Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Data publikacji: 2016-12-27 13:00:00

Skrzydłokwiat to roślina, którą warto mieć w swoim mieszkaniu ze względów estetycznych, dekoracyjnych, ale i praktycznych. Posiada błyszczące, intensywnie zielone liście i kwiaty kształtem przypominające skrzydła. Ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych, a jednocześnie nawilża powietrze w pomieszczeniu

Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Skrzydłokwiaty lubią wilgoć i zraszanie. Najłatwiej będzie nam utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, w którym znajduje się nasz kwiat, jeżeli postawimy doniczkę na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Konieczne jest również wycieranie kurzu z liści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. Pinterest

To rośliny, które nie wymagają przycinania. Należy usuwać jedynie zaschłe liście i kwiaty. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat nie znosi bezpośredniego wystawiania na słońce, przeciągów, zbyt wysokiej temperatury oraz wyziewów z urządzeń gazowych. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.

Przesadzanie
Przesadzanie powinno odbywać się co roku – najlepiej wiosną (np. w kwietniu). Skrzydłokwiat delikatnie wyjmujmy z doniczki i oczyszczamy z resztek starego podłoża. Jeżeli przesadzamy duży okaz, to najlepszy moment na jego podział. Robimy to poprzez przecięcie ostrym nożem bryły korzeniowej, a następnie rozdzielenie części nadziemnej rośliny. Nowe okazy umieszczamy w doniczkach z żyznym podłożem, np. ziemią uniwersalną. Doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu zacienionym o temperaturze 21 st.C - aż do pojawienia się nowych liści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Pinterest

Jaką odmianę wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Rozpiętość rozmiarów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz zarówno tym, którzy mają mało miejsca, jak i tym, którzy mają go dużo. Szczególnie wdzięcznie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm (np. 'Mini'). Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Dlaczego skrzydłokwiat więdnie?
Jeśli skrzydłokwiat ma jakieś problemy – sam nas o tym poinformuje. To kwiaty, które źle znoszą spadki temperatury poniżej 10°C. Zimne powietrze mocno osłabia roślinę, do tego stopnia, że późniejsze nadmierne podlanie sprawia, że ich korzenie zaczynają się dusić, a następnie gnić. Pierwszym sygnałem, że coś się dzieje w strefie korzeni, jest więdnięcie liści – wskazuje na przesuszenie. Trzeba sprawdzić, czy roślina po prostu nie ma suchej ziemi (i ją podlać), czy przeciwnie - nie stoi w wodzie. Wtedy wylewamy wodę z osłonki i ustawiamy doniczkę na kilku warstwach chłonnego papieru. Kiedy trochę osuszymy podłoże, a mimo to liście nie podniosą się, wyjmujemy roślinę z doniczki i sprawdzamy stan korzeni. Lekko nadgniłe obcinamy, a okaz przesadzamy do świeżej ziemi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że potrzebuje nawożenia, większej wilgotności, a możliwe, że także przesadzenia lub podziału. Gdy liście skrzydłokwiatu bledną i żółkną – roślina ma za dużo słońca i trzeba ją przestawić w półcień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. Pinterest

Uwaga!
Roślina posiadaja w składzie swojego soku szczawian wapnia, który może wywołać u psa podrażnienie błony śluzowej, podrażnienie pyszczka i jamy ustnej – co powoduje wymioty, bark apetytu i nadmierne ślinienie.


Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Życiodajne rośliny w biurze
Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin
Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Rośliny doniczkowe w sypialni

Rośliny w domu. Zobacz, najpiękniejsze inspiracje Użytkowników Deccoria.pl (Kliknij w zdjęcie)

  

Suma punktów: 0

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy