Spis treści:
Czy na zimę trzeba ściągać moskitiery z okien?
Zdemontowanie moskitier z okien po zakończeniu sezonu letniego jest rekomendowane przez fachowców, którzy wskazują nie tylko na względy estetyczne czy poprawę komfortu funkcjonowania w domu, lecz także na aspekty użytkowe. Pozostawione na oknach osłony na owady zimą niszczeją, część ich elementów konstrukcyjnych staje się miejscem kumulowania wilgoci, a tym samym siedliskiem groźnych grzybów i pleśni. To nie jedyny problem.
Jeśli nie zdejmiesz osłon dostatecznie wcześnie, a jesień rozgości się na dobre ze wszystkimi jej wątpliwymi walorami: ulewnymi deszczami, wysoką wilgotnością, niskimi temperaturami i porywistymi wiatrami, może dojść do poważnych uszkodzeń delikatnej siatki, a nawet głównej ramy osłony. Jeśli nie chcesz, by twoje moskitiery uległy uszkodzeniu, rozerwaniu czy odkształceniu w walce z podmuchami lub, co gorsza, stały się ogniskiem rozwoju szkodliwych patogenów, które do wiosny zdążą rozwinąć się w trudne do usunięcia wykwity – czym prędzej je zdejmij.
Demontaż osłon na owady ma jeszcze jedną zaletę, której wielu z nas nie bierze pod uwagę. Drobna siatka, będąca główną barierą dla niechcianych insektów, tworzy we wnętrzu efekt zacienienia, który jesienią nie jest pożądany. Zdjęcie jej z okien otwiera i wyraźnie zwiększa dostęp naturalnego światła. Co więcej, przez odkrytą szybę w słoneczny dzień dociera do środka sporo ciepła słonecznego, dzięki czemu budynek w sposób ekologiczny się dogrzewa. Zdziwisz się, jak szybko w okolicy okna temperatura powietrza we wnętrzu wzrośnie nawet o 2-3°C.
Przeczytaj również: Okna już zaczynają parować od wewnątrz. Najlepsze sposoby na parujące okna
Jak ściągać i przechowywać moskitiery?
Zastanawiasz się, jak zdemontować moskitiery z okien szybko, jednocześnie oczyszczając najbardziej zabrudzone elementy po sezonie, by były gotowe do przechowania i ponownego zainstalowania wiosną? To proste, oto triki, które ułatwią ci zadanie.
Moskitiery mocowane są na różne sposoby, w zależności od wybranego modelu (rolowane, plisowane, ramkowe, na rzepy) oraz typu okna, które osłaniają. Zwykle jednak systemy mocowania wykorzystywane przy oknach przesuwnych, przy modelach skrzydłowych i konstrukcjach dachowych są do siebie podobne.
Zanim zdejmiesz siatkę ochronną, upewnij się, czy mocowana jest ona na rzepy, na klipsy, zatrzaski, sprężyny, osadzona została na szynach lub w obrysie ramy dodatkowego ekranu. Większość elementów łatwo odłączysz ręcznie, ale jeśli osłony długo nie były zdejmowane, możesz potrzebować np. szerokiej szpachelki, by podważyć dół moskitiery. Lepiej nie używaj do tego śrubokrętu, ponieważ elementy konstrukcji ramy moskitiery są dość elastyczne i łatwo się wyginają. Pod punktowym naciskiem mogłyby uszkodzić się, a tym samym nie nadawać już do montażu w kolejnym sezonie.
Po zdjęciu siatki ochronnej z okna wpuścisz do wnętrza światło i ciepło słoneczne, co zimą ma duże znaczenie dla zwiększenia komfortu przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Fot. Radnatt/CanvaPro
Zdjęcie na zimę siatki ochronnej ułatwia przeprowadzenie posezonowych porządków: umycie ram okiennych i szyb oraz odkurzenie uszczelek ze zgromadzonych na nich zanieczyszczeń. Najlepiej będzie, jeśli każdą z tych czynności wykonasz od razu po demontażu konstrukcji.
- Odkurz powierzchnię siatki moskitiery, wykorzystując miękką końcówkę z włosiem.
- Całość osłony wraz z cienką ramką umyj gąbką lub szmatką nasączoną wodą z mydłem bądź kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń.
- Trudne zabrudzenia z ramy okiennej spod moskitiery z łatwością doczyścisz domową pastą z sody oczyszczonej.
- Mokre skrzydło moskitiery połóż na ręczniku, aby woda po myciu odciekła z zakamarków i poczekaj, aż całkowicie wyschnie.
Zdemontowane moskitiery, oczyszczone i osuszone, przechowuj w zależności od rodzaju:
- złożone lub zwinięte w oryginalnym opakowaniu, np. na półce w garażu;
- zestawione ze sobą (oddzielone np. cienkimi płytami kartonowymi, by na siebie nie naciskały) i ustawione pod ścianą w suchym, ciepłym pomieszczeniu tam, gdzie nie ulegną uszkodzeniu i nikomu nie będą przeszkadzały;
- owinięte folią ochronną, ułożone na płasko na większej półce pod sufitem i dodatkowej kartonowej podkładce.
Najlepiej podczas zdejmowania osłon dokładnie je opisz, to ułatwi ci ponowny montaż wiosną. Fot. piman-khrutmuangs-images/CanvaPro
Pamiętaj, że ponowna instalacja moskitiery ramkowej przebiegnie sprawniej, jeśli poszczególne zdejmowane elementy odpowiednio opiszesz – użyj do tego pasków taśmy maskującej i markera, dokładnie zaznaczając na skrzydłach, do których okien są one przeznaczone. To zajmie tylko chwilę, a przyda się zwłaszcza jeśli jest ich sporo i nieznacznie różnią się rozmiarem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Regulacja okien zima-lato. Jak zmienić tryb w oknach na zimowy, dlaczego trzeba to robić?
Czy można myć okna w zimie? Trzymaj się tych zasad, lodu na szybach nie będzie