według szacunków Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, ponad połowa pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń sprowadzonych z Chin, które nie spełniają w rzeczywistości parametrów technicznych opisanych na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Chińskie pompy ciepła często wydają się być atrakcyjniejszą opcją, gdyż są tańsze. Warto jednak wiedzieć, że mają niską jakość, a przy tym pobierają duże ilości energii.  

pompa ciepła Wiele pomp ciepła na polskim rynku nie spełnia deklarowanych parametrów. Fot.Piotr Dziurman/EastNews

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE dodaje, że obecnie nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości pompy ciepła np. wyprodukowanej w kraju przez polskiego producenta, od chińskiej, która nie spełnia deklarowanych przez producenta parametrów technicznych. W związku z tym dużo firm prowadzących działalność na terenie Polski masowo sprowadza z Chin tego rodzaju urządzenia, a następnie oznacza je swoim logo i przedstawia jako polski produkt. W rezultacie sprzedają nieświadomym klientom pompy ciepła, które pobierają olbrzymie ilości prądu.    

Kontrole pomp ciepła w domach

Do tej pory Polacy mogli zainstalować różnorodne pompy ciepła, nawet te bez certyfikatów laboratoryjnych. Natomiast od 2024 roku w Unii Europejskiej będą dopuszczane tylko urządzenia dysponujące certyfikatem. W związku z tym po nowym roku kontrolerzy zapukają do naszych drzwi, aby sprawdzić jakość pomp ciepła zainstalowanych do tej pory w domach. Szczególną uwagę będą zwracać na bezpieczeństwo oraz standard techniczny tych systemów, ponieważ nie wszystkie urządzenia spełniają deklarowane przez producenta parametry.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czy numer na domu jest obowiązkowy? Straż miejska zapowiada kontrole po nowym roku

Ceny węgla mocno w dół. Ile kosztuje tona węgla w grudniu 2023?

Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem. Kto i od kiedy musi zapłacić?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.