Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana)

Sałata rzymska, inaczej długolistna była jako jedna z pierwszych, bardzo popularna w Polsce. Z czasem wyparła ją sałata głowiasta. Co warto o niej wiedzieć?

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana)
Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana). Fot. 123RF.com

Sałata rzymska: występowanie i wygląd rośliny

Sałata rzymska jest najpopularniejsza we Włoszech i Francji, choć obecnie, na fali mody na „zielone” koktajle i zdrowe jedzenie, wraca ona również na nasze talerze. Sałata rzymska różni się od najczęściej spotykanej sałaty siewnej kształtem główki (jest ona owalna) i wyglądem liści. Są one sztywne, kruche i mocno unerwione. Wznoszą się ku górze i tworzą luźne, długie główki, przypominające budową kapustę pekińską. W przeciwieństwie do sałaty siewnej nie kumulują one szkodliwych azotanów.  Sałata rzymska osiąga wysokość od 20 do 40 cm.

Wymagania i uprawa sałaty rzymskiej

Sałata rzymska preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze rośnie na glebach żyznych, szybko nagrzewających się i umiarkowanie wilgotnych. Najlepsze będą gleby lekkie, gliniasto-piaszczyste, ale można uprawiać ją też na madach, czarnoziemach i glebach torfowych. Roślina toleruje zmiany temperatur i stres cieplny. Może być uprawiana podczas letnich upałów, ale będzie rosła również już w temp. 5 st. C. Najlepszej jakości główki wyrastają w temperaturze 12-14 st. C.

Sałata rzymska nie znosi nadmiaru ani niedoboru wilgoci w glebie. Nadmiar sprawia, że sałata jest podatna na choroby i gnicie, niedobór skutkuje zaś niesmacznymi, skórzastymi, twardymi liśćmi. Podłoże powinno mieć pH obojętne, w granicach 6,5-7. Roślina źle reaguje zarówno na glebę o odczynie kwaśnym, jak i zasadowym.

Sałata rzymska: nawożenie i pielęgnacja

Poza utrzymywaniem właściwej wilgotności dla tego warzywa ważne jest też właściwe odchwaszczanie stanowiska i zwalczanie chorób czy szkodników zgodnie z zaleceniami programu ochrony roślin warzywnych.  Do najczęstszych chorób sałaty rzymskiej należy mączniak rzekomy sałaty, zgnilizna twardzikowa i zamieranie brzegów liści. Na liściach chętnie żerują też mszyce porzeczkowo-sałatowe. Na choroby można zastosować oprysk preparatem na bazie cebuli, czosnku i pokrzywy, który ograniczy ich dalszy rozwój. Pamiętać trzeba też o zmianowaniu (czyli niewysadzaniu obok siebie roślin z tej samej rodziny przez 3-4 lata).

Uprawa sałaty rzymskiej najlepiej udaje się w pierwszym lub drugim roku po nawożeniu podłoża organicznym obornikiem albo kompostem. Do nawożenia sałaty rzymskiej należy zastosować 50-100 kg / ha fosforu oraz 100-120 kg / ha potasu. Nawozy azotowe są wskazane przed rozpoczęciem uprawy i tuż po rozsadzie.

Choroby i szkodniki sałaty rzymskiej 

Sałacie rzymskiej zagrażają takie choroby, jak szara pleśń, mącznik, rdza, zgnilizna twardzikowa czy mozaika sałaty. Ponadto na jej liściach mogą żerować zwójki i śmietki. Sałatę mogą też atakować mszyce i ślimaki. Dlatego zapobieganie chorobom i szkodnikom jest kluczowe dla uzyskania zdrowych plonów.   

Sałata rzymska w kuchni

Sałata rzymska jest bogata w witaminy C, A, B i PP oraz w sole mineralne (potas, magnez, fosfor, wapń i żelazo). Świetnie uzupełnia ona witaminy i składniki odżywcze w okresie zimowym i wczesnowiosennym, gdy trudno o świeże i inne odżywcze warzywa. Sałata rzymska doskonale smakuje jako dodatek do mięs z prostymi sosami na oliwie, np. winegretem. Świetnie sprawdzi się również jako składnik wielu surówek i sałatek, w tym klasycznej sałatki Cezar.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Liście

Podlewanie: Umiarkowane

Wysokość: 0,2-0,5 m

Pokrój: Luźny

Termin kwitnienia: Sierpień

Zimozielone: -

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.