Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Z czego zrobić tani podjazd do domu? Cena i rodzaje podjazdów do domu

Wybór idealnego podjazdu do domu może stanowić problem dla osób, które niespecjalnie znają się na budownictwie. Dostępne na rynku materiały różnią się od siebie trwałością i ceną, dlatego podpowiadamy, jak wybrać podjazd do domu tak, aby sprostał naszym oczekiwaniom. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych rodzajów podjazdów do domu, wraz z opisem i ceną każdego z nich.

Z czego zrobić tani podjazd do domu? Cena i rodzaje podjazdów do domu
Żwirowy podjazd do domu to jedna z najpopularniejszych i najtańszych opcji, na jakie można się zdecydować, wybierając podjazd do domu. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Podjazd do domu znacznie poprawia komfort wjazdu na posesję, stąd wielu Polaków decyduje się na  jego wykonanie. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto jednak dobrze przemyśleć wybór materiału na utwardzoną nawierzchnię tak, aby zagwarantować sobie wysoką trwałość podjazdu do domu przy stosunkowo niewielkich kosztach wykonania. Jak wybrać podjazd do domu tak, aby później tego nie żałować? Przedstawiamy orientacyjną cenę i opis najpopularniejszych opcji na rynku, gdyż każda z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. 

Jak wybrać podjazd do domu? 

Trwałość podjazdu do domu zależy od większej liczby czynników, niż tylko materiał, z jakiego jest on wykonany. Ważne jest również to, aby podczas prac budowlanych przestrzegać kilku istotnych parametrów. 

Po pierwsze podjazd do domu powinien mieć minimalną szerokość 3 metrów tak, aby zapewniał komfortowy wjazd do garażu samochodem osobowym. W przypadku, gdy równocześnie jest on również wejściem do domu, do tych wymiarów należy jednak doliczyć kolejne 1.5 metra, a jeśli planujemy zawracać na podjeździe – musi on mieć wymiary przynajmniej 6x6 metrów tak, aby można to było robić komfortowo.

Bardzo ważna jest również grubość nawierzchni, która powinna wynosić minimum 6 centymetrów w przypadku samochodów osobowych i co najmniej 10 centymetrów dla ciężarówek. Górny fragment podjazdu do domu powinien wystawać co najmniej 3 centymetry powyżej poziom gruntu. Idealne nachylenie wjazdu do garażu powinno wynosić od 3 do 4 stopni, zaś spadek poprzeczny, który w deszczowe i śnieżne dni umożliwi spływ zalegającej wody na trawę wokół nawierzchni - około 1 stopnia.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o to, jak wybrać podjazd do domu. Poza funkcjonalnością, która jest priorytetem, ważny jest bowiem również aspekt wizualny. Nawierzchnia powinna pasować do kolorystyki i stylu, w jakich utrzymane są dom i ogród. Jeśli na terenie posesji znajdują się już ścieżki lub chodniki, warto wziąć to pod uwagę, wybierając materiał na podjazd do domu. Firmy budowlane zajmują się wykonaniem różnych rodzajów podjazdów do domu, dlatego poniżej przedstawiamy krótki opis każdego z nich.

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd ze żwiru

Podjazd z kruszywa to tani podjazd do domu, który może naprawdę rewelacyjnie prezentować się na posesji. Trzeba jednak pamiętać, że choć jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna opcja ze wszystkich, z trwałością w tym przypadku może być krucho. Przy długotrwałych opadach podjazd ze żwiru może rozmiękać. Podczas intensywnej eksploatacji, trzeba będzie więc uzupełniać materiał. Nie wolno też zapominać o regularnej pielęgnacji, która jest konieczna z uwagi na roślinność, która zarasta ten typ podjazdu do domu. 

Jak wykonuje się podjazd ze żwiru?Po usunięciu warstwy humusu i wyłożeniu na dnie wykopu geowłókniny wsypuje się około 20 cm warstwę tłucznia. Kolejny krokiem jest pokrycie go minimum 10 cm warstwą grubego żwiru, na którym następnie znajdzie się warstwa żwiru dekoracyjnego lub miału kamiennego. Tylko dzięki stopniowemu ułożeniu materiałów o różnym uziarnieniu, uzyskamy nawierzchnię o dużej wytrzymałości, jednak przy tworzeniu poszczególnych warstw nawierzchni, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu wodą i systematycznym ubijaniu materiału. Niektórzy decydują się na budowę podjazdu do domu z kruszywa takiego jak pokruszone cegły. Nie jest to jednak najlepszy wybór, gdyż intensywnie pylą. 

Ceny podjazdów do domu z kruszywa zależą od kosztu takich materiałów jak:

 • tłuczeń – około 70 zł/t
 • żwir – około 80 zł/t
 • geowłóknina – około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m

Czytaj również: Tani podjazd do domu lub garażu. Jak zrobić i ile kosztuje podjazd ze żwiru

podjazd do garażu Nie wydawaj majątku na podjazd do domu lub garażu. Ta metoda jest tania i wytrzyma lata. Fot. 123RF/PICSEL

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd z kostki brukowej betonowej

Betonowa kostka brukowa to materiał nawierzchniowy stosowany powszechnie wokół domów jednorodzinnych, ponieważ można z niej stworzyć efektowny stosunkowo tani podjazd do domu.  Kostkę betonową produkuje się, zagęszczając beton metodą wibroprasowania. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się mieszanki betonowe o niewielkiej zawartości wody. Często dodaje się do niej również kruszywa takie jak: kwarc, granit, marmur lub bazalt. Pozwala to stworzyć unikalne wersje kolorystyczne nawierzchni. Przy wykonywaniu podjazdu do domu z kostki brukowej należy zwrócić szczególną uwagę na staranne zagęszczenie kolejnych warstw podbudowy, gdyż efektem zaniedbania tych prac nierzadko są zapadnięcia nawierzchni lub zastoiny wody opadowej. 

Jak robi się podjazd z kostki brukowej? Po wytyczeniu wykopu należy usunąć warstwę humusu i pokryć teren geowłókniną, którą następnie pokrywa się ok. 30-centymetrową warstwą tłucznia lub pospółki. Po jego zagęszczeniu tworzy się mniej więcej 5-centymetrową warstwę piasku. Z boku wykopu osadza się zaś krawężniki. Po wyrównaniu podłoża przystępuje się do części właściwej prac przy budowie podjazdu do domu, a więc do układania betonowej kostki brukowej. Aby stabilność i trwałość nawierzchni były jak najlepsze, poszczególne elementy dobija się do siebie gumowym młotkiem. Na końcu wypełnia się szczeliny w podjeździe piaskiem. 

Ceny podjazdów do domu z kostki brukowej betonowej zależą od kosztu takich materiałów jak:

 • betonowa kostka brukowa - około 30–60  zł/mkw.
 • geowłóknina - około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m
 • piasek - około 30 zł/ t
 • tłuczeń - około 70 zł/t

Czytaj również: Czyszczenie kostki brukowej. Będzie jak nowa

Popularny napój wyczyści kostkę brukową z najtrudniejszych plam. Fot.123RF.com

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd z kostki

Podjazd z bruku kamiennego to wersja podjazdu z kostki brukowej dla osób z nieco większym budżetem. Jeśli jednak nim dysponujemy, nie wahajmy się zainwestować pieniędzy, ponieważ tego typu nawierzchnia prezentuje się imponująco i  jest bardzo trwała. Charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Posłuży nam więc przez długie lata. Podjazd do domu z bruku kamiennego zazwyczaj wykonuje się z granitowej kostki brukowej. Nieco rzadziej z piaskowca.

Warto wiedzieć, że ten typ podjazdu do domu wymaga jednak fachowego ułożenia i nie tworzy idealnie równej powierzchni, przez co dość trudno się ją odśnieża. Nawierzchnię z płyt kamiennych układa się na podobnej podbudowie, co w przypadku betonowej kostki brukowej. Ważne, aby była ona stabilna i przepuszczalna. Na dole powinna znaleźć się więc geowłóknina, nad nią ok. 20 cm warstwa tłucznia lub pospółki i 5 cm warstwa piasku.  

Ceny podjazdów do domu z kostki brukowej kamiennej zależą od kosztów takich materiałów jak:

 • kamienna kostka brukowa – od 100 zł/ m²
 • tłuczeń - około 70 zł/t
 • piasek – około 30 zł/ t
 • geowłóknina - około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m

Czytaj również: Pojazd do domu z betonu czy z bruku kamiennego?

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd z betonu wylewanego

Podjazdem do domu, który plasuje się w średniej półce cenowej, jest podjazd z betonu wylewanego. Sporą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego odnowienia zniszczonej nawierzchni, poprzez nałożenie na nią kolejnej warstwy betonu. 

Jak zrobić podjazd do domu z betonu wylewanego? Po pozbyciu się warstwy humusu, w wykopie o głębokości około 30 centymetrów należy ułożyć geowłókninę i zamontować szalunek z desek. W tym przypadku należy wykonać dylatację, ustawiając listwy co około 2,5 metra. Kolejnym krokiem jest usypanie warstwy tłucznia albo gruzu o grubości około 15 cm. Zalewa się je rzadkim betonem, który ma utworzyć na podbudowie około 5-centymetrową warstwę. Gdy zaschnie, należy wylać kolejną porcję betonu – tym razem klasy C 16/20 o grubości około 10 cm. Warto zatopić w nim siatkę zbrojeniową tak, aby zwiększyć trwałość podjazdu do domu. Po mechanicznym zagęszczeniu betonu nadmiar materiału usuwa się deską, którą przesuwa się po listwach szalunkowych. Po około trzech godzinach od ułożenia można zacząć wygładzać powierzchnię. Przez kilka dni pojazd do domu trzeba będzie podlewać wodą. Po około dwóch tygodniach materiał będzie już wytrzymały. 

Ceny podjazdów do domu z betonu wylewanego zależą od kosztu takich materiałów jak:

 • rzadki beton – około 250 zł/ metr sześcienny
 • beton klasy C 16.20 – około 300 zł/ metr sześcienny
 • tłuczeń – około 70 zł/ t
 • geowłóknina - około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m
 • siatka zbrojeniowa – około 400 złotych

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd z paneli z PVC

Podjazd do domu wykonany z paneli z PVC jest trwały, nowoczesny i prezentuje się naturalniej niż betonowa nawierzchnia. Panele najczęściej wypełnia się kruszywem albo obsiewa trawą, co pozwala stworzyć piękny, zielony podjazd. Panele PVC mają wiele zalet. Nie odkształcają się pod naciskiem pojazdów i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Można je układać bezpośrednio na zagęszczonym gruncie, jednak w trosce o trwałość podjazdu do domu lepiej jest wykonać podbudowę.

Jak zrobić podjazd do domu z paneli z PVC? Potrzebny będzie nam wykop o głębokości minimum 30 cm, na którego dnie wysypać trzeba około 25 cm grubego żwiru. Żwir stworzy warstwę nośną, na której później rozkłada się geowłókninę, aby zapobiec mieszaniu się warstw konstrukcyjnych. Jeśli chcemy wykonać podjazd do domu z kruszywa, do zrobienia podkładu należy wykorzystać 5 cm warstwę z piasku lub piasku ze żwirem. Jeżeli natomiast zależy nam na zielonym podjeździe, warstwę podkładową powinniśmy zrobić z mieszanki piasku oraz kompostu, na których układa się panele, łącząc je na zaczepy. Poszczególne kratki wypełnia się (w zależności od wybranego wariantu) kruszywem lub żyzną ziemią, na której wysiewa się nasiona traw i przysypuje delikatnie piaskiem.

Ceny podjazdów do domu z panelami PVC zależą od kosztu takich materiałów jak:

 • panele PVC – od 15 zł/ szt.
 • żwir dekoracyjny – około 150 zł/t
 • żwir - około 80 zł/t
 • piasek – około 30 zł/ t
 • geowłóknina - około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m

Rodzaje podjazdów do domu: podjazd z płyt ażurowych

Kompromisem dla osób, które nie potrafią zdecydować się, czy lepiej wykonać podjazd do domu z kostki brukowej, wylewki betonowej czy płyt PVC, mogą być płyty ażurowe z betonu, które są dostępne w sklepach budowlanych w różnych kształtach i wersjach kolorystycznych. Świetnie sprawdzają się nie tylko na podjazdach, ale można je również wykorzystać do budowy umocnień skarp i zbiorników wodnych. Płyty ażurowe najczęściej układa się na identycznej podbudowie co w przypadku kostki brukowej, a więc z geowłókniny, tłucznia i piasku. Jeśli ich wypełnienie ma tworzyć naturalna zieleń, podobnie jak w przypadku płyt z PVC, otwory w płytach wypełnia się żyzną ziemią, w której później wyrośnie trawa. 

Ceny pojazdów do domu z płyt ażurowych zależą od kosztów takich materiałów jak:

 • płyta ażurowa 40x 60 cm – od 15 zł/ szt.
 • żwir dekoracyjny - około 150 zł/t
 • tłuczeń - około 70 zł/t
 • piasek - około 30 zł/t
 • geowłóknina - około 200 zł dla rolki o wymiarach 1,5 × 50 m

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.