Artykuły

Jak przygotować się na brak prądu? Te rzeczy muszą być w każdym domu

Ostatnio coraz więcej mówi się o ewentualnych przerwach w dostawie energii elektrycznej, które mogą spowodować liczne problemy w życiu codziennym. Bez prądu nie będzie działało wiele sprzętów, do których się przyzwyczailiśmy, ale to dopiero początek trudności. Gdzie zgłosić brak prądu? Co trzeba mieć w domu na wszelki wypadek? Oto krótki poradnik!

Jak przygotować się na brak prądu? Te rzeczy muszą być w każdym domu
Jak przygotować się na brak prądu? Warto wcześniej zrobić odpowiednie zapasy. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak przygotować się na brak prądu? Poradnik

Ostatnio coraz więcej mówi się o możliwych przerwach w dostawie prądu, będących skutkiem narastającego kryzysu energetycznego. Chociaż już krótkie przerwy tego rodzaju stanowią dla wszystkich spory kłopot, to długotrwały brak prądu może być szczególnym wyzwaniem, jeśli przyjdzie nam przed nim stanąć. Jak się na to przygotować?

Istnieją rzeczy, które warto mieć w domu na wszelki wypadek. Będzie można po nie sięgnąć w razie potrzeby. Warto jednak uzmysłowić sobie, że długotrwały brak prądu spowoduje problemy z funkcjonowaniem wielu instytucji i firm. Może sparaliżować między innymi pracę szpitali, urzędów, banków, aptek, stacji paliw czy sklepów. Wpłynie na więcej miejsc, niż większość ludzi myśli – może doprowadzić między innymi do problemów z dostępem do świeżych pokarmów, choćby z uwagi na to, że chłodnie nie będą działać. Warto być przygotowanym, ponieważ już choćby pandemia COVID-19 pokazała nam, że czasem dzieją się rzeczy nieprzewidywalne.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby nie przekroczyć 2000 kWh. Zobacz, jak możesz oszczędzić prąd

Przygotowanie domu na brak prądu

Blackout to nazwa określająca nagłą i długotrwałą przerwę w dostawie prądu. Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne – najczęściej chodzi o rozległą awarię. Rosnące ceny energii, problemy z dostawami gazu czy złe warunki atmosferyczne również mogą wywołać dłuższe przerwy w dostawie prądu. Na ewentualny brak prądu warto zawczasu się przygotować. Najważniejsze jest zapewnienie sobie komfortu cieplnego, a także dostępu do pożywienia i wody.

Co trzeba mieć w domu w razie braku prądu?

  • Ciepłe ubrania i koce – jeśli zabraknie prądu, mogą się również pojawić problemy z ogrzewaniem. Warto więc mieć w domu ciepłe ubrania, kołdry czy koce, które pomogą nam się ogrzać. W domu jednorodzinnym w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu może nam pomóc kominek. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także przenośne ogrzewacze – w tym niewielkie produkty na przykład z terakoty, ogrzewane świeczkami typu tealight.

jak przygotować się na brak prądu Przy braku prądu pojawia się również problem z ogrzewaniem, dlatego przy przedłużającej się awarii warto pomyśleć o ciepłych okryciach. Fot.123RF.com

  • Zapas wody – człowiek nie jest w stanie długo przetrwać bez wody, więc warto mieć w domu jej zapas. Można kupić większe butelki z wodą lub kilka mniejszych. Najlepiej nabyć wodę mineralną lub źródlaną. W razie potrzeby można będzie ją wykorzystać nie tylko do picia, ale też do mycia się.

  • Suchy prowiant i konserwy – krótka przerwa w dostawie prądu nie spowoduje od razu zepsucia się rzeczy zgromadzonych w lodówce, jednak dłuższy brak prądu w końcu sprawi, że przestanie ona chłodzić. Warto zatem mieć pod ręką suchy prowiant oraz konserwy, z których będziemy mogli bezpiecznie korzystać nawet wtedy, gdy przerwa w dostawie energii elektrycznej będzie dłuższa. W domu warto mieć również kuchenkę turystyczną na kartusze – wraz z ich zapasem.

  • Zapas świec i latarek – brak prądu wiąże się oczywiście z brakiem światła. Żeby więc wieczorem i nocą nie siedzieć po ciemku (co nie tylko jest niewygodne, ale i grozi wypadkiem), należy zgromadzić zapas świec oraz latarek. Oczywiście, wiąże się z tym również konieczność posiadania zapasu zapałek i baterii.

  • Powerbank – przerwa w dostawie prądu nie pozwoli naładować telefonu komórkowego. Łączność będzie więc utrudniona. Warto mieć w domu naładowany powerbank lub nawet kilka, które w takim wypadku będą nieocenione.

  • Dobrze zaopatrzona apteczka – w domowej apteczce powinny się znaleźć przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, bandaże, środek do odkażania ran, a także zapas leków, które dana osoba stale przyjmuje.

  • Gotówka – brak prądu to trudności w wykonywaniu transakcji bezgotówkowych i w wybieraniu pieniędzy z bankomatów. W domu powinna być więc schowana gotówka.

Co zrobić, gdy zabraknie prądu?

Brak prądu może być związany z większą lub mniejszą awarią. Kiedy zauważymy jakieś problemy, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, o który rodzaj awarii chodzi. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie bezpieczników. Być może to ich wina i uda się szybko przywrócić energię elektryczną. Jeśli brak prądu to nie wina bezpieczników, upewnijmy się, że sąsiedzi mają podobny problem. Jeśli oni także nie mają prądu, postarajmy się sprawdzić, czy zasilania nie ma na całej ulicy. Czasami jest to od razu widoczne, gdy na przykład niespodziewanie gasną latarnie.

Gdzie zgłosić brak prądu? Na miejsce awarii należy wezwać Pogotowie Energetyczne, ale tylko w momencie, gdy jest to większa awaria. Ogólnopolski, bezpłatny numer telefonu, pod którym zgłasza się awarie sieci energetycznej to 991. Infolinia czynna jest przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jeśli awaria pojawiła się wyłącznie w jednym mieszkaniu lub na przykład na klatce schodowej, dzwońmy po elektryka. Fachowiec zdiagnozuje problem i naprawi go.

Przeczytaj również: Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jakie dokumenty trzeba złożyć, by płacić mniej za prąd w 2023 roku?

Czy brak prądu to brak wody?

Braki w dostawie prądu są same w sobie kłopotliwe, ale ich konsekwencje mogą być poważniejsze, niż się niektórym wydaje. Systemy wodociągowe nie radzą sobie z przerwami w dostawie energii elektrycznej. Część wodociągów nie posiada zasilania awaryjnego. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport „Zapewnienie bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę dużych aglomeracji miejskich na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych”, z którego wynika, że dłuższa przerwa w dostawie prądu może też wywołać kłopoty z dostarczaniem wody pitnej. Tym bardziej więc warto być przygotowanym na każdą ewentualność i zawczasu zrobić odpowiednie zapasy.

Przeczytaj również: Blackout w Polsce. Jak przygotować się na brak prądu?

Ma kształt oliwki, a smak i kolor wiśni. Prawdziwa bomba witamin! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przygotować się na brak prądu? Te rzeczy muszą być w każdym domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.