Rośliny domowe

Jak nie zabić roślin doniczkowych. Czego wymagają najpopularniejsze gatunki?

Marzysz o parapetach pełnych zieleni, kwiatach zwisających z każdej szafy i choćby najmniejszym kaktusie, który nada wnętrzom charakteru? Jednak każda twoja nowa roślina świeżo po zakupie wygląda z dnia na dzień coraz gorzej?  Poznaj porady, jak dbać o kwiaty doniczkowe, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Jak nie zabić roślin doniczkowych. Czego wymagają najpopularniejsze gatunki?
Jak nie zabić roślin doniczkowych? Warto sprawdzić ten szczegół przed zakupem kwiatów. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kwiaty doniczkowe – zieloni członkowie rodziny 

Rośliny doniczkowe są nie tylko wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomagają również zwiększać wilgotność powietrza i oczyszczają je z niektórych toksycznych substancji chemicznych, takich jak np. amoniak, formaldehyd czy benzen. To bardzo cenna właściwość, ponieważ substancje te znajdują się w farbach do ścian czy klejach, używanych przy produkcji mebli. Kwiaty doniczkowe mogą ponadto zwiększać ujemną jonizację powietrza  
i produkują tlen. Ich widok działa także uspokajająco.  

Zobacz więcej zdjęć

Troszcząc się o rośliny w swoim domu, można się do nich naprawdę przywiązać. Pamiętasz rozmowy znajomych lub kogoś z rodziny, ekscytującego się jakimś nowym listkiem, pąkiem bądź zmartwionego walką ze szkodnikami? Właśnie! Ulubione rośliny doniczkowe cieszą niemal tak samo, jak dzieci. Schody zaczynają się wtedy, kiedy bardzo się staramy (albo chcemy się starać, a jakoś nie wychodzi), a one po prostu więdną, usychają i żółkną. Trudno wtedy zachować dobry nastrój i z zapałem podejść kolejny raz do prób uprawy roślin. Takie sytuacje najczęściej wynikają z braku podstawowej wiedzy o potrzebach swojego okazu. Zatem jak dbać o kwiat w doniczce, żeby następny razem przeżył? 

Jak dbać o kwiaty doniczkowe - ważne wskazówki

Pierwszym krokiem w skutecznej uprawie i pielęgnacji roślin doniczkowych jest chwila zadumy nad ich potrzebami. Zdecydowanie lepiej zastanowić się nad tym, co mamy jej do zaoferowania zanim do nas trafi, także pod względem lokalowym. Dlaczego? Przykładowo, kwiaty rosnące dobrze  w cienistych stanowiskach, kompletnie nie sprawdzą się na parapecie okna skierowanego na południe. Chcąc nie chcąc, słońce po prostu je sparzy i nie uda nam się temu zapobiec. Będzie on natomiast doskonały dla kaktusów. Przyjrzyj się też swoim ścianom, kątom i wszystkim miejscom, na których da się ustawić doniczki. Może akurat jest tam fajne, rozproszone światło, aby to, co ci się podoba mogło zagościć w tym pokoju?  

Przeczytaj również: Te rośliny lubią ciemno. Urosną w każdym kącie

Rośliny różnią się także zapotrzebowaniem na wodę. Jeśli będziesz podlewać zbyt często roślinę, która lubi mieć suche podłoże (np. sukulent), z pewnością zgnije. Z kolei, kiedy zbyt rzadko uraczysz tropikalną roślinę życiodajną wodą – jej liście zżółkną, zbrązowieją i opadną, a cały okaz na pewno wyschnie. Niektóre uwielbiają być zraszane, inne źle znoszą kontakt wody z liśćmi.

Podobnie będzie  z ekspozycją kwiatów na wysoką lub niską wilgotność powietrza. Przykładowo - paprocie uwielbiają wilgotne pomieszczenia, nawet takie jak łazienki, a grubosze spokojnie zniosą suche warunki powietrza.

Przeczytaj również: ABC podlewania roślin doniczkowych. Twoje kwiaty będą w doskonałej kondycji

podlewanie roślin Wbrew pozorom lepiej nie podlewać roślin wodą bezpośrednio nalaną z kranu do konewki. Fot. Pexels

Z kolei, jeśli chodzi o nawożenie, to istnieją gatunki, które chłoną każdą dodatkową substancję dodaną do podłoża. Są jednak również i takie, które czują się gorzej w regularnie wzbogacanych glebach. Najlepiej więc jest zaplanować zakup rośliny z wyprzedzeniem lub przed wrzuceniem jej w koszyk uważnie przestudiować etykietę dołączoną do rośliny, na której często znajduje się graficzny opis podstawowych jej wymagań. Zacznij od tych gatunków, które słyną  z łatwej uprawy. Dzięki temu unikniesz niedopasowania na linii ty – wybrany kwiatek. 

Przeczytaj również: Bujne kwiaty i zdrowe liście. Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

Jaką doniczkę wybrać?

Dobór doniczki do wielkości rośliny to bardzo ważna rzecz. Kwiaty nie lubią, gdy jest za mała lub za duża. Nam może wydawać się łatwiej kupić taką na zapas, jednak nie służy to roślinie. Zwróć również uwagę na odpowiednio dopasowane do jej potrzeb podłoże. Najlepiej jest używać tych dedykowanych. Pamiętaj również o zapewnieniu solidnego drenażu na dnie donicy zwłaszcza, jeśli nie planujesz używać podstawki. Unikniesz dzięki temu gnicia korzeni. 

Przeczytaj również: Jak dobrać doniczki do roślin domowych? Zalety i wady różnych pojemników

Jak dbać o kwiaty doniczkowe zimą? 

Masz już blade pojęcie o tym, jak spełnić podstawowe wymagania swojej przyszłej rośliny? To świetnie! Przed tobą pojawi się kolejne wyzwanie. Niektóre rośliny doniczkowe wymagają nieco innego traktowania niż dotychczas. Zwykle nie potrzebują już tak częstego podlewania jak wcześniej (wystarczy podlać je np. raz na 2 tygodnie). Ograniczyć warto także nawożenie. W przypadku kwiatów kwitnących właśnie zimą, możesz zastosować specjalny zimowy nawóz. Dobrze jest też obniżyć temperaturę otoczenia do około 15–18 st.C. Jeśli w grę nie wchodzi wyłączenie kaloryfera, możesz wynieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia. Gdy roślina lubi wilgoć, ogrzewanie na pewno nie działa na nią korzystnie. O ile nie posiada liści pokrytych meszkiem, prawdopodobnie będziesz mógł ją zraszać, aby trochę zmniejszyć jej niedogodności wywołane suchym powietrzem. 

Najpopularniejsze gatunki kwiatów doniczkowych 

Na szczęście dla osób, które nie mają ręki do kwiatów, istnieją bardzo wytrzymałe rośliny doniczkowe, którym nie straszne są pomyłki początkujących ogrodników. 

Doskonale sprawdzi się Rebucja, Echinokaktus i Mammillaria, charakteryzujące się kulistym pokrojem. Ich pielęgnacja nie sprawia trudności. Jeśli chodzi o podłoże, dobrze jest wybrać ziemię dedykowaną dla kaktusów. Nie należy podlewać ich zbyt często, gdyż może doprowadzić to do gnicia korzeni. Nie lubią też bezpośredniego zraszania. Miejsce, w którym je postawisz powinno być jasne i słoneczne. Warto również co 3–4 tygodnie zasilać ich podłoże specjalnym nawozem do kaktusów, który pobudzi ich kwitnienie. A ich kolorowe kwiaty są naprawdę urocze! 

kaktus Kaktus Rebutia senilis o żółtych kwiatach. Fot. 123RF/PICSEL

Nie bez powodu nazywany jest żelazną rośliną. Jego ozdobą są mięsiste, jajowe i ciemnozielone liście, które dobrze jest przecierać od czasu do czasu wilgotną szmatką. Lubi żyzną, próchniczą i lekko kwaśną ziemię. Najlepiej czuje się w donicach kamionkowych, które pozwolą mu na swobodne rozrastanie się kłączy. Nie znosi częstego podlewania (zapominanie o nim wyjdzie jej na dobre) i nadmiernego nasłonecznienia. Podczas wegetacji można zasilić roślinę nawozem przeznaczonym dla roślin zielonych. 

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia). Fot. 123RF/PICSEL

To inaczej drzewko szczęścia. Ze względu na łatwą uprawę jest bardzo lubianym  i popularnym gościem mieszkań. Posiada mięsiste i owalne liście, które magazynują wodę, dzięki czemu nie trzeba martwić się regularnym i częstym podlewaniem. Lubi słoneczne miejsca w domu, jednak należy unikać stawiania go bezpośrednio na ostrym słońcu. Zdecydowanie lepiej czuje się przy świetle rozproszonym. Wymaga podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku, bez dodatku torfu.

grubosz Grubosz to roślina bezpieczną dla zwierząt i ludzi Fot. 123RF/PICSEL

Można go spotkać również pod nazwą Epipremnum aureum. Jest to niesamowicie tolerancyjne i dekoracyjne pnącze, które może rosnąć w mieszkaniu nawet wiele lat. Cechuje się dobrą odpornością na suchość podłoża. Jego sercowate liście lubią nasłonecznione stanowiska, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Pod wpływem promieni słonecznych nabierają na różnych barw. Lubi żyzne i przepuszczalne podłoża. Ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego nie trzeba wybierać dużej doniczki. 

Scindapsus: domowe pnącze podobne do bluszczu Scindapsus to bardzo szybko rosnące pnącze. Fot. Pixabay.com

Skoro już wiesz, jak dbać o kwiaty w doniczce, to na pewno świetnie sobie z nimi poradzisz! 

pogotowie roślinne

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak nie zabić roślin doniczkowych. Czego wymagają najpopularniejsze gatunki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.