KONKURS: Moje mieszkanie to moja historia - pokaż nam swój ulubiony kąt
Każdej, nawet najbardziej niesprzyjającej przestrzeni, w której przyszło nam spędzać dużo czasu, staramy się nadać bardziej osobistego charakteru. Dotyczy to zarówno biurek w korporacyjnym open space, jak i wynajmowanych mieszkań. Te drugie są szczególnie istotne. Już dawno przestaliśmy je traktować jako „namiastkę domu”, pewien stan tymczasowy na drodze do swoich „czterech kątów”. Mimo że nie do końca należą do nas, staramy się, aby takie przynajmniej sprawiały wrażenie. Urządzenie wynajmowanego lokum niedużym kosztem jest nawet większym wyzwaniem niż urządzenie własnego domu.
Zanim zaczniesz…
Radykalne zmiany w wystroju najmowanego lokum mogą być nie w smak jego właściwemu właścicielowi. Jeśli chcielibyście przemalować ściany lub obłożyć je tapetami, lepiej odpowiednio wcześniej się z nim skontaktujcie i zapytajcie o zdanie. Przedstawimy wam prostsze i niewymagające takich nakładów pracy sposoby na aranżację i oswojenie pustego mieszkania.
Zobacz najbardziej udane metamorozy naszych Użytkowników. Kliknij!
Te okropne ściany…
Chociaż coraz rzadziej się to zdarza, mieszkania pod wynajem nie zawsze prezentują się atrakcyjnie. Zwykle najbardziej zaniedbane są ściany — zdobią je większe lub mniejsze ubytki, pozostawione jeszcze przez wcześniejszych lokatorów. Kiedy gospodarz nie wyraża zgody, by je naprawić i zamalować, sprytnie zakryjemy je, ustawiając w ich pobliżu parawan z nadrukiem. Nie tylko odwróci on uwagę od problematycznego miejsca, ale będzie także stylową dekoracją pokoju dziennego.
Poza przegrodami w przypadku odrapanych ścian równie dobrze sprawdzą się naklejki naścienne lub duże plakaty z modnymi typografiami. Powiesić je można na rzepach lub samoprzyczepnych haczykach – bez wiercenia i nieestetycznie sterczących gwoździ.
Problem najważniejszy, czyli meble
Bez mebli w nowym mieszkaniu ani rusz. Niekiedy właściciele pozostawiają w mieszkaniach do wynajęcia kilka szaf, jakiś stolik, czasem nawet biurko do pracy – ma to swoje dobre i złe strony. Niestety, rzadko spełniają one potrzeby lokatorów. Zazwyczaj nie ma możliwości, by się ich pozbyć, a całą aranżację należy stworzyć wokół sprzętów, które zastaliśmy na miejscu. Jeśli są w dobrym stanie, odświeżmy ich wygląd, przemalowując je, dekorując łatwymi do usunięcia naklejkami, czy po prostu nakrywając wzorzystymi serwetami. Niektóre mankamenty mogą zakryć rośliny doniczkowe.
W kuchni dobrym pomysłem jest wymienienie uchwytów szafek lub zastąpienie odrapanych drzwiczek ozdobnymi firankami. Jedynym meblem, w który warto zainwestować w wynajmowanym lokum, jest łóżko – w końcu każdy zasługuje na komfort i porządną dawkę wypoczynku. Najlepiej decydować się na rozkładaną sofę w neutralnych kolorach. Posłuży ona nie tylko do wylegiwania się — jeśli będzie wystarczająco pojemna, ukryjemy w niej część naszych rzeczy.
Jeśli mamy szczęście wprowadzać się do niezagospodarowanego lokalu, raczej nie inwestujmy w pełny zestaw nowiuteńkiego wyposażenia. Zastanówmy się, co będzie nam potrzebne na czas zajmowania mieszkania i co przyda nam się jeszcze w przyszłości, po kolejnej przeprowadzce Poszukujmy mebli uniwersalnych, takich, które posłużą nam na kilka sposobów: sof z funkcją łóżka, rozkładanych stołów, które w mgnieniu oka zamienią się w obszerne biurko, lekkich mebli modułowych, które zastąpią ciężkie, tradycyjne szafy.
Zamiast foteli, bardziej przydatne okażą się pufy z wnękami na drobiazgi. W roli szafy i garderoby doskonale sprawdzą się stelaże na kółkach, z miejscami do powieszenia wieszaków lub składane półeczki. Nadal brakuje miejsc do przechowywania? Wykorzystajmy drzwi – można zawiesić na nich niewielkie etażerki.
Dekoracje
Akcesoria to prosty sposób, by spersonalizować obcą przestrzeń. W końcu to one w największej mierze pozwalają nam zaakcentować naszą obecność i wyrazić siebie, a ich wyboru nie ograniczają nam przykazy gospodarza. Nie podążajmy ślepo za modą na minimalizm, wybierajmy takie dodatki, jakie najbardziej się nam podobają. Wachlarz możliwości mamy spory. Począwszy od miękkich dywanów i pstrokatych zasłon, przez lampy i lustra, na miękkich poduchach i efekciarskich gadżetach skończywszy. Do łazienki – świece, salonu – świeże kwiaty w kolorowych doniczkach, a do kuchni kilka fikuśnych pojemników. Słowem, wszystko, na co tylko mamy ochotę. Nawet odpowiednio zaaranżowane książki, mogą stać się piękną dekoracją.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Jak wyrmontować mieszkanie do 1000 zł?
Sofa idealna: Jaką wybrać do małego mieszkania?
Sofa jako centrum rozrywki
Czego nie może zabraknąc podczas remontu mieszknia?
KONKURS: Moje mieszkanie to moja historia - pokaż nam swój ulubiony kąt
Aranżowanie wnętrz sprawia ci ogromna przyjemność? Urządziłeś swoje mieszkanie w wyjątkowym stylu i klimacie, tak, że nie zamieniłbyś go na żadne inne? W swoich domowych królestwach, każdy z nas posiada swój ulubiony kącik, z którego jesteśmy dumni, zwłaszcza, że w jego dopieszczanie włożyliśmy serce i pasję.
Prześlijcie nam zdjęcia, a my, jak zwykle, nagrodzimy te najciekawsze. Do wygrania bon wysokości 750 zł, a dla trzech osób, których aranżacje nas zainteresują – bony w wysokości 300 zł. Wszystkie do wykorzystania w sklepach IKEA.