Klasyczne lampy sufitowe – różnorodność form dla każdego wnętrza
Do klasycznych lamp sufitowych zalicza się na pewno żyrandole i lampy wiszące. Są one często stosowane jako elementy dekoracyjne, ponieważ oprócz funkcji oświetleniowej pełnią także rolę ozdobną, dodając wnętrzu charakteru i stylu. Mogą przybierać wiele różnorodnych form – od prostych i minimalistycznych przez klasyczne, po niezwykle bogato zdobione, nawiązujące do przepychu okresu baroku.
Żyrandole i lampy wiszące są szczególnie popularne w domach i mieszkaniach. Te lampy sufitowe doskonale nadają się do prywatnych wnętrz, właśnie ze względu na ich indywidualizm, a także mniejsze znaczenie praktyczne niż ma to miejsce np. w przestrzeni publicznej. Stosuje się je także w specyficznych wnętrzach ogólnodostępnych w charakterze dekoracyjnym, np. w restauracjach, hotelach, czy eleganckich biurach.
Współczesne żyrandole i lampy wiszące wyposaża się w różne rodzaje źródeł światła – od klasycznych żarówek, poprzez świetlówki energooszczędne, aż po oświetlenie LED, które jest obecnie zdecydowanie najbardziej popularne ze względów ekonomicznych.
Plafony – kiedy sprawdzą się najlepiej?
Plafony to rodzaj płaskich lamp montowanych na suficie. Przybierają wiele różnych form, od prostych i oszczędnych w formie po bogato zdobione.
Plafony świetnie sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, ponieważ nie zajmują wiele miejsca i pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Stanowią uniwersalny typ oświetlenia przeznaczony do zastosowania we wnętrzach o różnym przeznaczeniu zlokalizowanych na różnych poziomach budynków.
Sprawdzą się zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz biurach. Warto zaznaczyć, że ich minimalistyczne wersje są łatwe do utrzymania w czystości i chętnie stosowane w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamocowania sufitu podwieszanego, a ze względów higienicznych wszystkie powierzchnie powinny być możliwie gładkie i płaskie, np. w warsztatach czy przychodniach lekarskich.
Lampy wpuszczane w sufit – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Lampy do sufitów podwieszanych to rodzaj oświetlenia, które jest montowane wewnątrz specjalnej ramy panelu sufitowego lub bezpośrednio w otworach wyciętych w popularnych płytach gipsowo-kartonowych. Lampy te są szczególnie popularne w biurach, szkołach, szpitalach, centrach handlowych i innych dużych budynkach użyteczności publicznej, gdzie wymagana jest duża ilość oświetlenia punktowego, a jednocześnie większość instalacji prowadzona jest w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym.
Jednym z najważniejszych zalet lamp do sufitów podwieszanych jest to, że umożliwiają one równomierny rozkład światła w całym pomieszczeniu, co jest szczególnie ważne w dużych i przestronnych wnętrzach. Ponadto, lampy te, licując z sufitem są łatwe do utrzymania w czystości i świetnie sprawdzają się tam, gdzie oświetlenie wiszące mogłoby sprawiać różnego rodzaju problemy.
Różnorodność cenowa – każdy znajdzie coś dla siebie
Cena lamp zależy od wielu czynników. Wpływają na nią przede wszystkim:
- rodzaj materiałów użytych do produkcji,
- koszt projektu,
- jakość wykonania,
- parametry techniczne (np. szczelność wyrażona współczynnikiem IP),
- marka producenta.
Lampy wykonane z wyższej jakości materiałów, takich jak szkło, kryształ, mosiądz lub stal nierdzewna, zwykle są droższe niż te wykonane z tańszych tworzyw sztucznych czy bardziej popularnych i dostępnych metali. Również wygląd i styl lampy wpływają na jej cenę. Bardziej skomplikowane wzory, precyzyjna rzeźba czy bogate zdobienia zwykle zwiększają koszt lampy ponieważ stwarzają większe wyzwanie przy produkcji.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę lamp jest ich wyposażenie i funkcjonalność. Te, które posiadają możliwość regulacji natężenia światła, zdalne sterowanie czy technologie oszczędzania energii oczywiście będą nieco droższe od podobnych modeli, które nie zostały wyposażone w tego rodzaju dodatki.
Artykuł sponsorowany
materiały promocyjne