Skąd się wziął styl hampton?
Nazwa tego stylu pochodzi od grupy popularnych nadmorskich kurortów położonych regionie Long Island w USA The Hamptons. To tam uwielbiają spędzać wakacje celebryci i bogaci nowojorczycy. Styl hampton kojarzony jest więc głównie z północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Jednak w ostatnich latach rozprzestrzenił się także w innych częściach świata i przywędrował nawet do Europy. Pokochali go wszyscy, którzy lubią jasne, klasyczne wnętrza, pełne słońca i wakacyjnej atmosfery.
Jaki jest styl hampton?
Swobodna elegancja i wnętrze urządzone ze smakiem – tak najlepiej można określić styl hampton. Eleganckie i spokojne wnętrza z naturalnymi, jasnymi kolorami i motywami marynistycznymi to znak rozpoznawczy amerykańskiego stylu nadmorskiego. Może być przytulny lub super luksusowy, w ciepłych lub chłodnych odcieniach – wszystko zależy od Twojego gustu.
Esencją tego stylu są nadmorskie pejzaże, a więc stonowane barwy oraz naturalne materiały takie jak drewno, kamień, wiklina, trawa morska czy len. W stylu hampton dominują proste, klasyczne formy, miękkie linie, symetria, wszechobecne naturalne światło i przestrzeń.
Paleta kolorów stylu hampton
Styl hampton jest dość tradycyjny, wyrafinowany i inspirowany morzem. Dlatego typowa paleta kolorów jest biało-niebieska z kolorami ziemi. Dominuje błękit wody, odcienie piasku, biel morskiej bryzy, brązy drewna wyrzucanego na brzeg. Czekoladowe odcienie brązu przeplatają się z turkusowymi odcieniami, kremowymi beżami i odrobiną ciepłego złota.
Dzięki takiemu połączeniu aranżacja w tych kolorach nadaje świeży charakter każdemu pomieszczeniu i uderza w idealną równowagę kobiecości i męskości. Kolorystyka bazuje więc na zasadzie stonowanych kontrastów: jasna biel na tle odważnych błękitów, ciepły beż na tle ciemnego granatu itp. Takie kompozycje sprawiają, że styl hampton jest wizualnie spokojny i jednocześnie pogodny.
Faktury i zrównoważone materiały mebli
Styl hampton lubi meble z różnych epok, które są eklektyczną mieszanką starego i nowego. Nie można jednak zbyt mocno ich mieszać. Warto postawić na proste formy wykonane z jasnego lub bielonego drewna. Można je urozmaicić na przykład toczonymi nogami przy stole lub stoliku kawowym. Otwarte regały i wiszące półki to idealna powierzchnia do prezentowania dekoracyjnych przedmiotów, zwłaszcza pamiątek z nadmorskich podróży (muszelek, koralowców itp.) oraz książek.
Kolejnym ważnym elementem wnętrza w tym stylu są rozkładane sofy. Nieduże, najlepiej przykryte lnianym lub płóciennym materiałem. Zestawione z fotelem w białej, kremowej lub beżowej tapicerce będą zachęcać do odpoczynku i relaksowania się w „nadmorskim” klimacie. W jadalni lub salonie w stylu hampton powinien stanąć stół z drewnianymi lub wiklinowymi krzesłami. Doskonale będą się prezentować także wersje rattanowe.
Geometryczne wzory na drzwiach i meblach
Jeśli bliżej poznasz współczesny styl hampton, zobaczysz, że mnóstwo w nim elementów geometrycznych. To one nadają przestrzeni uporządkowany, formalny i bardziej męski klimat. Na przykład podłoga w łazience to świetny przykład wykorzystania geometrycznych kształtów na wielką skalę. Wystarczy ułożyć płytki w kompozycję z rombów.
Jednak kształty mogą występować w całym domu. Na przykład na dywanie w salonie. Nie warto z niego rezygnować, bo wtedy zyskasz w pomieszczeniu element, który zawiera wzór, kolor i fakturę – a o to chodzi w stylu hampton.
Wzory mogą pojawić się także na meblach i drzwiach. Wystarczy postawić na fronty z frezowaniami o uniwersalnym wyglądzie. W przypadku drzwi warto skorzystać z oferty DRE Supreme i kolekcji Hampton. Nowoczesne drzwi ze szlachetnymi frezami i odpowiednio dobranym kolorem podkreślą elegancję całej aranżacji.
Subtelne dekoracje i estetyczne detale
Podczas tworzenia wnętrza ze smakiem nie można przesadzać z dekoracjami. Mogą to być takie rzeczy jak subtelna ceramika, szklane przedmioty, drewniane ramki do obrazów i eleganckie tace. We wnętrzu w tym stylu dobrze wyglądają druki i fotografie, które przedstawiają elementy botaniczne lub nadmorskie krajobrazy. Ich wygląd dobrze podkreśla subtelne światło, jakie dają kinkiety ścienne z mosiądzu i szkła.
Warto również zadbać o estetyczne wykończenie okien. Białe, przezroczyste i lekkie firanki, bawełniane lub lniane zasłony i rolety rzymskie – to wszystko pasuje do stylu hampton. Tkaniny mogą zagościć także na meblach. Pokrowce z lnu lub bawełny możesz założyć na krzesła, a kanapę i łóżko przykryć narzutą w pastelowych kolorach.
Pamiętaj także o roślinach! W stylu hampton najlepiej prezentują się świeże, bardzo naturalne i nieuporządkowane kompozycje kwiatowe w wazonach lub doniczki z kwiatami gardenii i hortensji.
Artykuł sponsorowany
materiał promocyjny