Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Liściaste

Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis)

Smagliczka skalna to wieloletnia bylina, która kwitnie wiosną, pokrywając się kobiercem żółtych kwiatków. Sprawdź, jak ją uprawiać i pielęgnować. 

Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis)
Smagliczka skalna to atrakcyjna, zimozielona, obficie kwitnąca roślina wieloletnia. Fot.123RF.com

Smagliczka skalna jest jak słoneczna kołdra, która otula ogród czystą radością. Ale czy górska bylina zakwitnie w bardziej przyziemnych warunkach?

Smagliczka skalna – zwana też smagliczką Arduina lub złotką skalną – to zimozielona bylina występująca naturalnie w Alpach, górach Jura, Karpatach i pasmach górskich Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce możesz się na nią natknąć w Pieninach, zwłaszcza wśród skał oraz w szczelinach muru Zamku w Czorsztynie. 

Jak wygląda smagliczka skalna?

Byliny rosnące dziko pośród skał nie prezentują się zbyt imponująco, jednak okazy pielęgnowane w ogrodzie silnie się rozrastają i obficie kwitną. Jak wysoko urosną? W przypadku smagliczki skalnej wysokość dochodzi do 30 centymetrów.

Mimo niezbyt okazałych rozmiarów roślina przyciąga wzrok z daleka. To zasługa drobnych, żółtych kwiatów, zebranych w gęste kwiatostany – dzięki nim smagiliczka skalna wygląda jak puszysty, słoneczny kobierzec. Co ważne, przy odpowiedniej pielęgnacji roślina zakwita dwukrotnie: na wiosnę i jesienią. 

Złociste, pachnące kwiaty to nie jedyny – choć najbardziej spektakularny – element rośliny. U młodych sadzonek smagliczki skalnej dobrze widoczne są również zielonoszare, wydłużone liście, które wyrastają w dolnej części rośliny. 

Smagliczka skalna: odmiany

Smagliczka skalna to efektowna i jednocześnie mało wymagająca roślina. Nic więc dziwnego, że hodowcy podjęli trud stworzenia odmian uprawnych. Najczęściej spotykane odmiany to:

  • smagliczka skalna Compactum: niższa, o bardziej zwartym kształcie;
  • smagliczka skalna Plenum: o gęstych, pełnych kwiatach;
  • smagliczka skalna Summit: o zwartym pokroju, wcześnie kwitnąca.

Smagliczka skalna: wymagania i pielęgnacja

Górska bylina bardzo dobrze przyjmie się w ogrodzie, pod warunkiem, że zapewnisz jej optymalne warunki. Podstawowym jest gleba – smagliczka skalna dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, zasadowych, bogatych w wapń. Drugim ważnym czynnikiem jest ciepłe i widne stanowisko, roślina ta pięknie wzrasta w pełnym słońcu. 

Jeśli zadbasz o te kryteria, z pewnością poradzisz sobie z uprawą smagliczki skalnej. Pielęgnacja byliny w zasadzie jest znikoma. Smagliczka nie wymaga podlewania ani okrywania na zimę (jest w pełni mrozoodporna). Nawożenie nie jest konieczne, choć warto lekko dokarmić roślinę po pierwszym kwitnieniu, stosując nawóz do roślin kwitnących. 

Aby jednak cieszyć się bujnie kwitnącymi bylinami, musisz pamiętać jedynie o przycinaniu pędów. Cięcie smagliczki skalnej trzeba przeprowadzić po pierwszym kwitnieniu (od kwietnia do maja), skracając łodygi do 10 cm nad ziemią. Wówczas roślina zakwitnie ponownie we wrześniu. Przycinanie pomaga również w zachowaniu ładnego kształtu rośliny oraz zapobiega jej nadmiernemu rozrostowi. 

Smagliczka skalna w ogrodzie

Słoneczna bylina doskonale nadaje się do obsadzania skalniaków, słonecznych rabat, skarp czy klombów. Możesz również pokusić się o oryginalną aranżację i zasadzić ją w szczelinach muru czy konstrukcji z naturalnego kamienia. 

Jeśli chodzi o sadzenie smagliczki skalnej, sadzonki możesz rozmieszczać pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki razem. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu gęstego dywanu w krótkim czasie, możesz sadzić roślinę w grupach nawet po 10 sztuk. 

Stanowisko: Słoneczne

Wilgotność: Podłoże suche

Roślina ozdobna z: Kwiaty

Podlewanie: Skąpe

Wysokość: Do 0,2m

Pokrój: Zwarty

Termin kwitnienia: Kwiecień, maj

Zimozielone: tak

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Smagliczka skalna (Aurinia saxatilis)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.