Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera)

Śliwę wiśniową okrył i sprowadził do Francji zarządca ogrodu szacha Persji o nazwisku Pissard. Stąd wzięła swój początek inna nazwa tej rośliny — Pissardii.

Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera)
Śliwa wiśniowa, inaczej ałycza, wyróżnia się intensywnym kwitnieniem. Fot. 123RF.com

To niewielkie drzewko o owalnej koronie. Jest ono chętnie sadzone w przydomowych ogrodach ze względu na długi okres kwitnienia i urokliwe kwiaty o różowym zabarwieniu.

Charakterystyka wyglądu śliwy wiśniowej

Śliwa jest w stanie urosnąć maksymalnie do wysokości 10 metrów, ale przeważnie parametr ten waha się w przedziale 5-6 metrów.

Kora pokrywająca jej pień ma w sobie wiśniowe tony. Podobną kolorystykę zachowują liście. Mają one kształt owalny lub odwrotnie jajowaty. Blaszka liściowa najatrakcyjniej prezentuje się u młodych drzew. W późniejszych okresach wzrostu jej purpurowo-czerwone zabarwienie „przygasa” i staje się mniej jednorodne.

Kwiaty śliwy wiśniowej Pissardi rozkwitają już w kwietniu. Są one duże, 5-płatkowe i pokrywają koronę drzewka dosyć obficie. Zdarza się również, że ich wybarwienie jest białe.

Owoce w kolorze purpurowym o średnicy ok. 3 cm pojawiają się na gałęziach w połowie września. Są one bardzo smaczne.

Stanowisko i gleba dla śliwy wiśniowej

Miejsce dla śliwy wiśniowej powinno być mocno nasłonecznione. Półcień nie zahamuje jej rozwoju, co najwyżej sprawi, że zabarwienie liści starci swą intensywność. Drzewko to wyróżnia się dosyć szybkim tempem wzrostu i odpornością na suchy, zanieczyszczony klimat miejski.

Śliwa najlepiej rozwija się w glebie próchniczej o umiarkowanej wilgotności. Gorsze warunki wielkiej szkody jej nie wyrządzą, gdyż to roślina zaliczana do dosyć tolerancyjnych.  

Sadzenie i podlewanie śliwy wiśniowej

Roślina ta rozmnaża się poprzez sadzonki lub szczepienie. Najlepszym momentem na to jest wczesna wiosna — pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta.

Za wyjątkiem długotrwałych okresów suszy nie wymaga ona podlewania. Jeśli jest ono konieczne, nie powinno być zbyt obfite, gdyż podmokły grunt śliwie nie służy.

Choroby i szkodniki śliwy wiśniowej 

Śliwa wiśniowa może być atakowana przez te same choroby i szkodniki, co jej najbliższa krewna, czyli śliwa. Wśród najczęstszych chorób warto wymienić m.in. brunatną zgniliznę owoców, szarą pleśń czy moniliozę. Zagrożenie dla roślin stanowią takie szkodniki, jak mszyce, przędziorki oraz pordzewiacze śliwkowe. 

Zastosowanie dla śliwy Pissardii

Śliwę wiśniową poleca się na szpalery, formowane żywopłoty, osłony przeciwwiatrowe. Chętnie obsadzane są nią parki, miejskie skwery i osiedla mieszkaniowe. Z uwagi na dużą obfitość różowych kwiatów ładnie prezentuje się zasadzona wzdłuż ulic i alejek.

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Podłoże umiarkowanie wilgotne

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: Skąpe, średnie

Wysokość: 5-10m

Pokrój: Regularny

Termin kwitnienia: Kwiecień

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Śliwa wiśniowa, ałycza (Prunus cerasifera)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.