Fot. Nowoczesna aranżacja kuchni
Mała lub wąska kuchnia potrafi być wcale niemałym utrapieniem. To pomieszczenie, które musi być wygodne i ustawne, ale też estetyczne, bo przecież spędzamy w nim sporo czasu każdego dnia. Jak zaaranżować małą kuchnię tak, by sprawiała wrażenie większej? Jakie sprytne rozwiązania warto wdrożyć, żeby kuchnia spełniała wszystkie nasze oczekiwania?
Mała kuchnia czy kuchnia otwarta na salon?
Jeśli mamy dość szerokie możliwości aranżacyjne, warto zastanowić się, czy zostawić niewielką kuchnię jako osobne pomieszczenie, czy może lepiej otworzyć ją na salon. Jakie są wady, a jakie zalety takiego rozwiązania?
Do plusów przede wszystkim zaliczymy większą przestronność – zamiast dwóch mniejszych pomieszczeń mamy jedno większe. Jeśli to właśnie przestrzeń jest wysoko na liście naszych priorytetów, to otwarcie kuchni na salon może być strzałem w dziesiątkę. Otwarcie kuchni pozwala również mieć cały czas kontakt z gośćmi lub pozostałymi domownikami podczas przygotowywania napojów bądź posiłków.
Jakie są ewentualne wady otwarcia kuchni? Przede wszystkim trzeba wówczas zwrócić szczególną uwagę na to, by wystrój był jednocześnie funkcjonalny i spójny. Bardzo ważna jest też odpowiednia wentylacja – nie obędzie się bez dobrego okapu. Kuchnia oddzielona od salonu sprawdzi się też, jeśli po prostu lubimy pichcić w spokoju albo mamy małe dzieci, które nie powinny kręcić się w pobliżu gorących garnków i patelni.
Aranżacja małej kuchni w bloku: postaw na jasne barwy
Jeśli nie chcemy lub nie możemy połączyć małej kuchni z salonem, to pozostaje nam mądrze rozplanować przestrzeń, którą dysponujemy. Jedną z podstawowych zasad przy aranżowaniu małych pomieszczeń jest stosowanie jasnych, naturalnych barw oraz lśniących powierzchni odbijających światło. Takie zabiegi optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu nieco bardziej przestronnego charakteru. Dobrym pomysłem może być wybór sprzętów AGD pod zabudowę i zabudowanie ich białymi lub kremowymi frontami o prostej formie. Również na ścianie i podłodze lepiej postawić na chłodne, pastelowe i raczej jasne odcienie. Sprawdzi się też jasne drewno.
Szafki kuchenne warto zabudować aż po sam sufit, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń nad nimi.
Jak umeblować małą kuchnię?
Bardzo często kuchnia jest nie tylko miejscem do przyrządzania posiłków, ale i służy jako jadalnia. W małej lub wąskiej kuchni wcale nie musimy całkiem rezygnować z takiej funkcji. Wystarczy postawić na składane meble – na przykład stolik mocowany do ściany i dwa lub trzy składane krzesła. Dzięki temu w czasie przyrządzania jedzenia mogą one być złożone, aby nie utrudniać poruszania się po wąskiej kuchni, ale na sam czas posiłku możemy je rozłożyć, aby komfortowo zasiąść przy wspólnym stole.
W małej kuchni nieocenione są też wszelkie półki, wieszaki i relingi, które pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń na ścianach. Mogą na nich zawisnąć nie tylko mieszadła czy cedzaki, ale i koszyki lub pojemniki, w których będziemy przechowywać kuchenne drobiazgi.
Warto też postawić na kompleksowe systemy przechowywania, takie jak cargo, które pozwalają wykorzystać każdą, nawet najbardziej niefortunnie umiejscowioną przestrzeń – na przykład róg szafki czy wąski kawałek przestrzeni. Dzięki wysuwanym półkom i szufladom nie tylko wykorzystamy to miejsce do maksimum, ale i będziemy mieć do nich wygodny dostęp.
Z kolei dla singli, par lub po prostu osób, które rzadko stołują się w domu, niezłym rozwiązaniem może być rezygnacja z przynajmniej części szafek. Jeśli nie gotujemy zbyt często, być może nasze kuchenne urządzenia zmieszczą się w jednej czy dwóch szafkach. W takiej sytuacji zamiast szafek wiszących możemy zdecydować się jedynie na półki, na których znajdą się wyłącznie te akcesoria, po które sięgamy najczęściej (np. herbata, cukier czy sól). Korzyści? Odzyskana przestrzeń doda kuchni przestronności.
Jakie AGD do małej kuchni?
Wiele osób decyduje się na ograniczenie ilości sprzętów kuchennych w małej kuchni. Jednym z urządzeń, bez których potencjalnie można się obyć jest zmywarka – jednak czy na pewno chcemy rezygnować z wygody i marnować czas myjąc naczynia ręcznie? Warto pamiętać, że zmywarka pozwala też znacząco zmniejszyć zużycie wody.
Do małej kuchni zamiast dużej zmywarki o szerokości 60 cm, warto zdecydować się na smuklejszy model o szerokości 45 cm. Pod względem funkcjonalności węższe zmywarki nie różnią się zbytnio od tych szerokich. Mieści się w nich około 10-12 kompletów naczyń, co jest wystarczające przy 4-osobowej rodzinie. Ponadto również mogą być ciche, energooszczędne i wspomagane wieloma dodatkowymi funkcjami. W wąskich zmywarkach Bosch znajdziemy wszystkie opcje mycia dostępne w szerszych modelach, także funkcję Suszenie Extra (wspomagającą suszenie trudno schnących naczyń), czy EcoSilence Drive (bardzo ekonomiczny i cichy silnik). Ciekawym rozwiązaniem w zmywarkach 45-centymetrowych Bosch jest także Rackmatic – regulowana wysokość górnego kosza (3 różne wysokości), która pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni, przydatnej szczególnie podczas mycia wysokich naczyń.
Co zyskujemy, wymieniając zmywarkę 60 cm na 45 cm? Na przykład dodatkowe miejsce na praktyczną wysuwaną szafkę typu cargo (jest bardzo ustawna, mimo zajmowania niewielkiej powierzchni), wąski słupek lub dodatkową przestrzeń na kosze do segregacji śmieci.
W małej kuchni sprawdzą się też sprzęty AGD pod zabudowę, bo dzięki temu pomieszczenie może być wizualnie spójne. Nie jest to jednak wymóg – nowoczesne urządzenia wolnostojące są nieraz zaprojektowane w taki sposób, że same w sobie cieszą oko dobrym designem.
Żeby zaoszczędzić miejsce, możemy również postawić na nietypowe umiejscowienie niektórych urządzeń, takich jak piekarnik czy zmywarka. Przykładowo w ofercie marki Bosch znajdziemy zmywarki modułowe, które można dopasować do swojej zabudowy i umieścić np. na wysokości blatu. Ma to dodatkową zaletę – nie trzeba się schylać, aby ją załadować lub rozładować.
Jeśli nie mamy możliwości przebudowy szafek, można też zainwestować w zmywarkę wolnostojącą Bosch ActiveWater Smart. Mimo niewielkich wymiarów (45 x 55,1 x 50 cm) zmieści nawet 6 kompletów naczyń, posiada klasę efektywności energetycznej A+, dzięki czemu nie zwiększy znacząco naszych rachunków za prąd, a do tego jest bardzo cicha (odpowiada za to silnik EcoSilence Drive).
Oczywiście warto pamiętać, że zmywarka wolnostojąca zajmie nam część miejsca roboczego na blacie, biorąc to pod uwagę dla wielu osób lepszym rozwiązaniem będzie po prostu urządzenie 45-centymetrowe.
Również inne sprzęty możemy nieco „odchudzić”. Aby zaoszczędzić miejsce, warto zdecydować się na nieco mniejszy piekarnik i dwa razy przemyśleć, czy aby na pewno nie obejdziemy się bez sporej lodówki.
Fot. Jak urządzić małą kuchnię w bloku - porady
Materiały promocyjne