Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Podwarszawski Dom jak Las wygrał międzynarodowy konkurs International Design Awards 2021

Znajdujący się pod Warszawą budynek o nazwie Dom jak Las, zaprojektowany przez rodzimą pracownię architektoniczną - 81.waw.pl, zdobył złoty medal w konkursie International Design Awards 2021 w kategorii Dom, pokonując rywali z całego świata. Zobaczcie, jak wygląda zwycięski projekt.

Podwarszawski Dom jak Las wygrał międzynarodowy konkurs International Design Awards 2021
Dom jak Las. Fot. 81wawpl.com

Z artykułu dowiesz się:

Dom jak Las — podstawowe informacje o projekcie

Podwarszawski Dom jak Las został doceniony w prestiżowym konkursie architektonicznym i nagrodzony złotym medalem w kategorii Dom. Za projekt tego niezwykłego domu odpowiada Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z pracowni 81.waw.pl.

Dom jak Las jest to jednorodzinny budynek położony w sosnowym lesie, na wąskiej i bardzo długiej działce. Założeniem inwestora było wkomponowanie domu w istniejący las, tak by wtopił się w otaczający go teren i podtrzymywał harmonię tego miejsca.

Dom jak Las usytuowany jest na wąskiej i długiej działce. Fot. 81wawpl.com

Dom jak Las — cechy charakterystyczne

Prostopadłościenny budynek składający się z trzech kondygnacji został podzielony na mniejsze części, a w miejscach przecięć wstawiono pionowe okna, doświetlające wnętrze.

Elewacja budynku jest dopasowana kolorystycznie do lasu sosnowego, a jej krawędzie są obłożone drewnopodobnymi płytami. Frontową część domu tworzy jednolita ściana bez okien pokryta w całości deskami. Ukryty w niej jest także wjazd do garażu podziemnego.

Tylna część domu, która otwiera się na ogród, wykonana jest w całości ze szkła, co jest zupełnym przeciwieństwem elewacji frontowej. Przeszklenia w salonie i w sypialni wprowadzają do domu klimat sosnowego lasu.

Tył domu jest w całości przeszklony. Fot. 81wawpl.com

Dom jak Las — układ pomieszczeń

Na najniższej kondygnacji budynku znajduje się garaż podziemny i pomieszczenia techniczne. Brama wjazdowa do garażu została wykonana z tego samego materiału, co elewacja frontowa, po to by, nie zakłócać harmonii budynku.

Brama garażowa została wykonana z tym samych płyt co elewacja. Fot. 81wawpl.com

Wejście do domu jest ukryte pomiędzy drewnianymi bryłami elewacji. Na parterze znajduje się część jadalno-kuchenna, a także garderoba i toaleta gościnna. Przestronna kuchnia rozdziela dom na część jadalną oraz salon. Z miejsca, w którym ustawiony jest stół, roztacza się widok na półpatio, a z pokoju dziennego można podziwiać ogród.

„Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio, ponieważ jedną ścianą otwiera się na otoczenie. Pozostałe ściany są w pełni przeszklone, wpuszczając tym samym trochę lasu do domu oraz doświetlając tę część budynku. Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią” – wyjaśnia Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Z salonu i kuchni można podziwiać ogród. Fot. 81wawpl.com

Przestronna kuchnia rozdziela dom na część jadalną oraz salon. Z miejsca, w którym ustawiony jest stół roztacza się widok na półpatio, a z pokoju dziennego można podziwiać ogród. Obok kuchni umiejscowiona jest spiżarnia oraz gabinet.

"Długa wyspa do pracy została zlokalizowana wzdłuż okna. Dzięki temu przygotowując posiłek mieszkańcy będą mieli stały kontakt z otoczeniem. Wpłynie to komfort prac domowych, a także na możliwość odetchnięcia świeżym leśnym powietrzem” – komentuje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Na piętrze znajdują się sypialnie domowników. Fot. 81wawpl.com

Na piętro budynku prowadzą schody, z których roztacza się widok na dwie strony działki. Na tej kondygnacji domu znajdują się pokoje dziecięce wraz z garderobami oraz łazienką, a także główna sypialnia z własną garderobą i łazienką.

Dom jak Las to bez wątpienia projekt, który zasłużył na międzynarodowe wyróżnienie. Prostokątna minimalistyczna forma podzielona na mniejsze części, lekko przesunięte względem siebie, nadaje całości lżejszego wyglądu i doskonale wpasowuje się w istniejący las. Tak naprawdę to dom staje się lasem!

Dom wtapia się w las. Fot. 81wawpl.com

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Źródło: www.81wawpl.com/projekty/dom-jak-las

Ekologia a design przyszłości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.