Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Jak przechowywać książki? Otwarty regał, biblioteczka czy szafa?

Książki można przechowywać na wiele sposobów, jednak najczęściej używa się do tego celu regałów, biblioteczek i szaf. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, czym charakteryzuje się każde z tych rozwiązań!

Jak przechowywać książki? Otwarty regał, biblioteczka czy szafa?

Otwarty regał – klasyczne rozwiązanie z łatwym dostępem

Najprostszy regał to mebel, który składa się z poziomych półek spiętych ze sobą wyłącznie za pomocą bocznych ścianek lub narożników. Może być również bardziej zabudowany, a nawet posiadać pewne elementy dodatkowe, takie jak szuflady czy szafki. Zawsze przeważają jednak otwarte półki. Regały służą do przechowywania rozmaitych przedmiotów, w tym również do przetrzymywania książek. Takie rozwiązanie ma szereg zalet, spośród których najczęściej wyróżnia się:

  • łatwiejszy dostęp do książek, co pozwala na ich bezproblemowe przeglądanie i czytanie,
  • lepszą organizację książek,
  • łatwe odnalezienie konkretnej pozycji,
  • lepszą wentylację, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych egzemplarzy.

Dobrze zaprojektowany regał na książki wraz z zawartością może stanowić element dekoracyjny, który nadaje wnętrzu odpowiedni charakter i atmosferę.

Współczesna biblioteczka – alternatywa dla regału

Klasyczna biblioteczka jest meblem, który coraz rzadziej pojawia się w naszych domach i mieszkaniach. W stosunkowo niewielkich metrażach, a takie właśnie zajmujemy na ogół, nie ma zwykle racji bytu. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, w małych domach i mieszkaniach rzadko decydujemy się na przechowywanie dużej liczby książek, ponieważ zwyczajnie nie mamy na nie miejsca. Poza tym, w niedużych wnętrzach lepiej sprawdzają się meble, które mogą potencjalnie pełnić różne funkcje. Dlatego współczesne biblioteczki to często połączenie regału z szafką o transparentnych lub półtransparentnych drzwiach. Za zastosowaniem takiego mebla przemawia przede wszystkim:

  • łatwa organizacja: podobnie jak regał, biblioteczka pozwala na uporządkowanie książek i umożliwia ich szybkie odnajdywanie,
  • ochrona: książki przechowywane w biblioteczce są chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz kurzem, co pozwala na ich dłuższe zachowanie w dobrym stanie,
  • dekoracyjność: biblioteczka wraz z zawartością może służyć jako element dekoracyjny, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

Przeszklone drzwiczki umożliwiają szybki wgląd w zawartość biblioteczki, co na poziomie podświadomym zachęca do czytania.

Książki, których nie widać – kiedy warto zastosować takie rozwiązanie?

Klasyczne szafy biurowe przeznaczone do przechowywania książek to rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w mieszkaniach. W niektórych aranżacjach może być atrakcyjne wizualnie, a ponad wszelką wątpliwość zawsze praktyczne. Korzyści z przechowywania książek w szafkach wyposażonych w drzwiczki z nieprzezroczystego materiału to przede wszystkim:

  1. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: książki w szafie są chronione przed światłem słonecznym, kurzem, a także urazami mechanicznymi, co pozytywnie wpływa na ich trwałość. Jedynie przy starszych egzemplarzach należy rozważyć zapewnienie im lepszej wentylacji.
  2. Prywatność: jeśli posiadasz cenne egzemplarze lub książki, których nie chcesz z różnych powodów prezentować gościom, szafa z zamkniętymi drzwiami z pewnością zapewni prywatność i bezpieczeństwo przed niepowołanym dostępem.
  3. Organizacja: szafa z półkami pozwala na dobre zorganizowanie książek, co ułatwia ich odnalezienie i używanie.

Warto podkreślić, że zastosowanie zamykanych szaf na książki jest bardzo praktyczne – twoje zbiory nie wymagają tak częstego odkurzania, jak w przypadku regałów, a także nie muszą być utrzymywane w idealnym porządku, ponieważ nie są widoczne i nie wprowadzają wrażenia nieładu we wnętrzu, jeśli nie będą idealnie poukładane.

Wybierając mebel do przechowywania książek, warto wziąć pod uwagę nie tylko liczbę posiadanych egzemplarzy, ale również nasze preferencje odnośnie do ich prezentacji. Chcemy je ukryć, czy przeciwnie, zaprezentować i użyć ich w funkcji elementu aranżacyjnego? Przyjrzyjmy się także wnętrzu, w którym zamierzamy trzymać książki – jeśli jest niewielkie i z konieczności znajduje się w nim wiele mebli, być może warto zastosować zamknięte szafy, które nie wprowadzą do pomieszczenia kolejnych barwnych plam przykuwających uwagę. Niezależnie od ostatecznej decyzji, każdy z wybranych mebli musi pasować do pozostałych, a także do charakteru wnętrza pod względem stylizacyjnym.

Artykuł sponsorowany

Materiał promocyjny

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.