Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Informacje prasowe

Ciepło i cicho – czyli o wyborze materiałów do izolacji stropów

Termomodernizacja domu to wyzwanie, które stoi przed każdym inwestorem. Szczególnie jeśli chodzi o wybór materiału do ocieplenia – zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Oprócz odpowiedniej izolacji cieplnej bardzo ważna jest izolacyjność akustyczna pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi – za co w głównej mierze odpowiada odpowiednia konstrukcja stropu. O tym na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów izolacyjnych wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Ciepło i cicho – czyli o wyborze materiałów do izolacji stropów

Strop to pozioma przegroda, która oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Głównym zadaniem tego elementu konstrukcyjnego jest przenoszenie obciążeń własnych i użytkowych, a także ścian działowych i warstw podłogowych. Ma więc ona niebagatelne znaczenie w przypadku późniejszej eksploatacji budynku oraz komfortu cieplnego i akustycznego użytkowników. Dlatego tak duże znaczenie ma decyzja o wyborze materiałów z jakiego strop zostanie wykonany oraz… ocieplony. „Bardzo często spotykamy się z sytuacjami na rynku kiedy inwestorzy przykładają ogromną wagę do materiałów, z których wykonany i ocieplony zostanie dom. Mają oni świadomość, iż bezpośrednio przekłada się to na późniejszy komfort użytkowania – zarówno cieplny, jak i akustyczny. Ale to nie wystarczy… Aby zapewnić przyszłym mieszkańcom jak najlepsze warunki trzeba pamiętać także o odpowiedniej izolacji stropów” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Decyzję o sposobie w jaki zostaną wykonane stropy podejmuje się przed budową domu, na etapie planowania. Do wyboru mamy wiele materiałów budowlanych – najpopularniejsze z nich to elementy drewniane, beton i żelbeton, w zależności od projektu. Znacznie więcej opcji i technologii związanych jest z wykonaniem ocieplenia stropów, a często są one mniej oczywiste i zrozumiałe dla inwestorów.

Po pierwsze przepisy…

„Przed rozpoczęciem budowy domu, szczególną uwagę należy zwrócić na przepisy budowlane, w których znajdziemy wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, ogniowej oraz akustycznej stropu. To powinna być główna wytyczna dla inwestorów” – podpowiada Dariusz Pruszkowski. Odpowiednia izolacja przegród budynku pozwoli na spełnienie wymagań związanych z przepisami. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej izolacji akustycznej należy szczególną uwagę zwrócić na konstrukcję stropu, jak i na jego masę powierzchniową. „Materiałem, który doskonale tłumi dźwięki przenoszone pomiędzy kondygnacjami, są płyty styropianowe. W przypadku jeżeli zależy nam na podwyższonej izolacyjności akustycznej warto wziąć pod uwagę dedykowany styropian do stropów, np. Stropomin EPS T, który posiada bardzo dobre parametry techniczne. Jest to specjalistyczny styropian akustyczny, z którego wykonuje się izolację w systemie podłogi pływającej o obciążeniach użytkowych do 5kN/m2 tłumiącą dźwięki uderzeniowe do 30 dB takie jak tupanie, odgłosy kroków czy upadek przedmiotu na podłogę. Posadzka w układzie podłogi pływającej jest odizolowana styropianem akustycznym od elementów nośnych budynku, tj. od ściany czy stropu. Materiał izolacyjny w tej podłodze pełni funkcję „amortyzatora”, który tłumi drgania wytwarzane przez nas podczas np. chodzenia” – mówi Dariusz Pruszkowski.

Ważna jest kolejność ułożenia materiałów

Podczas ocieplania stropu pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi, należy zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność wykonywanych warstw. Punktem odniesienia może być strop żelbetowy, do którego od strony wyższego piętra układane są warstwy styropianu, warstwa rozdzielająca, jastrych oraz posadzka. Odpowiednie ułożenie tych warstw, jak i dobór wysokiej jakości materiałów ma ogromny wpływ na późniejszy komfort użytkowania. „Podczas wyboru materiałów ociepleniowych, należy zwrócić uwagę na jakość, zastosowanie oraz parametry techniczne produktów. Warto także, aby wybierać rozwiązania, które zostały przebadane i zaaprobowane przez znane na polskim rynku instytucje, np. Instytut Techniki Budowlanej. Gwarantuje to najwyższą, powtarzalną jakość materiałów. Wszystkie te informacje powinny zostać zawarte z Karcie Technicznej produktu, jak i na stronie internetowej producenta” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.