Stojak czy wieszak? Wybierz mądrze
Jeśli dysponujesz wystarczającą przestrzenią w garażu, warto przechowywać Twój rower na stojaku lub wieszaku. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że uniesienie roweru z ziemi pozwala na zachowanie opon w lepszym stanie. Chroni je przed odkształceniami spowodowanymi długotrwałym uciskiem w jednym miejscu. Do wyboru masz kilka typów stojaków i wieszaków. Wybierz model odpowiedni do Twojego jednośladu.
- Rower typu cruiser – rowery takie (szeroki ich wybór znajdziesz tutaj: https://www.decathlon.pl/sporty/rowery/rowery-cruiser) mają większe, cięższe ramy i szerokie opony. Dlatego najlepiej przechowywać je na solidnym wieszaku ściennym. W ten sposób możesz też zaoszczędzić przestrzeń w garażu. Wieszak taki powinien być dobrze zamocowany i dostosowany do wagi roweru.
- Rower szosowy – charakteryzuje się lekką i smukłą budową. Taki jednoślad wygodnie przechowasz na wieszakach montowanych na ścianie. Ze względu na niewielką wagę i mniejszy rozmiar ramy, łatwo podnieść taki rower i go zawiesić.
- Rower górski – odznacza się masywniejszą konstrukcją, dlatego najlepiej przechowywać go na solidnym stojaku. Jeśli jednak w Twoim garażu brakuje przestrzeni, możesz zainstalować na ścianie solidny wieszak np. sufitowy, który pozwala na pionowe powieszenie roweru i oszczędza miejsce.
- Rower elektryczny – są cięższe niż tradycyjne rowery, ze względu na masę akumulatora. Dlatego rowery elektryczne najlepiej przechowywać na specjalnych stojakach, przeznaczonych dla tego typu pojazdów, które są w stanie udźwignąć większy ciężar.
Czyszczenie i konserwacja
Zanim schowasz swój rower do garażu na dłuższy czas, dokładnie go oczyścić – to podstawa! Brud, błoto i kurz mogą prowadzić do korozji metalowych części. Lubią się gromadzić w trudno dostępnych miejscach, takich jak przeguby ramy czy wnętrze napędu. Nawet niewielka warstwa zabrudzenia może z czasem uszkodzić te elementy i prowadzić do ich szybszego zużycia. Gdy już oczyścisz rower, zadbaj też o:
- Łańcuch – dokładnie go naoliw za pomocą oleju do łańcuchów rowerowych, który nie tylko smaruje, ale również chroni przed wilgocią. W ten sposób ochronisz łańcuch przed korozją, która może prowadzić do problemów z płynną zmianą biegów.
- Opony – należy o nie dbać, nawet gdy rower nie jest używany. Co kilka tygodni sprawdzaj ciśnienie w oponach i uzupełniaj w nich powietrze. To ważne, ponieważ opony, które zbyt długo pozostają bez odpowiedniego ciśnienia, mogą się odkształcić. Takie uszkodzenia są często trudne do naprawienia. W wielu przypadkach konieczna jest wymiana opon.
Wiesz już, jak przechowywać Twój rower w garażu, na co zwrócić uwagę, aby przetrwał długie miesiące w doskonałym stanie. Dzięki naszym poradom zapewnisz swojemu pojazdowi długą żywotność i gotowość do jazdy w każdej chwili!