Porady domowe

Brykiet torfowy. Lepszy od węgla i ekogroszku? Zalety i wady brykietu torfowego

Brykiet torfowy stosowany jest już w Skandynawii oraz wielu krajach europejskich, gdzie nazywany jest ekologicznym opałem przyszłości. Stanowi alternatywę dla węgla oraz drewna i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych, dlatego jest bezpieczny dla człowieka i otaczającej go przyrody. Dowiedz się, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Brykiet torfowy. Lepszy od węgla i ekogroszku? Zalety i wady brykietu torfowego
Brykiet torfowy ma zwartą postać kostek, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca. Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Brykiet torfowy – co to jest?

Brykiet torfowy jest jednym z ekologicznych paliw tak jak ekogroszek czy pellet. Stosowany jest jako zamiennik dla węgla kamiennego i drewna. Torf, jako składnik gleby, wydobywany jest znacznie łatwiej niż węgiel. Polska posiada duże zasoby tego surowca, dzięki czemu jego cena jest bardziej atrakcyjna.

Brykiet torfowy powstaje w wyniku sprasowania torfu pod wysokim ciśnieniem. Powoduje to, że przybiera postać kostek, które są twarde i mają długi czas spalania. Sprasowany brykiet ma znacznie większą gęstość niż drewno i nie kruszy się.

Specyficzną cechą tego paliwa jest również to, że jeśli damy dostęp powietrza do pieca, to brykiet będzie się palił płomieniem, a gdy zamkniemy dopływ powietrza, brykiet torfowy będzie się żarzył przez bardzo długi czas.

Przeczytaj również: Nowy dodatek elektryczny do pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego. Kto dostanie 1000 i 1500 zł?

Brykiet torfowy – wartość opałowa

Wartość opałowa to ilość ciepła, którą uzyskuje się podczas spalania jednostki masy albo objętości paliwa przy spalaniu całkowitym lub zupełnym.

Brykiet torfowy ma wartość opałową, która zwana jest również kalorycznością. Wynosi ona w przypadku tego paliwa 18mj/kg i stanowi około 80% wartości opałowej węgla dobrej jakości. Pozostałe ważne parametry brykietu torfowego to:

 • wilgotność około 13%
 • zawartość popiołu około 10%
 • zawartość siarki około 0,2%

Ile kosztuje brykiet torfowy?

Duży wzrost cen nie ominął także brykietu torfowego. Tak jak w przypadku większości transakcji, najbardziej opłacalne jest kupno hurtowe, dzięki któremu można zyskać rabat lub indywidualnie uzgodnić cenę ze sprzedawcą.

Obecnie cena za tonę brykietu torfowego wynosi przeciętnie około 1600 złotych. Za worek 20-kilogramowy zapłacimy natomiast około 45 złotych. Należy jednak porównać dostępne oferty, ponieważ ceny za brykiet potrafią być bardzo zróżnicowane.

Zastanawiając się, gdzie kupić brykiet torfowy, musimy pamiętać o tym, aby przede wszystkim szukać sprawdzonych i zaufanych sprzedawców. Da nam to pewność, że nie zostaniemy oszukani podczas kupna brykietu. Obecnie to paliwo nie jest produktem deficytowym, więc możemy znaleźć w wyszukiwarce bardzo dużo możliwości zakupu brykietu torfowego od ręki.

Brykiet torfowy a węgiel

Dużo osób w ostatnim czasie porównuje różne paliwa, aby wiedzieć, na które się zdecydować. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy brykietem torfowym a węglem, to mamy tu bardzo zbliżone parametry tych produktów, które mają podobne właściwości grzewcze.

Brykiet torfowy jest jednak bardziej ekologicznym rozwiązaniem, więc mając na względzie środowisko, warto wybrać to paliwo. Dodatkowo brykiet o wiele mniej brudzi niż węgiel, więc pozwoli zaoszczędzić czas na sprzątaniu. Ważną zaletą brykietu torfowego jest także to, że w jego przypadku nie ma konieczności ciągłego podkładania, gdyż torf spala się równomiernie.

Brykiet torfowy a ekogroszek

Innym ekologicznym rozwiązaniem jest również ekogroszek. Porównując go z brykietem torfowym, należy zauważyć, że ma on o wiele wyższą kaloryczność, która w jego przypadku wynosi 24-32 Mj/kg.  Dodatkowo ekogroszek ma mniejszą wilgotność niż brykiet torfowy, oscylującą w okolicach 12%.

Zarówno brykiet torfowy, jak i ekogroszek, mają zawartość popiołu około 10%. Jeśli chodzi o cenę ekogroszku, to jest to aktualnie kwota od 3000 do 4000 złotych. Kwotą za tonę ekogroszku jednak ciągle się zmienia i drożeje. Oba te rozwiązania są bardzo podobne, jeśli chodzi o ich funkcjonalność, jednak cenowo lepiej wypada brykiet torfowy.

Brykiet torfowy czy drzewny?

Kolejną rozterką konsumentów jest wybór pomiędzy brykietem torfowym a drzewnym. W tym przypadku brykiet drzewny wychodzi nieco taniej niż torfowy, ale jest mniej wydajny.

Jego kaloryczność jest mniejsza i do tego dochodzi także czynnik, jakim jest popiół. Brykiet drzewny zawiera większy jego odsetek niż brykiet torfowy, więc będzie powodował więcej bałaganu.

Przeczytaj również: Ogrzewasz dom pompą ciepła? Tyle możesz zapłacić za prąd w 2023 roku

Brykiet torfowy – wady i zalety

Przed zdecydowaniem się na ogrzewanie za pomocą brykietu torfowego musimy poznać wady i zalety tego rozwiązania:

Zalety:

 • Ciepłota spalania brykietu torfowego jest trzykrotnie wyższa od drewna opałowego.
 • Palenie brykietem nie powoduje korozji kotłów i osadzania się sadzy w paleniskach i przewodach kominowych.
 • Łagodny proces spalania, bez specyficznego strzelania i rozbłysków.
 • Łatwiej go przechowywać, ponieważ zajmuje mniej miejsca.
 • Popiół po spaleniu brykietu jest w 100% ekologiczny i może pełnić funkcję nawozu potasowo-fosforowego.
 • Tona brykietu torfowego może zastąpić 2 tony węgla i 5m3 opału drzewnego.

Wady:

 • Konieczność zabezpieczenia brykietu torfowego przed deszczem podczas transportu.
 • Musi być przechowywany w zadaszonym i suchym pomieszczeniu.
 • Duża rozbieżność cen na rynku.
 • Specyficzny zapach podczas spalania.

Zastosowanie brykietu torfowego

Brykiet torfowy może być stosowany wszędzie tam, gdzie do tej pory używany był węgiel i drewno. Spalanie brykietu dozwolone jest między innymi w kominkach, piecach CO, piecach kaflowych, kotłach przemysłowych, a także w kotłowniach do ogrzewania gospodarstw rolniczych oraz tuneli z uprawami rolniczymi.

Przeczytaj również: Wniosek o dodatek do pelletu: Gdzie i kiedy składać?

tanie ogrzewanie

"Ekologicznie": Absurdy pod szyldem "eko" na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.