Żywa choinka w donicy: kawałek lasu pod naszym dachem
Zalety
Żywa choinka w donicy to idealny wybór dla miłośników natury i ekologii. Takie drzewko nie tylko pięknie pachnie, utrzymuje się dużo dłużej niż to cięte, ale też ma szansę na „drugie życie” – po świętach można je zasadzić w ogrodzie lub na działce. Choinki w donicy najczęściej to świerki kłujące (przyjmują się najlepiej) lub jodły kaukaskie, rzadziej – sosny. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą stać się stałym elementem naszego krajobrazu.
Drzewko, które planujemy posadzić powinno, jak najkrócej stać w domu. Przed przestawieniem na zewnątrz należy je solidnie podlać, woda zamarznie, zabezpieczając korzenie. Z sadzeniem do ziemi nie czekajmy do wiosny, zróbmy to w pierwszy cieplejszy dzień, kiedy temperatura będzie sięgać około 10 stopni Celsjusza. Drzewko należy sadzić dość płytko, by ułatwić mu rozwinięcie – przytnijmy i przerzedźmy gałęzie. Przez pierwsze lata podczas letnich upałów musimy je dodatkowo podlewać, gdyż system korzeniowy jeszcze nie jest dostatecznie rozwinięty.
Wady
Takie drzewko jest droższe, dlatego warto się na nie zdecydować tylko wtedy, kiedy rzeczywiście planujemy je posadzić. Wybierając choinkę w donicy, musimy liczyć się z wyzwaniem, jakim jest jej pielęgnacja. Drzewko wymaga regularnego podlewania i unikania wysokich temperatur. Jeśli w domu jest bardzo ciepło, igły mogą szybko zacząć opadać, a korzenie mogą zostać uszkodzone, co uniemożliwi późniejsze zasadzenie.
Cięta choinka: klasyczny wybór
Zalety
Świeżo ścięte świerki czy jodły wypełniają domy pięknym zapachem i tworzą niezapomnianą atmosferę. Obecnie wiele gospodarstw leśnych uprawia choinki w sposób zrównoważony, co pozwala na ich wybór bez wyrzutów sumienia. Drzewka pochodzą z plantacji uprawianych właśnie pod święta lub z wycinki pielęgnacyjnej. Nie musimy się zatem obawiać, że wybierając takie drzewko, przyczyniamy się do niszczenia lasów. Pewnym wyborem będzie choinka cięta ze sklepów Leroy Merlin. Dodatkowo w przypadku drzewka żywego nie ma problemu z jego utylizacją.
Wady
Choinka cięta ma ograniczoną żywotność. Bez korzeni nie przetrwa dłużej niż kilka tygodni, nawet przy regularnym podlewaniu i trzymaniu w chłodniejszym pomieszczeniu. Musimy się przygotować na to, że choinka dość szybko zacznie tracić igły, co wiąże się z dodatkowym regularnym zamiataniem.
Sztuczna choinka: wybór pragmatyków
Jaką choinkę wybrać? /materiały promocyjne
Zalety
Sztuczna choinka to rozwiązanie praktyczne, które może posłużyć przez wiele lat. Jest łatwa w przechowywaniu, nie wymaga podlewania ani specjalnej pielęgnacji. Wybór modeli jest ogromny – od klasycznych zielonych drzewek do złudzenia przypominających żywe po te ośnieżone lub udekorowane światełkami. Dodatkowo w dłuższej perspektywie czasowej sztuczna choinka może być bardziej opłacalna finansowo. Taka choinka nie gubi igieł, a po świętach wystarczy ją spakować z powrotem do pudełka i wynieść do piwnicy.
Wady
Choinka sztuczna rzecz jasna nie ma tyle uroku, co żywe drzewko. Nie pachnie, a jej produkcja wiąże się z wykorzystaniem plastiku i emisją dwutlenku węgla. Po kilkunastu latach, gdy choinka zostanie wyrzucona, jej rozkład może trwać setki lat.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze choinki?
Przede wszystkim zastanówmy się, ile miejsca w salonie możemy przeznaczyć na choinkę. Duże drzewko wygląda imponująco, ale w małych pomieszczeniach może przytłoczyć wnętrze. Jeśli planujemy zakup choinki w donicy, będzie ona mniejsza niż ta cięta – przeważnie są to drzewka liczące do 150 cm wysokości.
Zazwyczaj wybieramy pomiędzy świerkami a jodłami. Które drzewko będzie lepsze? Świerki mają intensywniejszy zapach i krótsze igły, ale te szybciej opadają. Jodły są bardziej wytrzymałe (mogą przetrwać nawet do lutego!) i mają miękkie igły, co może być ważne, jeśli w domu są dzieci, są jednak droższe niż świerki.
Jeśli zależy nam na ochronie środowiska, wybierajmy choinki z lokalnych, zrównoważonych upraw lub zdecydujmy się na drzewko w donicy, które później zasadzimy w naszym ogrodzie. Ze względu na to, że sztuczna choinka wykonana jest z tworzywa sztucznego, choć posłuży nam wiele lat, któregoś dnia będzie musiała skończyć na wysypisku śmieci.
Oświetlenie i ozdoby
Lampki LED to obecnie standard – są energooszczędne i dostępne w różnych kolorach /materiały promocyjne
Bez względu na to, jakie drzewko wybierzemy, istotnym elementem świątecznego wystroju są dekoracje i oświetlenie. To one nadają choince indywidualnego charakteru. Wybierając ozdoby, warto postawić na jakość, a nie ilość. Brokatowe bombki lub te w kształcie zabawek, drewniane gwiazdki, ptaszki czy delikatne łańcuchy dodadzą drzewku elegancji i klasy. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się ozdoby eko, jak na przykład papierowe gwiazdy w stylu skandynawskim, które możemy zakupić w sklepach Leroy Merlin.
Nie zapominajmy o oświetleniu świątecznym, które tworzy magię wieczorami. Lampki LED to obecnie standard – są energooszczędne i dostępne w różnych kolorach. Możemy wybrać delikatne, ciepłe światło dla klasycznej atmosfery lub bardziej kolorowe i dynamiczne efekty, które spodobają się dzieciom. Ważne, aby oświetlenie było równomiernie rozmieszczone, co podkreśli kształt choinki i wszystkie jej dekoracje.
Ostateczny wybór drzewka zależy od naszych priorytetów. Czy bardziej cenimy zapach i naturalne piękno, czy może wygodę i trwałość? A może pragniemy połączyć ekologię z funkcjonalnością? Jedno jest pewne – to, jak ubierzemy nasze drzewko, ma największy wpływ na świąteczny klimat. Niech każda choinka, niezależnie od rodzaju, stanie się symbolem radości, rodzinnych chwil i ciepła w ten magiczny czas.