Urządzanie wnętrz

Ikebana - bukieciarstwo z Japonii

Co kraj to obyczaj. Dotyczy to również sposobu układania kwiatów. W zachodniej cywilizacji stawiamy na kolory, liczbę kwiatów i dodatków. A w dalekiej Japonii? To coś więcej niż piękno. Ikebana to sztuka skupiająca się na harmonii konstrukcji, rytmu i koloru. Koncentruje się na trzech punktach symbolizujących niebo, ziemię i ludzkość.

Ikebana - bukieciarstwo z Japonii
REKLAMA

Ikebana, nazywana również kado (drogą kwiatów), pojawiła się w Japonii po nadejściu buddyzmu w VII wieku. Natomiast dopiero w XVI wieku stała się formą sztuki charakterystyczną dla tego kraju. Wyróżniają ją trzy główne linie. Centralna i najdłuższa linia (shin) symbolizuje niebo, druga linia (soe) wyraża rolę człowieka. Trzecia linia (hikae) jest najkrótsza i oznacza ziemię. Metaforyczne przedstawienie harmonii między ludźmi i naturą stanowi bazę dla kwiatowych kompozycji.

Według japońskich mistrzów celem ikebany jest wyrażenie zrozumienia dla kruchości życia rośliny. Ten rodzaj sztuki jest oparty na mistycznej i duchowej wymianie między człowiekiem a rośliną.

Istotną kwestią jest dobór naczynia, które musi stanowić punkt odniesienia dla całej kompozycji. Zależnie od stylu mogą być płaskie bądź pionowe. Niezbędny w tworzeniu ikebany jest kenzan, rodzaj płytki z kolcami, na które nabija się elementy kompozycji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Kenzan♦️ Florist tools (@kenzan.ru)

Style ikebany

Przez wieki stworzono wiele stylów ikebany, najpopularniejszym z nich  jest rikka. Powstaje najczęściej z połączenia gałązek sosny, cyprysu oraz cedru, które uzupełniane są chryzantemami i bambusem. Poszczególne elementy układane są w wysokich, wąskich naczyniach, które mają tworzyć iluzję łączącego je, wspólnego pnia. Rikka była wykorzystywana głównie do ozdobienia buddyjskich świątyń i cesarskich dworów. Tradycyjne kompozycje w tym stylu sięgają nawet do 1,5 metra.

Kolejnym tradycyjnym stylem jest seika. Bukiety układa się w niskich naczyniach, wykorzystując w nich zazwyczaj lilie, róże i aspidistry.Jednym z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych stylów jest moribana, czyli dosłownie mówiąc nagromadzenie kwiatów. Głównym założeniem jest przedstawienie naturalnego piękna roślin. W rezultacie dzieło przypomina pejzaż. Moribana restrykcyjnie określa długość i nachylenie elementów, co sprawia niemałą trudność w ułożeniu kompozycji. Podstawę stanowi płaskie, prostokątne naczynie z kenzanem w środku. Według rygorystycznych zasad stylu, główna łodyga (shin) powinna być równa długości naczynia zsumowanej z jego głębokością, stawiamy ją pionowo. Soe i hikae stanowią kolejno ¾ i połowę długości shin. Element oznaczający ludzi ustawiamy na lewo pod kątem 45 stopni, a oznaczający ziemię pod kątem 60 stopni w stosunku do linii nieba. W tym stylu wykorzystuje się głównie mieczyki, których trzony są grube i proste.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Ikebana by Keiho, Melbourne (@keiho.ikebana)

Negiere, czyli wrzucone kwiaty. Do tych kompozycji używa się wysokich naczyń, które zapewniają elementom stabilizacje. Omówione wyżej trzy główne linie ustawia się w różne strony.

Jakich kwiatów używać w Polsce

Nie wszystkie gatunki roślin używanych w ikebanie są łatwo dostępne w kraju nad Wisłą. Czym je zastąpić? Świetnie sprawdzą się gałęzie wierzby i leszczyny pogiętej, berberysu, derenia, dzikiej róży, żarnowca, tawuły, iglaków; kwiaty róży wielkokwiatowej, zawilca, irysa syberyjskiego oraz liście kosaćców, funkii.

Ikebana vs. nowoczesność

Ikebana jest nie tylko piękną tradycją, ale również wciąż rozwijającą się dziedziną sztuki. Obok klasycznych form, dla których typowe są mocno określone zasady, klarują się alternatywne, współczesne style. Cechują się przede wszystkim większą swobodą w wyborze roślin, naczyń i rozmiaru. Nowoczesne formy, zeneika i jiyuka, jako jedyne są przeznaczone do oglądania ze wszystkich stron, a nie tak jak formy tradycyjne — tylko z jednej. Charakteryzują się także dowolnością łączenia motywów i materiałów.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez 草木花 ♡(๑·❥·๑)♡ (@somokka.kokey)

Jakub Janas Deccoria.pl
Zdjęcie główne instagram.com/evelinyf/  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ikebana - bukieciarstwo z Japonii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.