Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Jak działa powietrzna pompa ciepła i czy opłaca się ją zainstalować? Fakty i mity

Powietrzna pompa ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane do ogrzewania budynków. Na rosnącą popularność powietrznej pompy ciepła wpływ mają niezawodność oraz stosunkowo niskie koszty montażu. Nie są to jedyne powody, dla których właściciele domów decydują się na instalację tego urządzenia grzewczego. Jak działa powietrzna pompa ciepła? Ile zużywa prądu? Czy warto rozważyć jej zakup?

Jak działa powietrzna pompa ciepła i czy opłaca się ją zainstalować? Fakty i mity
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie praktycznie bezobsługowe Fot. 123 RF

Spis treści:

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu (dolne źródło ciepła), a następnie oddaje ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej (górne źródło). Jej montaż jest dużo prostszy, a przez to tańszy niż pozostałych rodzajów pomp czerpiących ciepło z gruntu lub wody.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów, które różnią się od siebie konstrukcją:

  • powietrzna pompa ciepła typu split
  • powietrzna pompa ciepła typu monoblok.

Powietrzne pompy ciepła split i monoblok składają się z tych samych, ale różnie rozmieszczonych komponentów. Najważniejszą różnicę stanowi układ chłodniczy.

W pompach ciepła typu monoblok znajduje się on w jednej obudowie. Z kolei w pompach ciepła typu split jest rozdzielony na dwie części w osobnych jednostkach – zewnętrznej i wewnętrznej.Cały układ wypełniony jest tzw. czynnikiem chłodniczym - gazem o wysokich parametrach termodynamicznych zwanym popularnie freonem, który ulega cyklicznemu sprężaniu i rozprężaniu zmieniając stan skupienia z cieczy na gaz i odwrotnie.

W efekcie następuje transportowanie energii cieplnej z obszaru o niskiej temperaturze - tzw. dolnego źródła ciepła z umieszczonym tam parownikiem (np. powietrze zewnętrzne) do miejsca wymagającego podgrzania - tzw. górnego źródła ciepła z wstawionym skraplaczem (np. w pomieszczeniu).

Przeczytaj również: Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca

Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła?

By oszacować roczne zużycie energii elektrycznej powietrznej pompy ciepła, należy sprawdzić tzw. średnią efektywność roczną urządzenia. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła posiadają efektywność na poziomie od 3,5 do 5,5. Oznacza to, że pobierając 1 kWh energii elektrycznej, pompa ciepła dostarcza od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej. Im współczynnik COP (stosunek ilości dostarczonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej) jest wyższy, tym mniej energii zużyje pompa do dostarczenia określonej ilości ciepła.

Jaka jest żywotność powietrznej pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie praktycznie bezobsługowe, a wszystkie komponenty znajdują się w układzie zamkniętym, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Elementem najbardziej obciążonym w systemie jest sprężarka, która stanowi centrum całego układu. Gwarancja, jaką oferują producenci na znajdujące się w ich asortymencie urządzenia, to zazwyczaj 25 lat. Na tyle lat bezawaryjnej pracy powietrznej pompy ciepła można zatem spokojnie liczyć.

Czy powietrzna pompa ciepła może stanowić jedyne źródło ciepła w budynku?

Dzięki wykorzystaniu naturalnych zjawisk termodynamicznych i odpowiednim doborze czynnika grzewczego oraz parametrów systemu ogrzewania powietrzna pompa ciepła może być bardzo wydajnym, a przy tym ekologicznym urządzeniem grzewczym. Rozwój techniki pozwala konstruować powietrzne pompy ciepła, które działają wydajnie nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej –25 stopni Celsjusza. Nie ma więc powodów, dla których tego typu urządzenie grzewcze nie miałoby być jedynym źródłem ciepła w naszym domu. Dodatkowo dostarczy też odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej.

Czy można wymienić dotychczasowe źródło ogrzewania na powietrzną pompę ciepła?

Powietrzna pompa ciepła może z powodzeniem zastąpić stare źródło ogrzewania. Wymiana urządzenia grzewczego na pompę ciepła nie musi wiązać się z rezygnacją z grzejników na rzecz ogrzewania podłogowego. We współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym pompa ciepła jest co prawda najbardziej wydajna, ale nie oznacza to, że jej działanie przy grzejnikach jest pozbawione sensu. Należy jednak dobrać odpowiednią moc powietrznej pompy ciepła, by zapewniła ona oczekiwaną wydajność nawet w budynkach bez dodatkowej termomodernizacji.

Przeczytaj również: Boom na pompy ciepła. Ile można zaoszczędzić na montażu

Wyjaśniamy, jak działa pompa ciepła i ile można na niej zaoszczędzić Fot. 123RF/PICSEL

Czy warto rozważyć instalację powietrznej pompy ciepła?

Zdecydowanie tak. Mitem jest opinia, że powietrzne pompy ciepła nie sprawdzają się w polskim klimacie. Obecnie są dostępne powietrzne pompy ciepła o konstrukcji zaprojektowanej specjalnie do panujących u nas warunków zimowych, działające nawet w największy mróz - tak jak pompy gruntowe. 

Ponadto średnio koszty ogrzewania domu z zastosowaniem instalacji pompy ciepła, w zależności od wielkości domu, wahają się na poziomie od 2000 do 3500 zł na rok. W porównaniu z innymi standardowymi instalacjami grzewczymi to kwota, która prezentuje się bardzo korzystnie.Przy zakupie pompy ciepła możemy liczyć również na dofinansowanie związane z zastosowaniem energii odnawialnej. W ramach antysmogowego programu „Czyste Powietrze” właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na wymianę starej instalacji grzewczej na pompę ciepła typu powietrze-woda albo gruntową pompę ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u. mogą uzyskać do 25 tys. złotych wsparcia.

Ceny powietrznych pomp ciepła zaczynają się już od 15 tys. złotych, a łączny koszt z montażem dla domu o średniej wielkości powinien się zamknąć w kwocie ok. 40 tys. złotych. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.