Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na piec gazowy. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Instalacja grzewcza jest nieodłącznym elementem każdego domu w Polsce. Bez niej nikt nie wyobraża sobie przetrwania zimy. Jednak, żeby wewnątrz budynku było ciepło, ogrzewanie musi być sprawne i wydajne. Ale to nie wszystko! Instalacja musi być przyjazna także dla środowiska.  

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na piec gazowy. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu
Przy wyborze kotła istotne jest także to, czy planujesz używać go tylko do ogrzewania, czy także podgrzewania wody. Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/Damian Klamka/East News

Spis treści:

Piec gazowy – co trzeba wiedzieć? 

Kocioł gazowy, nazywany także piecem gazowym kondensacyjnym, to urządzenie do spalania paliw gazowych w celu podniesienia temperatury jej nośnika, najczęściej wody, który krąży w obiegu centralnego ogrzewania. Jest bardzo łatwy w obsłudze – nie wymaga ingerowania w ustawienia. Dodatkowo, dzięki odpowiednim sterownikom, użytkownik może dowolnie zmieniać temperaturę i dostosowywać ją do swoich potrzeb. Piec ten nie wymaga wyłączania i włączania, ponieważ robi to automatycznie. Dzięki temu kocioł nie nagrzewa się nadmiernie, gdy nie ma takiej potrzeby, i uruchamia się, kiedy temperatura wewnątrz spadnie.   

Aby móc podłączyć piec gazowy, niezbędny jest dostęp do sieci gazowej. Następnie należy wykonać projekt instalacji i wystąpić do oddziału gazownictwa właściwego ze względu na miejsce położenia domu z wnioskiem o wykonanie przyłącza budynku do sieci gazowej. Czas realizacji tego etapu może wynieść nawet 6 miesięcy, dlatego należy zrobić to odpowiednio wcześnie.  

Inna możliwość to zasilanie pieca gazem LPG z butli umieszczonej na działce. Jednak taki zasobnik zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo nie wygląda zbyt dobrze, więc to rzadko wybierana opcja. 

Piec gazowy – jaki wybrać? 

Na rynku znajduje się wiele kotłów gazowych, które są przeznaczone do instalacji w domu. Jednak nie każdy z nich sprawdzi się u ciebie, ponieważ każdy z nich ma inną budowę, a co za tym idzie różne parametry i przeznaczenie.  

Aby ogrzewanie było efektywne, a ciepło przyjemnie roztaczało się w domu, należy wybrać piec, który będzie mieć: 

  • moc dostosowaną do powierzchni domu – według rekomendacji na każde 10m2 wymagającej ogrzania należy zapewnić 0,6 kW mocy. Do tego należy doliczyć energię potrzebną do podgrzewania wody użytkowej. W rezultacie do samego ogrzewania pomieszczenia wystarczy piec o mocy ok. 10 kW, natomiast do podgrzewania także wody kocioł o mocy 20 kW, 
  • szeroki zakres modulacji mocy – pozwala to na zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie rachunków, oraz wydłużenie żywotności urządzenia, dzięki czemu piec będzie mógł służyć przez długie lata, 
  • wydajność dostosowaną do liczby użytkowników i metrażu mieszkania – kupowanie zbyt dużego pieca nie jest rozsądne, ponieważ znacznie wzrasta wtedy zużycie energii. Na rynku do wyboru są piece oznaczone literami S (do kawalerek), M (dla 2-4 osobowej rodziny), L (dla 4-6 osób) lub XL (dla dużej rodziny).  

Przy wyborze kotła istotne jest także to, czy planujesz używać go tylko do ogrzewania, czy także podgrzewania wody. W zależności od potrzeb możesz wybrać piec gazowy jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. 

Piec gazowy jednofunkcyjny – co to znaczy? 

Piec gazowy jednofunkcyjny to urządzenie, którego zadaniem jest wyłącznie zasilanie ogrzewania. Jest przeznaczony do montażu w domach, gdzie ciepła woda jest ogrzewana przez inne urządzenia, np. przez podgrzewacz przepływowy lub bojler elektryczny.  

Jego zaletą jest to, że jest dość tani i może być montowany w instalacjach starego typu. Dzięki temu doskonale sprawdza się, jeśli ktoś pragnie wymienić starego "kopciucha" na nowoczesny piec. Ma kompaktowe rozmiary – można go powiesić lub postawić na ziemi.  

Istnieje możliwość podłączenia pieca jednofunkcyjnego do zbiornika wody użytkowej za pośrednictwem zaworu trójdrożnego, który umożliwia przepływ płynu przez piec i ogrzanie go. To dobrze rozwiązanie do domów, w których punkt poboru ciepłej wody oddalony jest od pieca o min. 8 m. Obecność zasobnika umożliwia cyrkulację płynu w rurach, co pozwala zmniejszyć czas oczekiwania na ciepłą wodę. 

Jednak piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem zajmuje dość dużo miejsca, co może być problematyczne w małej kotłowni lub kuchni.  

Kocioł jednofunkcyjny można z powodzeniem zamontować np. w łazience lub kuchni, więc doskonale sprawdzi się w domach, gdzie miejsce jest ograniczone.  

Piec gazowy dwufunkcyjny – co to znaczy?  

Piec gazowy dwufunkcyjny to urządzenie, które nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale także wodę użytkową. Wiele z dostępnych modeli ma funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin, dzięki czemu taki kocioł jest dość energooszczędny. 

Jego największą zaletą jest niewielki rozmiar. Nie ma zasobnika, a wodę podgrzewa za pomocą przepływowego podgrzewacza wyłącznie wtedy, gdy jest taka potrzeba, dzięki czemu nie zużywa zbyt dużo energii do utrzymania jej odpowiedniej temperatury. Jednocześnie jest to wada tego rozwiązania – jeśli kran znajduje się np. na drugim końcu domu, zanim dopłynie tam ciepła woda może minąć nawet kilkadziesiąt sekund, co zwiększa jej zużycie.  

Dodatkowo zdarza się, że temperatura wody w kranie nie jest stabilna, a żeby piec się uruchomił trzeba użyć dużego strumienia. Dlatego jest to urządzenie polecane do niewielkich domów, w których rzadko domownicy jednocześnie korzystają z ciepłej wody w wielu punktach.  

Piec gazowy – jakiej firmy najlepszy?  

Wybór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania domu i wody użytkowej powinien być bardzo dobrze przemyślany. Nie można podejmować decyzji pochopnie, ponieważ będzie to miało wpływ nie tylko na komfort użytkowania przestrzeni, ale także wysokość rachunków za energię.  

Zastanawiasz się, jaki wybrać piec gazowy? Rankingi kotłów, które są dostępne w internecie, mogą być świetną wskazówką. Znajdziesz w nich szczegółowe informacje techniczne na temat każdego urządzenia, takie jak: 

  • moc kotła gazowego, 
  • zakres modulacji mocy grzewczej, 
  • rodzaj materiału, z którego wykonano wymiennik ciepła, 
  • kontrola spalania, 
  • możliwość podłączenia pompy cyrkulacyjnej, 
  • wydajność urządzenia, 
  • cena pieca. 

Dzięki uzyskaniu wszystkich informacji będziesz mógł z łatwością porównać dostępne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. To prosty sposób, aby zapewnić sobie optymalne warunki termiczne w domu i jednocześnie nie wydać zbyt dużo.  

Wśród znanych marek kotłów gazowych wymienia się: polską firmę Termet, niemieckie przedsiębiorstwa Viessmann i Junkers oraz włoskie Immergas. Każda z nich wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w produkcji pieców gazowych, dlatego wybór urządzenia należy podjąć na podstawie swoich potrzeb. 

Piec gazowy – konserwacja 

Każda instalacja w domu wymaga regularnego przeglądu i konserwacji. Jest to niezbędne do tego, żeby urządzenie mogło prawidłowo pracować, a pobyt w domu był bezpieczny. Dodatkowo taki wymóg na właścicieli domów nakładają… ubezpieczyciele. W przypadku braku kontroli firma może odmówić wypłaty świadczenia za szkody, które powstały.  

Do sprawdzenia stanu technicznego najlepiej zatrudnić serwisanta. Ma on nie tylko odpowiednią wiedzę na temat tego, jak ocenić poszczególne elementy pieca, ale jest także w stanie wyczyścić urządzenie i prawidłowo go ustawić, dzięki czemu jego praca będzie bardziej wydajna.  

Wybór kotła gazowego to trudne zadanie, zwłaszcza dla laika. Dlatego warto poprosić o pomoc zaufaną osobę, projektanta instalacji gazowej w domu lub autoryzowanego serwisanta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie zapewni ci ciepło i komfort przez cały sezon grzewczy. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.