Jeśli masz w planach zakup nowych płytek do swojej łazienki, poniżej znajdziesz kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim weźmy pod uwagę swój gust, w końcu to my będziemy głównymi użytkownikami urządzanego pomieszczenia i powinniśmy się w nim czuć swobodnie i komfortowo. Pamiętajmy, że na kafle, które wybierzemy, będziemy patrzeć przez kolejne kilka, a może i nawet kilkanaście lat.
Rynek oferuje m.in. płyty glazurowe, które są przeznaczone jedynie do układania na ścianie (kruche i cienkie płytki fajansowe pokryte szkliwem), terakotę, czyli płyty kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Są bardziej kruche od gresu, ale maja dużo większą wytrzymałość. Stosuje się je głównie na podłodze, ale niektórzy układają je również na ścianach. Kolejna propozycja to gres porcelanowy, czyli płyty wykonane z bardzo drobnego, zmielonego kwarcu, akolinu i skaleni. Taki płyty są bardzo trwałe, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych. Mogą być szkliwione, a dodatkowo również polerowane. Dobre na podłogi, mogą też zastąpić płytki ścienne. Na koniec do wyboru pozostaje klinkier szkliwiony o bardzo wysokich parametrach technicznych, występuje w przeróżnych kolorach, i idealnie pasuje do łazienek w rustykalnym klimacie. Dobry na ściany i podłogi.
Niektóre kafelki można układać niemal na styk, to tak zwane płytki rektyfikowane - o równo ściętych, dobrze dopasowanych krawędziach. Najczęściej procesowi rektyfikacji poddaje się kafelki gresowe.
Fot. Najwcześniej stosuje się w łazienkach płyty ceramiczne. Są najtańsze, odporne na wodę, łatwe w montażu (łatwo je ciąć i w razie konieczności zdemontować).
Niektórym otoczenie białych płytek w połączeniu ze stalowymi bateriami i szkłem wydaje się zbyt sterylne i chłodne. Najbardziej popularne są zatem jasne kolory płyt: biel, kość słoniowa, beż, migdałowy, różne odcienie szarości i inne neutralne kolory. Ciekawym rozwiązaniem może być zestawienie płytek o dwóch różnych kolorach i stworzenie dzięki temu niepowtarzalnego wzoru kolorystycznego. Pamiętaj jednak, aby w małych łazienkach ograniczyć się jedynie do dwóch barw, większą ilość odcieni wprowadzi chaos i wpłynie negatywnie na wygląd całego pomieszczenia.
W większych wnętrzach mamy nieco większą dowolność. Możemy eksperymentować z różnymi kolorami i rodzajami wykończeni, np. wprowadzając kontrasty matu i powierzchni błyszczących. Warto równie zastosować dekory, czyli płyty z dodatkowym motywem. To, jak dużą powierzchnię zajmą kafelki, a jaka część przypadnie farbie, jest decyzją indywidualną.
Warto dobrze przemyśleć proporcje płytek. Przede wszystkim weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia. W malutkiej łazience niezbyt dobrze będą wyglądały wielkoformatowe płytki o ciemnym, matowym wykończeniu. Znacznie lepiej prezentować będą się typowe kafle o wymiarach wymiarach 33x33 cm lub nawet 10x10 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie mozaiki złożonej z niewielkich kosteczek 1,5x1,5 lub 2x2 cm.
Wybierając płyty, należy wziąć również pod uwagę, takie elementy jak: nasiąkliwość (mierzy się ją w procentach – im mniejsza jest wartość, tym mniejsza jest nasiąkliwość płytek. Płytki stosowane w łazience (szczególnie wewnątrz kabiny prysznicowej) powinny mieć niską nasiąkliwość – na poziomie 3%.) i antypoślizgowość (oznacza się ją w skali od R9 do R13, przy czym ostatnia wartość określa płytki najmniej śliskie). Wszystkie te parametry znajdziemy na opakowaniu kafelków.
Oferta płytek jest tak bogata i różnorodna. Pozwala nam to urządzić łazienkę w niemal każdym stylu. Możemy skorzystać z gotowych, proponowanych w sklepach zestawień i serii płytek w określonym stylu. Jednak ciekawiej i bardziej oryginalnie będzie, jeżeli sami, dobierając płytki, stworzymy własny, niepowtarzalny styl.