Porady domowe
Źle ustawiona temperatura na piecu gazowym może znacząco podnieść rachunki i skróci żywotność całego systemu grzewczego. Jeśli odpowiednio dostosujemy ustawienia sterownika zachowamy balans między komfortem cieplnym a oszczędnością. Zbyt wysoka temperatura to niepotrzebne zużycie gazu, podczas gdy zbyt niska może prowadzić do wilgoci i nieprzyjemnego chłodu. Sprawdź, jaką temperaturę ustawić w piecu gazowym w zależności od jego rodzaju, aby nie przepłacać i uniknąć problemów z ogrzewaniem.
Czytaj artykułFugi między płytkami niezwykle trudno wyczyścić. Wiele środków do sprzątania zawodzi zwłaszcza wtedy, gdy na spoinach pojawia się pleśń. Jednak dbanie o to, aby były nieskazitelnie czyste, jest ważne – nie tylko ze względu na estetykę łazienki, ale także z uwagi na nasze zdrowie. Zastanawiasz się, jak wyczyścić fugi tanio i skutecznie? Oto najlepsze domowe sposoby.
Czytaj artykułNa liście ważnych instalacji, mających zapewnić bezpieczeństwo w twoim domu, czujniki dymu zajmują wysoką pozycję zwłaszcza wtedy, gdy ogrzewasz budynek kominkiem. Jednak to nie jedyne czujniki, które warto zamontować. Równie istotne są urządzenia wykrywające toksyczny tlenek węgla, szybko alarmujące o przekroczeniu dopuszczalnych norm, a tym samym chroniące zdrowie mieszkańców. Sprawdź, jak i gdzie zamontować system alarmujący o wydzielaniu się niewidocznej, bezwonnej substancji – czujnik tlenku węgla może uratować życie tobie i twojej rodzinie.
Czytaj artykułPellet drzewny zdobywa coraz większą popularność jako ekologiczne paliwo do ogrzewania domów, jednak nie każdy produkt dostępny na rynku spełnia odpowiednie standardy jakości. Niska jakość paliwa prowadzi do problemów z kotłem, zwiększonej emisji zanieczyszczeń oraz wyższych kosztów eksploatacji. Przedstawiamy metody, które pozwolą samodzielnie ocenić jakość pelletu za pomocą prostych testów i obserwacji.
Czytaj artykułRegularne usuwanie z podłogi w mieszkaniu zabrudzeń pozwala utrzymać higienę, zmniejsza ryzyko występowania alergii na gromadzący się kurz, a przy tym sprawia, że w domu pachnie czystością i świeżością. Do mycia płytek nie potrzeba specjalnych tipów, jednak utrzymanie w czystości delikatnych paneli to już zupełnie inna bajka. Znaczenie ma nie tylko wybrany środek myjący, lecz także temperatura wody. Jak myć panele bez smug i zacieków? Jedna z metod króluje wśród posiadaczy paneli, wypróbuj, to naprawdę działa.
Czytaj artykułNa ekranie telewizora często możemy zauważyć warstwę kurzu, odciski palców i inne nieestetyczne zabrudzenia, które odbierają przyjemność z oglądania ulubionych kanałów. Zwykłe detergenty nie nadają się do usuwania śladów z takiej powierzchni, dlatego warto się dobrze zastanowić, czym czyścić ekran telewizora. Jaki domowy płyn jest delikatny, a zarazem najbardziej skuteczny? Podpowiadamy.
Czytaj artykułEfekt czernienia złotej biżuterii jest zupełnie naturalny i wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie świadczy o niskiej jakości wyrobach. Złote łańcuszki, pierścionki, kolczyki i bransoletki wykonuje się z domieszką innych metali, dzięki czemu są one twardsze i trwalsze, a co za tym idzie, dłużej cieszą użytkownika. Jak dbać o estetyczny wygląd biżuteryjnych dodatków? Podpowiadamy, jak wyczyścić biżuterię domowym sposobem – jest po prostu niezawodny.
Czytaj artykułZatkany zlew to problem, który może wystąpić niemal w każdym domu. Włosy, tłuszcz, resztki jedzenia i inne zabrudzenia wpadają do odpływu kuchennego, powodując jego zapychanie się. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Zanim sięgniesz po sklepowe granulki czy żele, wypróbuj domowe sposoby. Są przyjazne dla środowiska i naszego zdrowia, kosztują grosze, a przy tym wykazują dużą skuteczność. Sprawdź, jak odetkać zatkany zlew bez chemii.
Czytaj artykułPolska kuchnia nie istnieje bez ziemniaków, które stanowią dodatek do wielu dań. Aby się nimi cieszyć przez całą zimę, warto przemyśleć sposób ich magazynowania. Istotne jest, by warzywa nie zgniły lub by nie zaczęły kiełkować, co odbije się na ich jakości. Podpowiadamy, jak przechowywać ziemniaki zimą i jak je do tego przygotować, by zachowały swoje walory smakowe i odżywcze.
Czytaj artykułCzyszczenie piekarnika jest jednym z najbardziej nielubianych obowiązków domowych, nie dziwi więc, że często odkładamy je na później. Im dłużej jednak będziemy zwlekać, tym trudniejsze okaże się usunięcie starego tłuszczu i spalenizny. Na szczęście istnieje domowy sposób na wyczyszczenie piekarnika, który działa nawet na najgorszy brud. Sprawdź, jak szybko przywrócić urządzeniu dawny blask dzięki prostej paście.
Czytaj artykułLiść laurowy to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Powszechnie znana i wykorzystywana jest w kuchni, ale mało kto wie o jej właściwościach leczniczych. Drzewko laurowe z powodzeniem można uprawiać w polskich warunkach i wykorzystywać jego liście w domu. Poznaj dobroczynne właściwości liścia laurowego, jego nietypowe zastosowanie oraz sposób pielęgnacji.
Czytaj artykułFusy po kawie, woreczki z herbaty czy skorupki jajek oraz wiele innych produktów "resztkowych" trafia bezpośrednio do kosza, choć wcale nie musi. Z tych niepozornych składników mógłbyś przygotować rozmaite produkty do domu i ogrodu – podpowiadamy, co zrobić z resztkami z kuchni i jak wykorzystać je w przydatny sposób. Oto prosty sposób na odpowiedzialne gospodarowanie i... oszczędzanie.
Czytaj artykułOsad z gazu w kuchni to lepka maź, która odkłada się na płycie grzewczej wokół palników, na ruszcie, a nawet na meblach kuchennych. Trudna do usunięcia zwłaszcza wtedy, gdy nie robimy tego regularnie. Podpowiadamy, jak pozbyć się tłustego osadu z gazu domowymi sposobami.
Czytaj artykułZastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu i obniżyć swoje rachunki? A może chcesz ograniczyć jej zużycie w ogrodzie? Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tych celów. Sprawdź, jak dzięki zmianie codziennych nawyków można zaoszczędzić wodę, a wraz z nią – całkiem sporo pieniędzy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 130
- Następna