Nowości na rynku

Jak dbać o relację z teściową nie tylko od święta? Sprawdź, jak wykorzystać dobre rady w aranżacji domowej przestrzeni

Dobre relacje z osobami z najbliższego otoczenia to nieodzowna potrzeba i część naszego życia. Kontakty z przyjaciółmi i rodziną warto pielęgnować nie tylko przy okazji wspólnych uroczystości czy świąt. Relacja synowej i teściowej może wydawać się szczególnie trudna. Wbrew stereotypom, te dwie grupy mają wiele wspólnych cech i zainteresowań, do których należy m.in. aranżacja wnętrz. O tym, jak dbać o tę relację, opowiadają: Magdalena Chorzewska – psycholog, która komentuje wyniki badania przeprowadzonego przez Salony Agata, a także Natalia Nowak – ekspert ds. aranżacji wnętrz marki.

REKLAMA

Istotne jest, aby przez cały rok obdarowywać najbliższych miłymi słowami, spędzać czas na wspólnych rozmowach czy ulubionych aktywnościach. Warto szukać okazji do pielęgnowania i pogłębiania tych relacji. Jak wynika z badania marki Agatai zrealizowanego w ramach kampanii „Dla synowych i dla teściowych. Dla każdego.”, jedną z nich w relacji synowa-teściowa może być aranżacja przestrzeni.

Asymetria pokoleniowa

Wbrew wielu przekonaniom, relacja pomiędzy synową a teściową może być trwała, przyjacielska i szczera. Mówi się, że kobieta, zawsze zrozumienie drugą kobietę – i tak może być również w tym przypadku. Wystarczy, że obie strony zadbają o wzajemny szacunek i zrozumienie, a także znajdą wspólny mianownik, który może być dobrym początkiem zawiązania nici porozumienia. Oczywiście występujące między tymi grupami różnice, mogą prowadzić do drobnych nieporozumień, a także do różnego postrzegania tej relacji. Synowa reprezentuje młodsze pokolenie, a więc ma inny pogląd na otoczenie. Inspiracji i wiedzy poszukuje w Internecie, co z kolei może odróżniać ją od teściowej, która bazuje głównie na doświadczeniu. Obie grupy mogą się jednak nawzajem od siebie uczyć, czerpać inspiracje. Ważne jest, aby również się doceniały – to może być klucz do zbudowania przyjacielskiej, kobiecej więzi.

- Relacja między synową i teściową jak każda inna relacja wymaga przede wszystkim poświęcenia sobie czasu, gotowości do budowania, a także otwartości i tolerancji. Istotnym aspektem relacji jest docenianie siebie nawzajem. Jak pokazuje badanie, teściowe znacznie częściej doceniają dobre strony synowych. Zwracają one szczególną uwagę na pracowitość, sympatyczne i miłe usposobienie, a także inteligencję (ponad 50% teściowych docenia te cechy u swoich synowych). Z kolei synowe doceniają najbardziej pracowitość (40%) i umiejętności kulinarne (38%). Można zatem wysnuć wniosek, że synowe dużo gorzej oceniają teściowe; być może nie patrzą na nie pod kątem „partnerek” do rozmowy, wspólnego czasu, a bardziej doceniają cechy związane z korzystaniem z pomocy teściowych w sprawach domowych – komentuje Magdalena Chorzewska, psycholog i ekspert wielu programów telewizyjnych poświęconych tematyce relacji międzyludzkich, która współpracuje z marką Agata przy okazji badania opinii Polek.

Dobre układy z teściową? To możliwie!

Jak zatem szukać kontekstów do rozmowy, aby budować zaufaną relację synowa-teściowa? Badanie marki Agata wskazuje, że obie grupy w równym stopniu przyznają, że lubią zmiany w swoim domu (34% synowych i 27% teściowych). Aranżacja wnętrz może być zatem świetnym tematem wyjściowym do pogłębienia tej relacji. Jest to bardzo dobra, aktywna forma spędzania czasu, która wiąże się z chodzeniem na wspólne zakupy czy dekorowaniem wnętrza, podczas których ta relacja może się rozwinąć. Dzięki temu, że synowe nieco częściej śledzą trendy w aranżacji wnętrz (78% synowe, 70% teściowe), teściowe przyznają, że cenią ich rady, jeśli chodzi o wybór akcesoriów i produktów, a także deklarują, że podoba im się styl, w jakim urządzony jest dom synowej. Z kolei synowe chętnie szukają rady u swoich teściowych przy wybieraniu mebli, w szczególności do kuchni (19% synowych).

- Badania uwidaczniają potrzebę nawiązania bliskich relacji teściowych z synowymi – chcą one pełnić funkcję matki, doradczyni, przyjaciółki. Chcą się czuć potrzebne, znaczyć wiele w życiu synowej, a tym samym w życiu rodzinnym swoich dzieci – dodaje psycholog Magdalena Chorzewska.

Okazuje się również, że teściowe i synowe w kwestii wyboru akcesoriów i mebli stosują bardzo podobne kryteria. Dla obu grup najważniejszymi czynnikami mającymi wpływ na wybór akcesoriów i mebli są funkcjonalność (49% synowe, 59% teściowe), atrakcyjne ceny (40% synowych i 37% teściowych), jakość wykonanych mebli (35% synowych i 38% teściowych) i dopasowanie do stylu (39% synowe, 49% teściowe). Takie postrzeganie może przyczynić się do dobrej współpracy podczas wspólnych zakupów czy urządzania wnętrz. Jak widać, cenią sobie nie tylko oszczędność finansową, ale przede wszystkim funkcjonalność, jakość i markę, co świadczy o świadomości konsumenckiej obu grup.


Badanie wskazuje również kolejny temat do rozmowy między synową a teściową. Obie grupy wskazały, że preferują we wnętrzu te same style – nowoczesny (41% synowe, 40% teściowe) oraz loftowy (21% synowe, i 18% teściowe). Ten kontekst to doskonała okazja do dyskusji i wymiany spostrzeżeń nt. trendów we wnętrzach. Z pewnością obie grupy będą w tym przypadku chętnie odnosić się do swoich doświadczeń i czerpać wzajemnie inspiracje.

Ulubione style mogą być neutralnym i przyjemnym tematem, dającym początek wspólnym zakupom, rozmowom czy planowaniu urządzania domu. Zwrócenie uwagi na podobne style może otworzyć obie grupy na dialog, nie tylko w kwestii wykończenia wnętrz i zakupu mebli – komentuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Kluczem do owocnej relacji między synową i teściową jest zaakceptowanie różnic pokoleniowych, a także otwarta komunikacja. Istotne jest, aby obie grupy okazywały sobie szacunek i zrozumienie, a także starały się dbać o tę relację. Zaproszenie do wspólnych zakupów, czy dekorowanie wnętrza? Wybierz aktywność, która pozwoli Ci przez cały rok budować partnerską relację ze swoją synową lub teściową.

materiał prasowy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dbać o relację z teściową nie tylko od święta? Sprawdź, jak wykorzystać dobre rady w aranżacji domowej przestrzeni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.