Artykuły
Wybór odpowiedniego drewna opałowego ma ogromny wpływ na efektywność ogrzewania. Drewno drewnu nierówne i warto o tym pamiętać. Jedne gatunki mają wysoką wartość opałową, podczas gdy inne szybciej się spalają i dają mniej ciepła. Czy olcha to dobre drewno do palenia w kominku? Jest miękkie i posiada charakterystyczny zapach, a przy tym stosunkowo dobrze się pali. Sprawdź, jakie są zalety i wady drewna olchowego oraz czy może ono zastąpić grab.
Czytaj artykułWedług dawnych wierzeń, skrzydłokwiat przynosi szczęście każdej kobiecie, która z troską się nim zajmuje. Mówi się też, że potrafi przekształcić negatywną energię w pozytywną. Natomiast jest on ceniony przede wszystkim za swój dekoracyjny wygląd. Jeśli zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, będziemy mogli podziwiać jej urokliwe kwiaty przez dłuższy czas. Najlepsze efekty osiągniemy, gdy zapewnimy jej niezbędne składniki odżywcze. Wystarczy przygotować „złotą miksturę”, a skrzydłokwiat bujnie zakwitnie.
Czytaj artykułDrzewa o zwisających gałęziach, zwane potocznie płaczącymi, stanowią wyjątkową ozdobę ogrodów. Ich malowniczy pokrój przyciąga wzrok i dodaje przestrzeni elegancji. Jeżeli jednak chcemy cieszyć się ich pełnym urokiem, konieczne jest odpowiednie przycinanie, zwłaszcza w okresie zimowym. Jak zatem przycinać drzewa płaczące, a szczególnie klon, by rosły zdrowo i bujnie?
Czytaj artykułTworzywa sztuczne obecne są w każdej dziedzinie życia, bo już w przedbiegach wygrywają z innymi materiałami pod względem trwałości, plastyczności i kosztów produkcji. Niestety skutkiem produkcji plastiku na olbrzymią skalę są jego drobinki przedostające się do wody i gleby. Mikroplastik w kranie to nie wymysł, a realny problem odpadów trudnych do dostrzeżenia gołym okiem i szkodliwych dla organizmu. Na szczęście badania naukowe pokazują, że da się minimalizować ryzyko jego spożycia. Podpowiadamy, jak usunąć mikroplastik z wody z kranu, wystarczy ci tradycyjny filtr do kawy.
Czytaj artykułLaurowiśnie są jednymi z najchętniej wybieranych krzewów na żywopłot. Cenimy je za skórzaste, ciemnozielone liście, które pozostają na pędach przez cały rok. Choć należą do roślin stosunkowo wytrzymałych, zimowe warunki mogą im zaszkodzić. W jaki sposób chronić je przed niską temperaturą? Jak dbać o laurowiśnie zimą? Wyjaśniamy, jakie zabiegi pomogą im przetrwać ten trudny czas.
Czytaj artykułRegularne czyszczenie okapu kuchennego to nie tylko kwestia estetyki. Pomaga usunąć nagromadzony brud i tłuszcz, co poprawia wydajność urządzenia oraz jego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów i pary. Czyszczenie okapu to żmudne zajęcie, które często nie przynosi pożądanych efektów. Ale wcale tak być nie musi. Poznaj nietypowy sposób na usunięcie tłuszczu z okapu, który skutecznie usuwa nawet stary brud (i to bez użycia szkodliwej chemii).
Czytaj artykułZima to raczej czas zastoju w ogrodzie, ale też doskonały moment, aby zająć się jego szczegółowym planowaniem. Warto wtedy pomyśleć o wprowadzeniu nowych gatunków, które urozmaicą nasze otoczenie. Znany ogrodnik podpowiada, które rośliny wybrać, by ozdabiały rabaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Czytaj artykułGilia główkowa to roślina ozdobna, która coraz częściej gości w polskich ogrodach. Jej kuliste kwiatostany w odcieniach błękitu są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale także łatwe w uprawie. W artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się gilia główkowa, jak ją wysiewać i pielęgnować oraz w jakich aranżacjach ogrodowych sprawdzi się najlepiej.
Czytaj artykułEkonomiczne źródła energetyczne, jednocześnie bezpieczne i wysoce wydajne są czymś, czego stale szukamy. Ważna jest dostępność nośników energii, bowiem tylko łatwo dostępne materiały mogą przydać się przy obniżaniu kosztów produkcji ciepła. Wierzba wiciowa, inaczej zwana energetyczną to popularny za granicą materiał na biomasę – tani, łatwy w uprawie, o wartości kalorycznej porównywalnej do miału węglowego. Sprawdź, jakie zalety ma uprawa wierzby energetycznej i ile biomasy można pozyskać po 3 latach od założenia przydomowej plantacji.
Czytaj artykułNiskie byliny kwitnące mają wiele zastosowań w ogrodach. Wypełniają przestrzenie na rabacie, zdobią obwódki oraz ścieżki i mogą być sadzone w pojemnikach czy na skalniakach. Dobierzmy ich gatunki tak, aby kwiatami dekorowały ogród od początku do końca sezonu. Jakie niskie byliny wybrać do ogrodu? Przedstawiamy te, które są najtrwalsze i najpiękniejsze.
Czytaj artykułMoże mieć konsystencję balsamu, płynu lub gęstej pasty, ale niezależnie od tego, jak się ją nakłada maść ogrodnicza to podstawowy preparat ochronny w zasobach każdego ogrodnika. Po przycięciu większych gałęzi, konarów i pni rany na drzewach leczą się długo, a cały ten czas stanowi ryzyko, że miejsca cięcia zostaną zainfekowane, a rozwijające się choroby wyniszczą osłabioną roślinę. Dowiedz się, jak zrobić maść ogrodniczą w domu z kilku prostych składników, doskonale zabezpiecza rany po cięciu i jest całkowicie eko.
Czytaj artykułKuklik jest niewymagającą byliną, która długo zachwyca niepowtarzalnymi kwiatami w rozmaitych kształtach. Ma wiele niezwykle atrakcyjnych odmian występujących w bogatej palecie ciepłych, wyrazistych kolorów. Ze względu na kompaktowy rozmiar pasuje do każdego ogrodu i wszelkich aranżacji. Jak uprawiać kuklika? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji tej pięknej rośliny.
Czytaj artykułOgrzewanie pelletem ma coraz więcej zwolenników. Jest to rozwiązanie nie tylko efektywne, ale również ekologiczne, ponieważ spalanie tego opału emituje znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż węgiel lub gaz. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się pellet, który jest produkowany ze słomy. Choć opał ten ma mnóstwo zalet, nie jest pozbawiony wad. Sprawdź, czy warto przejść na ogrzewanie pelletem ze słomy i czy da się na nim zaoszczędzić.
Czytaj artykułZabierając się za przesadzanie roślin doniczkowych, wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić ziemię z doniczek. Mogłoby się wydawać, że powinna ona trafić do kontenera na odpady bio. Jest to jednak duży błąd. Gdzie wyrzucać ziemię z doniczek, aby było to zgodne z zasadami segregacji odpadów? Czy są sposoby na jej ponowne wykorzystanie? Sprawdź.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 765
- Następna