Art. Spons.

Malowanie ścian — jak przygotować się do remontu?

Malowanie ścian to świetny sposób na odświeżenie niskim kosztem wnętrza naszych mieszkań. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, warto się odpowiednio zorganizować. Mycie, wyrównywanie czy gruntowanie ścian to tylko niektóre etapy, o jakich musimy pamiętać. Jak przygotować się do remontu? Podpowiadamy.

Fo. Mycie ścian jest bardzo ważnym elementem przygotowania ich do ponownego malowania / materiały promocyjne
REKLAMA

Usuwanie starej farby

Malowanie ścian to szybki sposób na odświeżenie wnętrza. Pierwszym etapem przygotowania się do malowania ścian powinno być usunięcie starej farby. Nie musimy zmywać jej w 100%, ważne, aby pozbyć się powłok, które są słabo przyczepne, czyli łuszcza się bądź odstają od podłoża. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dany fragment ściany powinien być w ten sposób przygotowany, zróbmy szybki test. Przykleimy do tego miejsca taśmę malarską i szybko ją oderwijmy. Jeśli będzie czysta, prawdopodobnie usuwanie podłoża nie będzie konieczne. Jeśli jednak wiemy, że nasze ściany poprzednio malowane były farbami wapiennymi lub klejowym, powinniśmy je zmyć, ponieważ są one kiepskim podłożem dla nowoczesnych farb emulsyjnych. Jak usunąć starą farbę ze ściany? Musimy zwilżyć jej powierzchnię i zeskrobać pozostałości lub zastosować specjalny preparat do usuwania farby. Możemy również wykorzystać szlifierkę oscylacyjną i papier ścierny o dużej granulacji.

Mycie ścian, wyrównywanie i szpachlowanie

Mycie ścian jest bardzo ważnym elementem przygotowania ich do ponownego malowania. Wszelkie tłuste zacieki, osady czy resztki jedzenia to elementy, które obniżają przyczepność farby. Dlatego przy pomocy miękkiej ściereczki i wody z dodatkiem mydła malarskiego bądź innego delikatnego odtłuszczającego detergentu powinniśmy od góry do dołu przemyć ściany, a na koniec przetrzeć je samą czystą wodą. Jeżeli podczas tej pracy zauważymy ognisko grzybów lub pleśni sięgnijmy po specjalny środek i usuńmy je. Aby ściany wyglądały idealnie, wszelkie rysy, spękania, ubytki i nierówności powinny zostać zaszpachlowanie i wyrównane. W tym celu stosuje się masę szpachlową, którą za pomocą szpachelki nakładamy na wszelkie niedoskonałości. Po jej wyschnięciu szlifujemy podłoże przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego.

Gruntowanie przed malowaniem

Ostatnim etapem jest gruntowanie ścian. Zabieg ten jest szczególnie konieczny jeżeli usunęliśmy wcześniej wszelkie farby i stare powłoki malarskie lub szpachlowaliśmy ubytki. Jeżeli ściana jest w dobrej kondycji i nie usuwaliśmy z niej poprzedniej powłoki malarskiej, zazwyczaj gruntowanie nie jest konieczne, a wystarczy jedynie zastosowanie dobrej farby podkładowej. Z kolei nowe ściany wcześniej jeszcze nie malowane, a także tynki gipsowe i płyty gipsowo-kartonowe wymagają gruntowania przed położeniem gładzi i malowaniem.

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Malowanie ścian — jak przygotować się do remontu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.