Urządzanie wnętrz

Piekarnik na gaz czy elektryczny? Jakie są koszty użytkowania? Co bardziej się opłaca?

Planujesz remont lub wykończenie kuchni? Dobór sprzętu AGD powinien uwzględniać nie tylko ogólną funkcjonalność urządzeń, ale także stale rosnące ceny energii. Jeśli trudno ci wybrać między piekarnikiem na gaz a piekarnikiem elektrycznym, koszty długoterminowe mogą być istotnym kryterium.

Piekarnik na gaz czy elektryczny? Jakie są koszty użytkowania? Co bardziej się opłaca?
Sprawdź, czy bardziej opłaca się kupić piekarnik gazowy czy elektryczny. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Piekarnik na gaz a piekarnik elektryczny – na czym polega różnica?

W tradycyjnych kuchniach sprzed dekad standardem były piekarniki na gaz. Zalety i wady tej technologii do dziś polaryzują społeczeństwo i szefów kuchni. Źródłem ciepła jest w tym przypadku dolny palnik gazowy podłączony rurami do sieci. Urządzenie pracuje bez prądu – wystarczy odkręcić gaz i uruchomić iskrownik. Płomień tli się przez cały czas pracy, a w przypadku podwyższenia pożądanej temperatury odpowiednio się zwiększa.

Piekarnik elektryczny pobiera natomiast z sieci prąd, który, przepływając przez grzałki, powoduje ich rozgrzanie. Po osiągnięciu ustawionej temperatury termostat wyłącza grzałki i kontroluje poziom ciepła. Jeśli temperatura spadnie poniżej wyznaczonej, grzałki są ponownie uruchamiane.

Piekarnik na gaz a piekarnik elektryczny – koszt urządzenia

Gazowe piekarniki najczęściej kupuje się w ramach kuchni, czyli razem z gazową płytą grzewczą. Ceny w tej kategorii sprzętu AGD są dość przyjazne i sięgają od ok. 800 do 3000 złotych. Stosunkowo rzadko spotyka się natomiast piekarniki na gaz przeznaczone do zabudowy. I tutaj cena nie przekracza jednak 2000 złotych, ale jest zwykle wyższa niż koszt całej kuchenki.

Znacznie większą rozpiętość cenową prezentują piekarniki elektryczne. Zalety i wady poszczególnych modeli warto więc oceniać przez pryzmat poniesionych kosztów, które sięgają od 700 złotych do nawet kilkunastu tysięcy.

Przeczytaj również: Dopłaty do prądu i gazu 2023. Komu przysługuje dofinansowanie, do kiedy składać wnioski?

Piekarnik na gaz: zalety i wady

Jak w kategoriach funkcjonalności prezentują się piekarnik na gaz i piekarnik elektryczny? Koszty użytkowania i zakupu są istotne tak długo, jak urządzenie spełnia twoje oczekiwania i nie powoduje codziennej frustracji.

Piekarnik gazowy jest chwalony przede wszystkim za łatwość obsługi oraz bardzo dobre rezultaty w przypadku pieczenia niektórych ciast. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość przyrządzania posiłków w przypadku awarii prądu – ten argument bywa szczególnie istotnych w niepewnych czasach.

Z drugiej strony, mimo stabilnego rozwoju technologii, ma on wciąż bardzo ograniczone funkcje i wymaga częstego, manualnego czyszczenia. Dopiero od niedawna można go zakupić z opcją termoobiegu, która wymaga już dopływu prądu. Poza tym gazowe piekarniki są postrzegane jako potencjalnie niebezpieczne – rozszczelnienie instalacji może skończyć się domową tragedią.

Piekarnik elektryczny: zalety i wady

Oceniając korzyści w rywalizacji piekarnik na gaz a piekarnik elektryczny, koszt inwestycji zdecydowanie faworyzuje tradycyjną gazową technologię. Wysoka cena urządzeń elektrycznych jest jednak pochodną ich złożoności. Współczesne piekarniki na prąd oferują niezwykle szeroki zakres funkcji, obejmujący nie tylko termoobieg i samoczyszczenie, ale także pieczenie na parze, grill, szufladę grzewczą czy nawet wbudowaną mikrofalę. Sam proces pieczenia może być więc szybszy, bardziej równomierny i zdrowszy.

Za co jeszcze można pochwalić piekarnik elektryczny? Zaletą i wadą jednocześnie jest elektroniczny system obsługi, który umożliwia nie tylko programowanie w czasie, ale również zdalne sterowanie piekarnikiem, np. za pomocą smartfona. Sceptycy i konserwatyści mają jednak czasem zastrzeżenie, że komplikuje on codzienne korzystanie z piekarnika, zwłaszcza osobom mniej obytym z nowoczesnymi technologiami.

Zobacz więcej zdjęć

Jako zdecydowanie popularniejsza opcja w branży AGD, piekarniki elektryczne do zabudowy oferują dziś szeroką gamę pojemności (od 58 do 75 l) i co do zasady są większe niż piekarniki gazowe. Bez problemu można kupić sprzęt kompaktowy do bardzo małej kuchni. Duży wybór modeli przekłada się również na różnorodność designu – modele elektryczne idealnie dopełniają odmienne typy aranżacji.

Kolejną zaletą piekarników elektrycznych są zaawansowane zabezpieczenia, wprowadzone przede wszystkim z myślą o najmłodszych domownikach. Oprócz blokady drzwiczek istotnym udogodnieniem jest tzw. zimna szyba. Ten sprytny sposób chłodzenia frontu urządzenia sprawia, że ciekawskie dzieci nie mogą się tak łatwo oparzyć.

Czy piekarnik elektryczny ma więc jakieś wady? Oprócz wspomnianej wyżej złożoności obsługi negatywem są na pewno koszty naprawy w przypadku awarii. Modele gazowe są pod tym względem znacznie tańsze.

Piekarnik na gaz i piekarnik elektryczny – koszty użytkowania

Piekarnik elektryczny będzie najprawdopodobniej kosztować cię znacznie więcej na starcie, ale zrehabilituje się wysoką funkcjonalnością. Dla osób, które nie posiadają przyłącza gazu w domu, jest to oczywiście optymalna opcja eliminująca potrzebę burzenia ścian i prowadzenia nowych rur.

Jak w długim okresie kształtuje się jednak opłacalność ekonomiczna piekarnika na gaz i piekarnika elektrycznego? Koszty użytkowania tego pierwsze są zdecydowanie niższe, a różnica jest tym bardziej znacząca, im więcej pieczesz. Mimo zawirowań na rynku dostaw gazu jest to wciąż najtańsze i szeroko dostępne paliwo.

Przy tej samej mocy piekarników koszt pieczenia w urządzeniu elektrycznym znacząco przewyższa eksploatację piekarnika gazowego. W okresach zwiększonego wykorzystania różnica w miesięcznych opłatach może być boleśnie odczuwalna. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, jak zmniejszyć koszty użytkowania w opcji elektrycznej.

Przede wszystkim dokonując zakupu, zwróć uwagę na poziom energooszczędności danego modelu. Klasa energetyczna A lub A+ pomoże ci zaoszczędzić, a jednocześnie obniży ekologiczny balast przygotowania posiłków. Nie bez znaczenia jest również czas użytkowania – taryfa nocna i weekendowa sprawiają, że czasochłonne pieczenie lepiej jest realizować po godzinie 22 lub odłożyć na sobotę i niedzielę.

Podczas korzystania z piekarnika elektrycznego bardziej opłacalne jest też włączanie termoobiegu. Funkcja rozprowadzania ciepłego powietrza nie tylko gwarantuje równomierne pieczenie, ale także pozwala obniżyć temperaturę, zapewniając te same rezultaty. Jeśli jest to możliwe, staraj się też piec na kilku poziomach jednocześnie.

Niezależnie od kryzysu energetycznego piekarniki elektryczne wydają się więc rozwiązaniem bardziej przyszłościowym, a ich współczesna dominacja na rynku zdecydowanie nie jest dziełem przypadku.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku? Sprawdź, jak to obliczyć

Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku? Sprawdź, jak to obliczyć. Fot. 123RF.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.