Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Pościel będzie czysta i pachnąca. Trzymaj się tych wskazówek

Każdy z nas zna powiedzenie – jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak komfortowo zasypia się w pachnącym i czystym łóżku. Odświeżenie poszewek na poduszki i kołdry nie jest jednak prostym zadaniem i potrafi nastręczyć nie lada pytań. Wyjaśniamy jak prać pościel z bawełny, kory i flaneli. 

Pościel będzie czysta i pachnąca. Trzymaj się tych wskazówek
Jak często prać pościel? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Dorosły człowiek podczas snu, oddychając i pocąc się, traci nawet 0,5 litra płynów. W wydzielanym wprost do łóżka i pościeli pocie znajduje się przede wszystkim woda, ale również sole mineralne, tłuszcz, kwas mlekowy, mocznik oraz bakterie bytujące na skórze. To właśnie część z tych składników odpowiada za żółknięcie pościeli i pojawiający się po dłuższym okresie jej użytkowania nieprzyjemny zapach.

Pranie pościeli — jak często

Co ile prać pościel? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników – m.in. pory roku, nawyków osób śpiących oraz materiału, z którego wykonano powłoczki. Latem, gdy w ciepłe noce pocimy się więcej, pierzmy je częściej – przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zimą czas między kolejnymi praniami można wydłużyć do miesiąca. Częstotliwość tę zwiększamy, jeśli w łóżku z nami śpią również zwierzęta lub jeśli preferujemy sypiać nago.

Nie zapominajmy o praniu pościeli przy pierwszym użyciu po zakupie. W ten sposób zmiękczymy ją i  pozbędziemy się z niej zarazków oraz kurzu, jaki mógł się na niej nagromadzić w procesie produkcji

Zobacz więcej zdjęć

Czy pościel można prać z ręcznikami

Tak jak każde inne tekstylia, tak i bieliznę pościelową, jeśli jest jej więcej, należy posegregować ze względu na kolor, dzięki czemu żadna poszewka nie zafarbuje. Oczywiście z pościelą łączyć można inne części garderoby przeznaczone do prania – najlepiej by były to lekkie t-shirty, ręczniki i bielizna osobista. Cięższe ubrania sprawią, że pościel ściśnie się i nie doczyści dokładnie. 

Pranie pościeli — prawa czy lewa strona

Aby zapobiec uszkodzeniom poszewek, dobrze przed praniem wywrócić je na lewą stronę i zamknąć zapięcia – guziki, lub zamki.

Na żółte plamy na pościeli pomoże ocet lub soda oczyszczona Fot. 123RF/PICSEL

Pranie pościeli z octem

Gdy na mocno przepoconych tkaninach pojawiły się już żółte plamy lub jest ona zabrudzona z innych powodów, tuż przed praniem warto namoczyć poszwy przez kilka godzin (a nawet całą noc) w chłodnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, soli lub octu spirytusowego. W każdym przypadku na komplet pościeli należy przeznaczyć ok. szklankę wybranej substancji.

Pranie pościeli — krochmal

Pakując poszwy do bębna pralki, pamiętajmy, by go nie przeładować i nie napełniać w całości. Tkaniny nie mogą być też zbite. Do prania można dodać krochmalu – zabezpieczy on tekstylia przed zabrudzeniami i bakteriami, wzmocni jej włókna. Sprawi również, że będzie wchłaniać ona mniej zanieczyszczeń i potu. Z zabiegu tego zrezygnować powinni alergicy wrażliwi na kurz i roztocza. Krochmalić nie należy również pościeli z kory.

Pranie pościeli –  temperatura

By pozbyć się głęboko wchłoniętych zabrudzeń oraz bakterii i roztoczy pościel należy prać w minimum 60 st. lub chyba że producent zaleca inaczej. W takiej temperaturze można prać pościel z bawełny, satyny, dżerseju, kory, mikrofazy oraz bawełny renforce. Wyjątkiem od tej zasady jest pościel z flaneli, którą można prać w 40. i 50 st. C. 

Pranie pościeli bawełnianej

W przypadku bardziej odpornych materiałów wykonanych z czystej bawełny pralkę można nastawić nawet na w 90 st. C. Tak wysoka temperatura osłabia jednak włókna, nie należy więc stosować jej często. Delikatne tkaniny takie jak kaszmir, atlas czy len pierze się w niższych temperaturach — 30-40 st. C. Nie można ich też odwirowywać (podobnie zresztą jak kory) oraz stosować do nich wybielacza. Zamiast proszku do prania, lepiej wykorzystywać delikatniejsze płyny piorące.

Czy można prasować pościel z kory

Po wypraniu pościel należy bezzwłocznie rozwiesić w suchym i przewiewnym miejscu lub jeśli pozwalają na to warunki – na zewnątrz. Większości rodzajów pościeli nie trzeba też prasować, szczególnie jeśli były one odwirowywane na niskich obrotach. Jeśli jednak chcemy dokładnie ją rozprostować i wyrównać, prasujmy ją zawsze na lewej stronie. Wskazówki co do zalecanej temperatury prasowania znajdziemy na metkach. Warto pamiętać też pamiętać o specyficznych potrzebach niektórych tkanin:

  • jedwab należy prasować tylko po wyschnięciu,
  • len lepiej prasować parą, gdy jest lekko wilgotny
  • kory nie prasuje się wcale.

Brudne ślady na czystej pościeli

Nierzadko na długo nieużywanej, choć wypranej pościeli pojawiają się żółte plamy. Jak temu zaradzić? Poszwy należy ponownie przeprać w 60 st. z dodatkiem sody oczyszczonej. 

Pranie pościeli po chorobie 

Warto pamiętać o praniu pościeli po przejściu choroby, szczególnie jeśli domownicy złapali sezonową grypę lub COVID-19. Patogeny chorób utrzymują się dłużej na poszewkach na kołdry i poduszki. Aby się ich pozbyć, przepierzmy je w wysokiej temperaturze – minimum 60 st.

Wietrzenie pościeli 

W przypadku niektórych włókien naturalnych poza regularnym praniem ważne jest wietrzenie pościeli. Co kilka dni na zewnątrz warto wystawić pościel z kaszmiru i wełny. Zabieg ten równie dobrze zrobi innym tkaninom – odświeży je, pomoże pozbyć się bakterii, roztoczy oraz resztek sierści zwierząt.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.