Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Kolory w mieszkaniu. Jak dobrać barwy ścian, by czuć się dobrze?

Związek między kolorami, którymi się otaczamy a naszym samopoczuciem bez wątpienia jest ogromny. Odpowiednio dobrane barwy we wnętrzach potrafią koić lub dodawać energii. Co więcej, nie na każdego te same kolory działają jednakowo! Czym kierować się, planując malowanie ścian? Poznaj psychologię kolorów i dowiedz, jakie barwy najlepiej sprawdzą się w twoim mieszkaniu.

Kolory w mieszkaniu. Jak dobrać barwy ścian, by czuć się dobrze?
Psychologia kolorów stanowi podpowiedź co do wyboru najlepszych barw do konkretnych wnętrz. Fot.123RF.com

Spis treści:

Psychologia kolorów

Gdy masz zły dzień, wolisz ukryć się w czarnym ubraniu czy dodać sobie energii czymś kolorowym? Na to pytanie nie ma właściwej odpowiedzi – każdy odbiera barwy inaczej i w inny sposób je wykorzystuje. Warto jednak wiedzieć, że niektóre kolory są bardziej wskazane we konkretnych wnętrzach, a inne mniej. Żonglując nimi w poszczególnych pomieszczeniach w domu możesz sprawić, że w sypialni się zrelaksujesz, zaś w kuchni i salonie od rana będziesz czuć dobrą energię!

Jakie kolory wybrać do mieszkania, by czuć się dobrze?

Ściany, stanowiące największą powierzchnię w domu, bardzo mocno wpływają na charakter wnętrza. Zbyt kolorowe tapety mogą wnętrze przytłoczyć, z kolei brak jakichkolwiek kolorów i wzorów sprawia, że dom wydaje się być pusty i chłodny. Jak znaleźć balans? Warto poznać charakterystykę każdego z kolorów i na tej podstawie zdecydować, który z nich najlepiej będzie pasował do twojego wnętrza, osobowości i potrzeb.

  • Biel

To najjaśniejsza ze wszystkich barw, uznawana za uniwersalną i ponadczasową. W psychologii kolorów oznacza ona niewinność i czystość, ale równocześnie wyraża swobodę i wolność. To łagodny kolor, który może pomóc złagodzić napięcie i stres, a w zamian wprowadzi spokój. Nie warto jednak malować na biało całego mieszkania – stanie się wówczas dość zimne, co u niektórych osób wywołuje wrażenie smutku. Do dużych powierzchni lepiej jest użyć złamanej bieli lub ecru – są nieco przytulniejsze.

  • Beż

Szalenie modny od jakiegoś czasu beż to kolor, który bez wahania można wprowadzać do każdego wnętrza. Szczególnie dobrze sprawdza się tam, gdzie chcesz odpoczywać – w sypialni lub salonie. Kiedyś barwa ta była uznawana za nudną – obecnie wiadomo, że dobrze zaaranżowane wnętrze w jasnych barwach to synonim elegancji i klasy. Psychologia barw mówi, że wszelkie odcienie beżu wprowadzają do pomieszczeń pozytywną atmosferę i są znacznie lepszym wyborem niż przytłaczająca szarość.

  • Zieleń

Zielony kolor we wnętrzach jest dość trudny – trzeba wybrać naprawdę właściwy odcień, aby wyglądał elegancko i z klasą! Warto jednak rozważyć wprowadzenie tej barwy, gdyż to kolor, który pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Z drugiej strony – jest żywy i energetyczny, dlatego poleca się go na przykład do domowego biura lub gabinetu. Przygaszone odcienie zieleni (takie jak bardzo modna ostatnio szałwia lub oliwka) sprawdzą się z kolei w sypialni i w łazience. Według psychologii kolorów, zieleń szczególnie chętnie wybierają do mieszkań optymiści, patrzący z radością i nadzieją w przyszłość.

Zobacz więcej zdjęć

  • Czerwień

Czerwony stereotypowo kojarzy się z osobami impulsywnymi, a czasem wręcz z agresją. Wybór czerwieni na ściany może świadczyć jednak niekoniecznie o tym, że łatwo się denerwujesz, ale że jesteś osobą pewną siebie i charyzmatyczną. To kolor, który doskonale sprawdza się w jadalni – podobno pobudza apetyt, a także w salonie – dodaje energii. Można go wykorzystywać właściwie w  każdym pomieszczeniu, pamiętając jednak o umiarze – wszystkie ściany sypialni w ognistej czerwieni mogą utrudniać wyciszenie i zasypianie. To barwa doskonała do zastosowania w formie dodatków lub jednego wyraźnego akcentu – na przykład dywanu.

  • Róż

Podobno to kolor szczególnie lubiany przez osoby wrażliwe i subtelne. Obecnie jest bardzo modny i spotyka się go już nie tylko w sypialniach czy dziecięcych pokojach, ale i łazienkach, salonach i kuchniach. To barwa, która powoli przestaje być kojarzona ze „słodkością” – delikatny pastelowy róż lub mocna fuksja łączy się z innymi kolorami, by uzyskać elegancki i modny efekt. Psychologia kolorów mówi, że róż wprowadza do wnętrza radość i beztroskę, a ponadto może działać kojąco.

Zobacz więcej zdjęć

  • Błękit

Jeśli można mówić o jednym kolorze, który jest najbardziej uniwersalny (poza bielą) to zdecydowanie jest nim błękit! Barwa ta w psychologii kolorów kojarzona jest z energią wody – wewnętrzną głębią, ciszą i spokojem. Ściany w błękicie pozwalają się zrelaksować i wyciszyć. Jednak to barwa, która sprawdzi się nie tylko w sypialni. Bardzo często jasne odcienie niebieskiego wykorzystuje się w przestrzeniach biurowych – ma on zdolność łagodzenia konfliktów. W domu może zatem przydać się w jadalni lub pokoju nastolatków! Błękit ładnie komponuje się z innymi kolorami – również z czerwienią i pomarańczem, dzięki czemu może nieco tonować bardziej szalone aranżacje.

Zobacz więcej zdjęć

  • Żółty

Żółty kolor bez wątpienia rozjaśnia wnętrze i czyni je radosnym. Pobudza do działania i pomaga podnieść poziom energii. Odcienie żółci wpadające w złoto doskonale sprawdzają się tam, gdzie potrzeba odrobiny luksusu – na przykład we wnętrzach w stylu glamour. Trzeba jednak z nim uważać – w nadmiarze staje się irytujący i może powodować rozdrażnienie.

Kolory, których lepiej unikać we wnętrzach

Czy istnieją jakieś zakazane kolory, których w żadnym razie nie powinno się wprowadzać do wnętrz? Oczywiście, że nie! Są natomiast takie barwy, których w nadmiarze lepiej jest unikać. Które do nich należą?

  • Nadmiar czerni – choć jest to barwa elegancka i ponadczasowa, zbyt dużo czarnego koloru sprawi, że mieszkanie stanie się przygnębiające. Czerń warto rozjaśnić bielą, pastelowym różem lub beżem i pamiętać, że niekoniecznie jest to kolor dobry do małych wnętrz.

  • Nadmiar szarości – potrafi być bardzo elegancka i stylowa, jednak trzeba aranżować ją ostrożnie. Przesada w ilości szarego koloru spowoduje, że wnętrze będzie przygnębiające, smutne i bez wyrazu. Jeśli decydujesz się na szarość na ścianach, postaw na jasną (lub ciemną) podłogę i dodatkowy kolor w postaci sofy czy frontów meblowych.

Choć w aranżacji wnętrz warto przede wszystkim kierować się własnym gustem i upodobaniami, psychologia kolorów stanowi podpowiedź co do wyboru najlepszych barw do konkretnych wnętrz. Poznając wpływ kolorów na nastrój i samopoczucie, można urządzić każde pomieszczenie, by było nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.

Źródła: deccoria.pl architekturaibiznes.pl, intellio.pl,

Przeczytaj również: 

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.