Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)

Lubi się z pszczołami, a ptakom zapewnia pokarm w okresie zimowym. Ognik szkarłatny to niepozorny dekoracyjny krzew o ognistym temperamencie. Jak go uprawiać?

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
Owoce ognika szkarłatnego przypominają jarzębinę. Fot. CanvaPro

Charakterystyka ognika szkarłatnego

Ognik szkarłatny jest rodzajem bujnej rośliny liściastej, należącej do rodziny różowatych. Występuje naturalnie na terenach południowo-zachodniej Azji i południowej Europy.

Ognik dorasta do trzech metrów wysokości. Charakteryzuje się gęstym pokrojem, zwisającymi przy końcach gałęziami. Pędy pokryte są  kolcami i ciemnozielonymi,  niedużymi liśćmi. Kwitnie w okresie letnim, na przełomie czerwca i lipca, a drobne kwiaty mają biało-kremową barwę. Co ważne, to nie kwiaty stanowią największą ozdobę, a pojawiające się późnym latem intensywnie pomarańczowe owoce. Owoce ognika stanowią zimowy pokarm dla ptaków i mogą się utrzymywać na drzewie nawet do marca, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone.

Wymagania i stanowisko

Ognik szkarłatny świetnie sprawdzi się w przydomowym ogródku, w miejskim parku czy na skwerze, nie wymaga bowiem specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Kwitnie obficie w słonecznych miejscach i na żyznych glebach o odczynie zasadowym lub obojętnym. Dobrze poradzi sobie również w półcieniu oraz mniej obfitej w wartości odżywcze glebie.

Jest raczej rośliną sucholubną, bardzo dobrze radzi sobie w okresach suszy. Umiarkowanie dobrze znosi zimy. W trakcie mroźnych miesięcy liście ognika opadają, a w wariancie optymistycznym — brązowieją. Wiosną ognik ponownie zazielenia się.

Roślina posiada wysoką tolerancję na zanieczyszczenia powietrza.

Ognik szkarłatny: uprawa i pielęgnacja

Ognik szkarłatny jest stosunkowo łatwy w uprawie, jednak warto mieć uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim ognik nie przepada za zbyt częstym przesadzaniem go z miejsca na miejsce. 

Drugą kwestią jest przycinanie. Z reguły przeprowadza się je w marcu. Usuwa się wówczas obumarłe, przemarznięte lub zdeformowane pędy. W przypadku formowania ognika przycinanie odbywa się dwa razy w roku — w czerwcu (po kwitnieniu) i w sierpniu.

Ciekawostka! Ognik szkarłatny jest rośliną miododajną, stanowi częste miejsce spotkań owadów zapylających. Posiadanie ognika w swoim ogródku przyczynia się do dbania o naszą planetę.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: -

Roślina ozdobna z: Owoce

Podlewanie: średnie

Wysokość: 2-3m

Pokrój: Wzniesiony, przewisający

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.