Określ zakres
Najważniejszą kwestią na początek jest określenie rozmiaru prac potrzebnych w naszym mieszkaniu i decyzja czy podchodzimy do tematu kompleksowo, czy rozkładamy prace na etapy. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady: pierwsze pozwala na zmniejszenie czasu i kosztów potrzebnych na osiągnięcie wymarzonego efektu, drugie pozwala finansować remont z bieżących przychodów i rozwijać pierwotny projekt wnętrza. W tym momencie warto także zmierzyć siły na zamiary – Poradziliśmy sobie z malowaniem pokoi parę lat temu, ale czy to znaczy, że na pewno poradzimy sobie sami z położeniem glazury? Może jednak warto wynająć firmę remontowo-budowlaną, co z kolei wiąże się z koniecznością sprawdzenia kilku firm i ich terminarzy? Odpowiedzi na te pytania będą kluczowe przy tworzeniu harmonogramu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zainspiruj się
Podejmując decyzję o remoncie, na pewno wyobrażasz sobie jak powinno wyglądać Twoje mieszkanie. Masz wybrany styl, kolorystykę, a nawet konkretne pomysły na aranżację wnętrza. Warto jednak poszukać ciekawych rozwiązań na internetowych stronach z wnętrzami, magazynach czy katalogach, które stanowią wręcz niewyczerpane źródło inspiracji. Warto także zaopatrzyć się w segregator na wycinki/plany, odpowiedni folder na komputerze lub skorzystać z popularnych platform do przypinania ciekawych zdjęć – nic nie może nam umknąć!
Delikatna, kobieca sypialnia. Kliknij!
Jeśli zupełnie nie mamy pomysłu lub czasu możemy rozważyć zatrudnienie specjalisty. Nawet jeśli nie dysponujemy znacznym budżetem, wsparcie architekta wnętrz może być nieocenione w przypadku niewielkich mieszkań lub „trudnych” pomieszczeń, których zaprojektowanie jest skomplikowane.
Stwórz harmonogram
Poza pomysłem na kolor farby, czy wzór na tapecie warto pamiętać o logicznej pod względem technicznym kolejności wykonywania prac. Zaczynamy od demontażu i prac konstrukcyjnych (podwieszane sufity, ścianki działowe) przez prace instalacyjne, wymianę okien, prace naprawcze i wykończeniowe (koniecznie w kolejności: sufit, ściany, podłogi – tak, żeby nie powtarzać pracy) po prace montażowe, czyli szczegóły decydujące o efekcie końcowym. W przypadku remontu całego mieszkania warto pamiętać także o kolejności pomieszczeń: począwszy od łazienek i toalet, przechodzimy do kuchni, remontujemy balkony, pokoje (w kolejności od najdalszych do drzwi wejściowych) i kończymy w przedpokoju.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Drugą ważną przy planowaniu remontu rzeczą jest dostępność materiałów – trzeba pamiętać o tym, że te rzadziej wybierane lub droższe są dostępne tylko na zamówienie. Nie dostarczenie ich ekipie remontowej przed rozpoczęciem prac może znacznie podrożyć i opóźnić remont, a w przypadku wykonywania prac samemu – możemy nie zmieścić się w zaplanowanym przez nas urlopie. Przed dokonaniem zamówienia pamiętajcie o dokładnych pomiarach i obliczeniu powierzchni ścian i podłóg. Ta sama farba czy glazura, ale pochodząca z różnych serii produkcyjnych może się nieznacznie różnić kolorem czy fakturą!
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zaplanuj kosztorys
Mając już określony zakres, pomysł i inspirację, wybrane materiały i przygotowany harmonogram możemy usiąść do najmniej przyjemnej, ale niezbędnej części – do kosztorysu. Obliczając budżet związany z odnawianiem mieszkania warto dodać około 20-30% kwoty przeznaczonej na remont. W biegu zdarza się nam zapomnieć zarówno o takich drobiazgach jak taśmy, folie zabezpieczające i pędzle, jak i o większych kosztach związanych z wywozem śmieci. Dodatkowo taki zapas pozwoli bez stresu przetrwać wiadomość o koniecznych dodatkowych pracach, które mogą wyjść w trakcie remontu.
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
________________________________________________________________________________________
KONKURS: Pokaż, jak wygląd twoja kuchnia! Kliknij!
Prześlijcie nam zdjęcia, a my nagrodzimy te najciekawsze.
Do wygrania bon wysokości 750 zł, a dla trzech osób, których aranżacje nas zainteresują – bony w wysokości 300 zł. Wszystkie do wykorzystania w sklepach IKEA.