Nietoperze w Polsce
Nietoperze (Chiroptera) to jedyne zdolne do aktywnego lotu ssaki, które prowadzą dosyć skryty, nocny tryb życia. Nietoperze słyną z przyjmowania specyficznej postawy w trakcie odpoczynku - dzięki nietypowej budowie tylnych kończyn wykazują one zdolność zwisania głową w dół. Warto wiedzieć o tym, że w Polsce występuje aż 26 różnych gatunków nietoperzy – wszystkie podlegają ścisłej ochronie. Najmniejszym przedstawicielem tej grupy jest karlik malutki, który chętnie żyje w pobliżu osiedli ludzkich. Do największych osobników zalicza się natomiast borowiec wielki oraz nocek duży.
Pomimo tego, że zdecydowana większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, to ssaki te znakomicie orientują się w terenie. Bez trudu lokalizują przeszkody oraz swoje ofiary, co zawdzięczają dobrze rozwiniętej zdolności echolokacji.
Skąd nietoperze w ogrodzie?
Nietoperze zamieszkują całą kulę ziemską - oczywiście poza Antarktydą. Nikogo więc nie powinien dziwić ich widok w przydomowych ogrodach czy na działkach, znajdując schronienie w dziuplach drzew lub opuszczonych budynkach.
Nietoperze najchętniej przebywają w miejscach, gdzie znajduje wiele kwiatów, krzewów i drzew, co gwarantuje im stały dostęp do pożywienia. Zastanawiasz się, czym żywią się te niewielkie ssaki? Na świecie wyróżnia się ponad 1360 gatunków nietoperzy i choć każdy z nich ma różne preferencje pokarmowe, to zdecydowana większość żywi się owadami – komarami, muchami, chrząszczami, świerszczami, pasikonikami oraz motylami nocnymi. Szacuje się, że dorosły osobnik jest w stanie zjeść blisko 2000 komarów jednego wieczora! Warto pamiętać o tym, że nietoperze zjadają nie tylko uciążliwe insekty, ale także szkodniki roślin ogrodowych. Chętnie polują między innymi na zwójki, żerujące na jabłoniach i gruszach oraz omacnice prosowianki, które zagrażają plantacjom kukurydzy. Tak więc zwierzęta te odgrywają niezwykle ważną rolę w regulowaniu populacji owadów, co z kolei sprzyja zachowaniu równowagi ekologicznej.
Obecność nietoperzy w ogrodzie czy na działce niesie ze sobą wiele korzyści. Oprócz tego, że te niewielkie ssaki są niedocenianym sojusznikiem w walce z insektami i szkodnikami, to dodatkowo ich odchody, czyli guano, są znakomitym naturalnym nawozem do roślin. Zawierają one dużą ilość azotu, potasu i fosforu oraz innych cennych mikroelementów niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju.