Lobelia - uprawa i pielęgnacja

Data publikacji: 2018-05-15 14:00:00

Lobelia to niewielka roślina jednoroczna, należąca do rodziny dzwonkowatych. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni i osiąga 10-25 cm wysokości. Ze względu na bogate kwiatostany jest coraz częściej uprawiana na balkonie. Ma również właściwości lecznicze - ułatwia uczenie się i podnosi ciśnienie krwi.

Lobelia - uprawa i pielęgnacja
Kiedy kwitnie lobelia?
Lobelia kwitnie praktycznie już od początku kwietnia, aż do jesieni. W zależności od odmiany ma różny kolor kwiatów: biały, różowy, fioletowy lub niebieski.
 
Wysiew nasion na balkonie
Nasiona lobelii trzeba wysiać już na przełomie lutego i marca do doniczek lub w kwietniu i maju prosto do gruntu. Ze względu na to, że nasiona lobelii są bardzo drobne, można ułatwić sobie wysiew mieszając je z drobnym piaskiem.

Nasiona wysiewamy do doniczek lub skrzynek i stawiamy w ciepłym miejscu - np. na parapecie. Po dwóch tygodniach powinny już wykiełkować.Gdy sadzonki mają po dwa listki delikatnie pikujemy je do większych pojemników. Po upływie kolejnego tygodnia powtarzamy pikowanie i dopiero wtedy wysadzamy roślinki na balkon.Pamiętajmy, by do doniczek dosypać drenaż, ponieważ roślina wymaga wilgotnego podłoża. Przed posadzeniem lobelii warto podłoże wymieszać z wolnodziałającym nawozem otoczkowanym. Lobelię sadzimy w przepuszczalnych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Ziemia w doniczkach powinna być żyzna i lekko wilgotna.

Pielęgnacja lobelii
Lobelię od początku kwitnienia powinniśmy podlewać płynnym nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących (nie częściej, niż raz w tygodniu). Musimy jej zapewnić wilgotne podłoże, ale również uważać, żeby jej nie przelać. Latem, przy wysokich temperaturach, powinna być podlewana częściej (najlepiej rano i wieczorem).  Lobelia jest bardzo wrażliwa na przelanie. Jeśli kilka dni stoi w wodzie, automatycznie na pędach zaczyna pojawiać się pleśń. Dodatkowo lobelię możemy nawozić 2-3 razy w miesiącu, jednak trzymajmy się ściśle zaleceń producenta nawozu. W przypadku przenawożenia, na liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy. Jeśli chcemy, aby lobelia ponownie zakwitła, powinniśmy przyciąć jej pędy pod koniec sierpnia.

 
Ulubione miejsca lobelii
Lobelia najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych, ponieważ w pełnym słońcu kwiaty tracą swój intensywny kolor. Nie przesadzajmy jednak z cieniem. Jeśli postawimy lobelię w mocno zacienionym miejscu, nie zakwitnie. Na czas długotrwałych opadów lepiej przenieść ją pod daszek, ponieważ deszcz i wiatr może zniszczyć delikatne kwiaty i połamać łodygi.

 
Właściwości lecznicze lobelii
Lobelia posiada wiele właściwości leczniczych, ale należy ją stosować tylko w konsultacji z lekarzem, ponieważ przedawkowanie tej rośliny wywołuje zgon. Lobelia pobudza ośrodkowy układ nerwowy i ośrodek oddechowy. Zwiększa poziom glukozy we krwi i pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Wzmaga i przyśpiesza ruchy oddechowe, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa wydzielanie potu i śliny. Lobelia była używana przy omdleniach, w dychawicy oskrzelowej i zamartwicy noworodków. Stosowana również przy zatrzymaniu oddechu wskutek zatrucia czadem czy zachłyśnięcia wodą. 
 
W małych dawkach działa psychostymulująco, ułatwia uczenie się i kojarzenie. W większych dawkach upośledza koncentrację i wywołuje odurzenie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:
Suma punktów: 10

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)
dominika1707

Autor: dominika1707
Data: 2014-03-12 21:50:30
w tym roku zagości u mnie na parapetach w różnych odcieniach ;-)
icecoldwoman

Autor: icecoldwoman
Data: 2014-03-12 15:33:06
właśnie dziś posiałam te nasiona już sie kwiatów doczekać nie mogę