Artykuły

Domy ukryte przed światem

A gdyby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady… Puenta ze znanego dowcipu trafnie ilustruje pewne tendencje, które wytworzyły się w miejskich społecznościach. Poszukujemy wytchnienia nie tylko od codziennych obowiązków, ale też innych uciążliwych i hałaśliwych zdarzeń. Planując przeprowadzki coraz częściej, wybieramy miejsca oddalone od tłocznych i głośnych miast. Niektórzy tak bardzo zapędzili się w pragnieniu odnalezienia ciszy i spokoju, że na stałe przenoszą się w zaciszne, bezludne pustkowia. Oto pięć domów, zbudowanych tak, aby nikt nie mógł łatwo do nich dotrzeć.

REKLAMA

Edgeland House, Teksas, USA
Edgeland House, czyli dom na krawędzi. Już sama jego nazwa jest ciekawa i niejako zapowiada, z jakiego rodzaju budynkiem mamy do czynienia. Powstał on na zamówienie pisarza science-fiction, zafascynowanego ideą odbudowywania opuszczonych przestrzeni poprzemysłowych. Wcześniej na tym terenie znajdowała się sieć rurociągów, a budowa domu była elementem rekultywacji postindustrialnych terenów. Wyjątkowy obiekt, sprytnie ukryty przed czujnym okiem obserwatorów, może sprawiać wrażenie nieco prymitywnego - to głównie zasługa spadzistych, niskich dachów, obficie pokrytych trawami. Konstrukcja mocno nawiązuje do dawnych ziemianek, wznoszonych przed wiekami przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. 

src: archdaily.com; Bercy Chen Studio; fot. Paul Bardagjy

REKLAMA
REKLAMA

Tula House, Strathcona, Kanada
Kto nie chciałby zamieszkać na wyspie, na kanadyjskim jeziorze? Osadzony w niezwykłych okolicznościach przyrody dom Tula swoją nieregularną konstrukcją wpasowuje się w krajobraz skalnych pagórków, plaż oraz lasu. Dom ma za zadanie kultywowanie życia w zgodzie i pośród różnorodnej natury. Plan budynku przybrał nieforemny kształt, a niskie ściany wizualnie zapadają się w ziemię pokrytą żwirem. Z kolei porośnięty mchem dach sprawia wrażenie, jakby wystawał z niewielkiego wzgórza.

src: archdaily.com, Patkau Architects, fot. James Dow 

Cliff Haven House, Utah, USA
Cliff Haven House powstał dla tych, którzy nie do końca są w stanie pogodzić się z wizją pustelniczego życia. Dom wbudowany w skalne półki gór Unita w południowo-wschodnim Utah, mimo że zlokalizowany na pustkowiu, swoim mieszkańcom zapewnia wszelkie udogodnienia, jak na przykład dobrej jakości łącze WiFi czy wolnostojący garaż na dwa samochody. W jego skalnym wnętrzu znajdują się trzy pokoje, w tym dwie obszerne sypialnie. Budynek jest w pełni samowystarczalny: został wyposażony w panele słoneczne, które zdolne są zebrać energię niezbędną do utrzymania całego gospodarstwa, a prywatna studnia zapewniać ma odpowiedni zapas wody.

src: narr8 media; screen "Utah Cliff House" youtube.com

REKLAMA
REKLAMA

Villa Vals, Szwajcaria
Willa Vals to miejsce zupełnie niepowtarzalne, sprawiające wrażenie niemal odrealnionego. Tymczasem przyczyna jego powstania jest zupełnie prozaiczna. Władze Vals — miasta słynącego z łaźni i wód termalnych — zakazały wznoszenia zbyt wysokich budynków, które mogłyby przysłonić alpejski krajobraz. Architekci willi wyszli naprzeciw temu ograniczeniu i stworzyli konstrukcję w ogóle nieprzypominającą domów, jakie znamy. Bardziej przywodzi ona na myśl dysk lub kamień-otoczak zatknięty głęboko w ziemię. Dom o fasadzie w formie patio nie posiada drzwi, a do jego wnętrz wchodzi się przez taras. Z jego okien rozciąga się widok na góry po drugiej stronie doliny.

src: archdaily.com, SeARCH&CMA, fot. Iwan Baan

MirrorCube, Laponia, Szwecja
W Laponii znajduje się nie tylko siedziba świętego Mikołaja. Jest tam też dom, czy też może bardziej trafnie – kryjówka, rozpostarta pośród drzew i o lustrzanych ścianach. Dzięki zastosowaniu nietypowego materiału wykończeniowego, z zewnątrz jego bryła zlewa się z leśnym krajobrazem. Z jego obszernych okien rozciąga się widok na pobliską dolinę rzeki Lule i las, co daje jego mieszkańcom niepowtarzalne wrażenie „wtapiania” się w naturę. Aby do niego dotrzeć, trzeba skorzystać ze specjalnego mostu. W jego wnętrzach nie zabrakło żadnych „hotelowych” wygód, chociaż to nie one są głównym atutem tego miejsca.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

MateuszDlaDomu

Świetne są te domy. Wart dodać, że wykorzystywane są w nich technologie typu fotowoltaika - https://dladomu.com.pl/co-to-jest-fotowoltaika/ przez co są bardziej ekologiczne.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domy ukryte przed światem"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.