Okiem eksperta

Wykończenie mieszkania pod klucz czy samodzielnie – co wybrać?

Kupować mieszkanie od dewelopera i remontować samodzielnie czy wybrać opcję wykończenia pod klucz? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pierwsze wiąże się z koniecznością wyboru ekipy fachowców, materiałów i podjęciem wielu innych, kluczowych decyzji. Druga opcja jest szybsza i dla wielu bardziej komfortowa. Ale czy mieszkania tak urządzone rzeczywiście odpowiadają indywidualnym wymaganiom? Sprawdź, co warto wybrać.

fot. materiały partnera
REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz – co oznacza?

Mieszkanie w stanie pod klucz oznacza, że od dewelopera odbiera się lokal gotowy do natychmiastowego wprowadzenia. Jednak należy pamiętać, że pojęcie to może się różnić w zależności od oferty inwestora. Zwykle w podstawie zawiera się już malowanie ścian, biały montaż czy położenie podłogi.

Najwięcej osób wciąż decyduje się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Panuje przekonanie, że kiedy deweloper wykończy je pod klucz, naliczy sobie dodatkową marżę. Dlatego też niezwykle ważne jest uważne czytanie ofert i dokładne sprawdzenie zawieranych umów.

fot. materiał partnera

Wykończenie mieszkania – ile kosztuje?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Szacuje się, że zwykle koszty wykończenia wynoszą średnio 10% wartości nieruchomości. Jednak trzeba pamiętać, że decydując się na stan deweloperski, do ceny mieszkania czy lokalu też należy doliczyć dodatkowy koszt remontu. Dlatego warto dobrze przekalkulować obie opcje.

Zwykle deweloperzy oferują kilka pakietów wykończenia pod klucz. W wersji podstawowej najczęściej wykorzystuje się materiały średniej klasy. Zwykle zrobione są ściany, podłogi, łazienka, wszystkie instalacje, parapety, drzwi wewnętrzne oraz biały montaż. W cenie przeciętnej taka opcja kosztuje u dewelopera około 300-500 złotych za metr kwadratowy. To oznacza, że jeśli decydujesz się na mieszkanie około 50 metrów kwadratowych, do całościowego kosztu nieruchomości należy doliczyć około 15-25 tys. złotych.

fot. materiał partnera

Wersja podwyższona to zwykle standardowe wykończenie plus dodatkowe elementy jak na przykład montaż szafy wnękowej. Jest on zazwyczaj droższy i wynosi około 700-800 złotych za metr kwadratowy. Tutaj istnieje możliwość wybrania koloru ścian, zamontowania podwieszanych sufitów w łazience czy kuchni wraz z oprawą świetlną, a czasami także wykonanie zabudowy kuchennej z montażem. Taka opcja zakłada doliczenie do 50-metrowego mieszkania minimum 35 tysięcy złotych.

Opcja premium przeważnie zakłada całościowe wyposażenie mieszkania z najwyższej klasy materiałów włącznie ze sprzętem AGD. Przeciętna cena wynosi od 1000 złotych za metr kwadratowy. W niektórych pakietach można się spotkać z możliwością konsultacji z projektantem wnętrz. Oczywiście wpływa to na większą całkowitą cenę nieruchomości, gdzie trzeba liczyć się z dopłatą wynoszącą powyżej 50 tysięcy złotych. Co warte podkreślenia, wszystkie standardy wykończenia oferują projekt, wykonanie oraz zapewnienie całej logistyki niezbędnej do zakończenia remontu mieszkania.

Wykończenie mieszkania pod klucz – zalety

Kupujący mieszkanie wykończone pod klucz podpisuje odpowiednią umowę z deweloperem. Ustala w niej termin oddania lokalu. To oznacza, że cała odpowiedzialność za nadzorowanie prac remontowych spoczywa na deweloperze. Inwestor dba o to, aby dotrzymać terminów i obiecanej jakości wykończenia. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas, a często także nerwy i stres związany z samodzielnym remontem mieszkania.

fot. materiał partnera

Samodzielny remont równie popularny

Wykończenie pod klucz ma wiele zalet — możesz wybierać spośród kilku standardów, jednak to nigdy nie będzie to samo, co samodzielne wybieranie odpowiednich materiałów, elementów wyposażenia czy dekoracji. Kiedy masz precyzyjną wizję tego, jak powinno wyglądać twoje mieszkanie, samodzielne urządzenie wydaje się najrozsądniejszą opcją.

Dla wielu osób aranżacja wnętrza własnego mieszkania staje się prawdziwą pasją i z zaciekawieniem szukają nowych elementów do domu. Ta opcja umożliwia także wykorzystanie niestandardowych rozwiązań, których deweloper nie zaproponuje, jak na przykład nietypowe pokrycie sufitów czy wstawienie dodatkowych ścianek działowych.

Dodatkowo często wykańczanie mieszkania na własną rękę wiąże się z możliwością wyboru tańszych lub droższych opcji. Daje to pole manewru, w którym za jedne elementy dekoracji czy wyposażenia możesz zapłacić mniej lub więcej za te, na których bardziej Ci zależy. Wybierasz standard poszczególnych rzeczy, który jest odpowiedni do twojego zapotrzebowania. Na pewno nie warto oszczędzać na wyposażeniu kuchni czy łazienki.

fot. materiały partnera

Którą opcję wybrać?

Zarówno wykończenie pod klucz, jak i samodzielne remontowanie pozwala na oszczędności na różnych polach. Deweloper może uzyskać niższe ceny za materiały budowlane, ponieważ kupuje je hurtowo, w dodatku właściciel mieszkania oszczędza czas, w którym może robić inne rzeczy. Natomiast samodzielne remontowanie pozwala na indywidualne negocjacje z ekipą remontową lub zatrudnienie swojej czy zamienianie materiałów na tańsze i dostosowane do całej aranżacji. A jeśli w domu znajduje się osoba, która sama umie wykonać wiele prac remontowych, odchodzi koszt robocizny. 

W zależności od tego, czego szukasz, musisz zastanowić się, co będzie dla ciebie bardziej komfortowym rozwiązaniem. Pomogą w tym kalkulatory budowlane czy pozyskanie wycen zarówno od dewelopera, jak i fachowców, z których chcesz skorzystać, np. ekipy remontowej czy architekta wnętrz.

Spodobał ci się artykuł? Sprawdź nowe mieszkania i domy w Warszawie. Z pewnością znajdziesz nieruchomość dostosowaną do twoich potrzeb.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wykończenie mieszkania pod klucz czy samodzielnie – co wybrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.