Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Niedośpian (Hypoestes)

Niedośpian to półkrzew, który sprawdza się również w domowej uprawie doniczkowej. Jego największą ozdobę, stanowią duże, kolorowe liście. Jak go uprawiać?

Niedośpian (Hypoestes)
Niedośpian (Hypoestes). Fot. 123RF.com

Niedośpian: wygląd rośliny

Niedośpian to niewielki krzew z rodziny akantowatych. Pochodzi z Madagaskaru, a w warunkach naturalnych może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. W uprawie doniczkowej osiąga jednak najwyżej 20 centymetrów.

Największą ozdobę rośliny stanowią kolorowe liście. Niedośpian wykształca liście podłużne i owłosione, w kolorze różowym lub biało-zielonym, w zależności od odmiany. Do najciekawszych odmian należą niedośpian ‘Pink Dot’, z nieregularnymi, różowymi plamami na liściach oraz ‘Pink Splash’ o liściach całkowicie różowych.

Niedośpian może także kwitnąć latem, jednak jego kwiaty na tle liście nie mają większej wartości dekoracyjnej. Są drobne, w kolorze fioletowym, usytuowane w kątach liści.

Niedośpian: stanowisko i wymagania uprawowe

Niedośpian to roślina dość trudna w uprawie. Najwięcej kłopotu może sprawiać wybór stanowiska, ponieważ niedośpian potrzebuje miejsca naprawdę dobrze oświetlonego i ciepłego. Jego uprawa najlepiej udaje się w domu, gdzie przez cały rok temperatura oscyluje w okolicy 18-22 stopni. Optymalnym miejscem dla niedośpianu są parapety okien północnych. Takie stanowiska są jasne, a jednocześnie osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych, które mogłyby poparzyć liście.

Roślina lubi także wilgotne powietrze i doskonale czuje się w warunkach szklarniowych. Uprawiając ją w doniczce na parapecie, należy pamiętać o częstym zraszaniu. Podłoże także powinno być stale wilgotne, a doniczkę najlepiej postawić na mokrych kamieniach albo podstawce z wodą. Ziemia powinna być lekko kwaśna i zasobna w składniki odżywcze.

Pielęgnacja i podlewanie niedośpianu

Niedośpian potrzebuje do rozwoju dość dużej ilości wody, więc należy podlewać go przynajmniej 3-4 razy w tygodniu latem, a 2 razy w tygodniu zimą. Liście należy zraszać wodą, ponieważ suche powietrze często prowadzi do ich obsychania.

Niedośpian należy także nawozić, by wzmocnić roślinę i podbić dekoracyjne wybarwienie liści. Najlepsze dla rośliny są nawozy o niskim stężeniu azotu, dzięki którym pięknie się rozwija.

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Obfite

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Płożący, krzewiasty

Termin kwitnienia: Lipiec, sierpień, wrzesień

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Niedośpian (Hypoestes)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.