Zrób to sam: Jak uzupełniać i wymieniać fugi?

Data publikacji: 2018-01-23 07:00:00

Fugi mają za zadanie ochronę powierzchni ściany lub podłogi przed wilgocią, zabrudzeniami a w konsekwencji rozwojem grzybów i pleśni. Z tego powodu często ulegają one zabrudzeniom, czasem także uszkodzeniom. Dziś podpowiemy, jak uzupełniać i wymieniać uszkodzone spoiwa.

Zrób to sam: Jak uzupełniać i wymieniać fugi?

Fugi to niezwykle istotny element każdej łazienki i kuchni, które zdecydowano się wykończyć płytkami. Są one odpowiedzialne za stabilne przytwierdzenie okładziny do danej powierzchni, złagodzenie przesunięć materiałów, wynikających z różnic temperatur, a także zapobieganie przesiąkaniu wody do głębiej umieszczonych struktur. Ograniczają one też gromadzenie się brudu, bakterii i grzybów w tych miejscach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zdarza się czasem, że fugi z racji wieku lub nieodpowiedniej konserwacji zaczynają kruszyć się i pękać albo po prostu ich kolor nam się nudzi i chcielibyśmy zmienić je na coś innego. Całkowita wymiana i uzupełnianie ubytków to niezbyt trudne i czasochłonne zajęcia. Spokojnie można sprostać im samodzielnie, bez odpłatnej pomocy złotych rączek i ekip remontowych. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Co będzie potrzebne?
Fuga – w nowym kolorze lub w „starym”, jeśli uzupełniamy ukruszenia;

Gąbka;

Nożyk, skrobak do fug, pilnik dwuostrzowy lub automatyczną mikroszlifierkę z odpowiednią końcówką frezującą;

Szpachelka i paca gumowa;

Wodoodporny impregnat do fug;

Gumowe rękawice i plastikowe okulary;

Przebieg prac
Zaczynamy od wyskrobania spoiny, robimy to z użyciem nożyka, skrobaka lub jakiegokolwiek innego ostrego narzędzia, które dobrze sprawdzi się w tej roli. Pracę wykonujmy starannie, tak aby nie naruszyć kafelek – zależy nam tylko na tym, by pozbyć się resztek fugi. Na ten czas dobrze zabezpieczyć twarz i oczy okularami ochronnymi – wypychane do góry, pękające spoiwo może je dotkliwie zranić. Zdrapujemy wszystkie fugi lub tylko te, które chcemy zreperować. Mniejsze ubytki lub te, w których zbyt nisko rozprowadzono masę spajającą, można uzupełnić bez całościowego skuwania. Miejsca wymagające poprawy należy zwilżyć, a następnie dołożyć brakującą warstwę fugi w taki sam sposób, jak opisano to poniżej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz: Domowe sposoby na czyste fugi

Kiedy skończymy usuwać spoinę, z pomocą sztywnej szczotki dokładnie oczyszczamy ją z resztek skruszonej zaprawy, a następnie dokładnie odkurzamy. Pozostałości, których się nie pozbędziemy, utrudnią nakładanie nowej warstwy; nie będzie ona również równomiernie przylegać do podłoża, co w niedługim czasie poskutkuje koniecznością ponownej wymiany fug, co zupełnie mija się z celem.

Następnie masę spajającą rozrabiamy z wodą, zgodnie z proporcjami i wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu. W wolne przestrzenie między płytkami wygodnie wypełnisz specjalną pacą lub szpachelką. Nadmiar produktu również zbierz z użyciem tego narzędzia, ewentualne pozostałości zmyj z płytek mokrą gąbką. Aby połączyć nową warstwę, ze starszą, sąsiadującą fugą rozprowadzamy palcem.

Po nałożeniu nowej warstwy spoina musi wyschnąć. W zależności od producenta czas wysychania wynosi od kilku do 48 godzin. Kiedy mamy pewność, że spoina całkiem zaschła, należy zabezpieczyć ją wodoodpornym impregnatem, który sprawi, że nie będzie ona się przebarwiać i nie pokryje się pleśnią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
maro74

Autor: maro74
Data: 2018-01-23 09:33:41
Co za kompletny deyletant pisał artykuł o wymianie fugi. Ktoś nie ma zielonego pojęcia jak ciężko jest usunąć starą fugę. Wyskrobanie jest bardzo czasochłonne i wymaga wyjątkowej cierpliwości i uwagi aby nie uszkodzić płytek. Operacja usuwania 1m2 fugi trwa dłużej niż samo ułożenie płytek i zafugowanie takiej powierzchni. Ktoś kto nie ma choć odrobiny pojęcia o tym nie powinien w ogóle się zabierać do takiej operacji bo może narobić więcej szkód niż pożytku, tylko zatrudnić fachowca. Oczywiście powinien się liczyć z tym że cena za taką usługę nie będzie tania i może kosztować nawet więcej niż cena za ułożenie m2 płytek na gotowo.