Okiem eksperta

Markizy okienne – jak skutecznie chronić wnętrza przed nagrzewaniem?

Markizy okienne zapewniają komfort podczas upałów. Ich zalety można docenić o każdej porze roku, ponieważ, kiedy jest zimniej zapobiegają stratom ciepła. A co najważniejsze potrafią ochronić pomieszczenie przed przegrzaniem nawet 8 razy skuteczniej od tradycyjnych rolet wewnętrznych. Dzięki nim można zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach aż o 10°C. To rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno na oknach pionowych, jak i dachowych.

Markizy rozpięte nad tarasem doskonale chronią przeszklenia przed słońcem. Fot.123RF.com
REKLAMA

Mniejsza temperatura

Markizy zewnętrzne absorbują promienie słoneczne już przed samą szybą, przez co oddają ciepło na zewnątrz. To właśnie sprawia, że jest taka duża różnica temperatur. Warto też zaznaczyć, że z zaciągniętą markizą rozkład natężenia światła w pomieszczeniu jest równomierny. Dzięki temu eliminuje męczące oczy refleksy, co szczególnie jest przydatne przy pracy przy komputerze czy podczas oglądania telewizji. Taki światło jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla oczu.

Markizy okienne stosuje się bez względu na strony świata, a właściwie położenie okien ich względem. Ale w przypadku markiz problemem może być wiatr. W wietrznej okolicy lepiej się zdecydować na kupno modeli z trzecią klasą odporności. Dobrym rozwiązaniem są modele z czujnikiem, ponieważ zamknie on markizy, w momencie kiedy zacznie wiać. W wersji elektrycznej markiza pełni również funkcje moskitiery. Aby ją uzyskać wystarczy rozsunąć markizę, a profile i siatka utworzą ochronę przed owadami i insektami.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Często markizy okienne mają osłonę przed niebezpiecznym promieniowaniem UV, które co ważne przenika do domu przez szyby. To zwiększa bezpieczeństwo, ale także wpływa pozytywnie na meble czy podłogi, ponieważ nie powoduje ich blaknięcia. Aby markizy miały takie właściwości muszą być wykonane z impregnowanej tkaniny, wówczas nie przepuszczają promieni UV.

Zapewniają prywatność

Inną zaletą jest między innymi ochrona przed ciekawskimi oczami przechodniów czy sąsiadów. W tej grupie najpopularniejsze są modele, które zacieniają, ale zapewniają sporo naturalnego światła. W pomieszczeniu jest wystarczająco jasno, przez co nie jest konieczne włączanie oświetlenia, jak może to być w przypadku rolet zewnętrznych czy okiennic. Taki materiał markizy ma też prześwit, który nie zasłania widoku na zewnątrz i zapewnia prywatność. Dzięki temu nie zasłaniają widoku na to, co dzieje się na w otoczeniu budynku.

Energooszczędność

Ważną zaletą markiz jest energooszczędność. W ten sposób skutecznie ograniczysz lub całkowicie zrezygnujesz z klimatyzacji, która generuje wysokie koszty eksploatacji. A takie markizy okienne są praktycznie darmowe. W dodatku rozwinięta markiza w ciągu chłodnych nocy chroni wnętrze przed stratami ciepła, przez co skutecznie obniżasz rachunki za ogrzewanie. W dodatku poprawia współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16 procent.

Jakie markizy wybrać?

Wybór odpowiednich markiz okiennych może zapewnić ochronę przed nagrzewaniem i stratami ciepła. Warto wiedzieć natomiast, jakie są ich rodzaje i odpowiednio je dopasować.

Mogą być obsługiwane ręcznie, za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Montaż jest prosty, ponieważ można je przymocować do ścian, krokwi lub sufitów. Wybierać można spośród modeli przeznaczonych do samodzielnego montażu, jak i przez producentów.

Markizy rozpięte nad tarasem doskonale chronią przeszklenia przed słońcem i umożliwiają odpoczynek poza domem. Są też idealnym rozwiązaniem na balkon.

Ciekawe są również markizy okienne zasilane energią słoneczną i sterowane samoczynnie lub za pomocą pilota. Są idealnym rozwiązaniem do montażu w oknach w dowolnym momencie użytkowania domu, nie tylko na etapie budowy. A co najważniejsze przy tym modelu przy wykorzystaniu energii słonecznej nie trzeba prowadzić dodatkowych przewodów. Jest to rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale i ekologiczne.

Inne są np. markizy zewnętrzne podtynkowe, stworzone specjalnie do nowego budownictwa. Instaluje się je w warstwie izolacyjnej ścian budynku. Ale decyzję o ich wyborze powinno się podejmować na etapie tworzenia projektu domu.

markizy  Markizy do doskonałe rozwiązanie na balkon. Fot.123RF.com

Nowoczesne rozwiązania

Na rynku są dostępne nowoczesne rozwiązania, jak np. elektryczne wersje, które można zintegrować z systemami inteligentnego domu. To pozwala na zarządzanie nimi z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest zasięg internetu. Spokojnie przed przyjazdem do domu możesz nastawić, to w jakiej mają być pozycji. Najlepszą zaletą jest natomiast to, że w przypadku dużego nasłonecznienia markiza samoczynnie rozsuwa się i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem. Natomiast przy pochmurnej pogodzie automatycznie się zwija zwiększając napływ naturalnego światła.

W jakim pomieszczeniu?

Nowoczesne markizy okienne są idealnym rozwiązaniem do całego domu, ponieważ skutecznie chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ale zdecydowanie są polecane na poddasze, ponieważ to ono się najbardziej i najszybciej nagrzewa. To skuteczna osłona zewnętrzna, która jest konieczna na oknach dachowych. Mają one podobną budowę oraz takie same właściwości jak markizy pionowe.  Nie mają tylko funkcji moskitiery. To, co jeszcze warto wiedzieć, to kolejną zaletą jest redukcja dźwięku, który powstaje podczas kiedy pada deszcz czy grad.

 Autor: Aneta Filipczak, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Markizy okienne – jak skutecznie chronić wnętrza przed nagrzewaniem?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.