Artykuły

Lustrzany dom w Alpach

Amerykański artysta Doug Aitken znany jest ze swoich wyjątkowych budowli, których ściany oraz dach w całości składają się z luster. Po zrealizowaniu sztandarowych projektów, czyli lustrzanej instalacji w dawnej siedzibie stanowego banku w Detroit oraz skonstruowaniu lustrzanego domu na pustyni w południowej Kalifornii, nadszedł czas na podbój Alp!

REKLAMA

Wzniesiony w szwajcarskim mieście Gstaad, wśród majestatycznych, ośnieżonych gór, lustrzany dom utrzymany jest w stylu amerykańskiego rancza. Stworzona przez Douga Aitkena mirażowa struktura jest parterowa i wykorzystuje częstotliwość oraz siłę padających promieni słonecznych, aby odbić fascynujący alpejski krajobraz oraz uchwycić nieustannie zmieniający się kontrast, w którym niebo i ziemia, zimno i gorąc, podmiot i przedmiot, wnętrze i zewnętrzność znajdują się w ciągłym, niepowtarzalnym ruchu. Lustra znajdują się zarówno w środku konstrukcji – na ścianach oraz na suficie, jak i pokrywają elewację oraz dach. Wyjątek stanowi parkietowa podłoga, pełniąca rolę bezpiecznej podpory, powstrzymującej przed zatraceniem się w architektonicznej iluzji.

Zobacz więcej zdjęć

Każda z powierzchni luster pochłania, jak i odbija krajobraz w taki sposób, że elewacja na pozór zanika, podczas gdy wnętrze wciąga przebywającego w nim obserwatora do niekończącego się kalejdoskopu świateł i jego złudnych refleksów. Przestrzeń domu jest pusta, co potęguje efekt odzwierciedlenia alpejskiego piękna.

Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lustrzany dom w Alpach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.