Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)

Borówka amerykańska nazywana jest także borówką wysoką oraz niebieską jagodą. Smak jej owoców zna chyba każdy z nas. Jakich warunków wymaga jej uprawa?

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)
Borówka amerykańska to coraz chętniej uprawiany krzew o bardzo smacznych i pełnych walorów odżywczych owocach. Fot.123RF.com

Borówka amerykańska pochodzi z Ameryki, ale naturalnie porasta ona również tereny Japonii i Nowej Zelandii. Pierwsze jej odmiany wyselekcjonowano ok. 1910 r. Obecnie należy ona do jednych z chętniej uprawianych w naszym kraju krzewów owocowych.

Borówka amerykańska: owoce, kwiaty, wysokość

Roślina ta rośnie do wysokości ok. 2,5 metra. Jej pędy są silnie rozgałęzione. Skórzaste liście borówki mają eliptyczny kształt i gładkie brzegi.

Pąki kwiatowe rozwijają się zarówno na krótkopędach, jak i długopędach. Kwiaty borówki wyróżniają się koroną o dzwonkowatym kształcie i białym, biało-zielonym lub różowym zabarwieniu.

Czas owocowania borówki wysokiej trwa od lipca do września. Jej niebieskie, pokryte woskowym nalotem owoce są większe niż owoce jagody czarnej i pozbawione plamiącego na niebiesko soku. Wieńczy je charakterystyczna szypułka.

Uprawa borówki amerykańskiej: gleba i stanowisko

Krzew ten ma bardzo ma konkretne wymagania. Jeśli ich nie dopełnisz, borówka się nie przyjmie. Najlepiej rośnie ona na stanowiskach słonecznych. Jeśli chodzi o glebę, powinna być ona lekka, próchnicza i kwaśna (pH 3,5 do 4,5).

Niebieska jagoda prawidłowo rozwija się w miejscach słonecznych i zacisznych. Z uwagi na dosyć płytki system korzeniowy, nie należy sadzić jej na terenach zalewowych.

Borówka amerykańska: sadzenie i pielęgnacja

Roślina ta jest odporna na mróz, można uprawiać ją w ogródku. W amatorskiej hodowli należy zachować odstęp ok. 1 metra pomiędzy krzewami i ok. 1,5-2 metrów pomiędzy rzędami.

Przed włożeniem borówki do podłoża, dołek należy zaprawić mieszaniną torfu i ziemi ogrodowej. Już po zasadzeniu rośliny do gruntu, trzeba usypać dookoła niej kopczyk np. z naturalnie przekompostowanych trocin drzew iglastych.

Młode rośliny wymagają częstszego, dosyć regularnego podlewania — zwłaszcza w okresach suszy. W pierwszych latach wystarczy usuwanie chorych i starszych pędów, by nie osłabiały one rośliny. Potem zaleca się cięcia prześwietlające krzewu polegające na usuwaniu starych pędów.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Owoce, kwiaty

Podlewanie: średnie

Wysokość: 1-2m

Pokrój: Rozłożysty, wzniesiony

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.