Porady domowe

Co wabi szerszenie? Poznaj naturalne sposoby na odstraszanie szerszeni

Szerszenie to największe owady występujące w Europie, których obecność w pobliżu domostw budzi spory niepokój. Sprawdźcie, jak w naturalny sposób je odstraszyć i co zrobić, by nie wlatywały przez okna do domu.

Co wabi szerszenie? Poznaj naturalne sposoby na odstraszanie szerszeni
Wyjasniamy, jak odstarszyć szerszenie. Fot. 123RF.com/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Szerszenie — najważniejsze informacje

Szerszenie to największe owady należące do rodziny osowatych występujące w Europie. Mogą mieć od 2,5 do 3,5 cm długości, a ich odwłok zazwyczaj jest żółty z charakterystycznymi czarnymi pasami. Szerszenie zakładają gniazda na terenach leśnych np. w dziuplach drzew czy norach ziemnych, ale też w szczelinach dachów, dziurach i w zagłębieniach budynków.

Osiedlanie się szerszeni w pobliżu domostw budzi spory niepokój, ponieważ ukąszenie tych owadów może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. W rzeczywistości jad szerszeni porównywalny jest z jadem pszczół i os, choć zawiera nieznacznie większą dawkę toksyn. Natomiast samo użądlenie jest boleśniejsze, ponieważ żądło szerszeni jest większe i głębiej penetruje skórę, a uwolnienie jadu powoduje silne pieczenie i rany. Strach przed użądleniem szerszeni sprawia, że wiele osób szuka rozwiązań, które mają na celu odstraszyć te owady z ogrodu, balkonów czy tarasów i zapobiec wlatywaniu przed okna do domów. 

Co wabi szerszenie?

Tym, co najczęściej przyciąga szerszenie do miejsc, w których przebywają ludzie, są najczęściej określone zapachy oraz pożywienie. Owady te szczególnie upodobały sobie zapach dojrzałych owoców opadłych z drzew np. jabłek, gruszek czy wiśni. Często też żerują na winoroślach. Pozostawione w ogrodzie owoce mogą więc być łakomym kąskiem dla tych dużych owadów.

Szerszenie żywią się małymi owadami, ale również sokami drzew, dlatego nakłuwają korę swoim żądłem, by wyssać z nich pożywienie. Owady preferują szczególnie drzewa o dużej zawartości soku np. brzozę, jesion, wierzbę czy bez.

Szerszenie mogą mieć do 3,5 cm długości. Fot. Pixabay

Kiedy jest największa aktywność szerszeni?

Szerszenie największą aktywność wykazują w czerwcu, lipcu i w sierpniu. Żerują zarówno w dzień, jak i w nocy. Wczesną wiosną samice zapłodnione poprzedniego roku szukają miejsca, w którym mogłyby założyć swoje lokum. Po zbudowaniu gniazda "królowa" składa w nim jaja, z których wylęgają się młode pokolenia robotnic. Z czasem populacja może się znacznie rozrosnąć i liczyć nawet kilkaset szerszeni, które mieszczą się w jednym gnieździe. W czerwcu zwykle gniazda szerszeni są jeszcze niewielkich rozmiarów i często przypominają tradycyjną żarówkę. Jeżeli nie zostaną zlikwidowane to z czasem mogą osiągnąć naprawdę spore rozmiary i stanowić poważne zagrożenie. W takiej sytuacji o usunięcie gniazda warto poprosić strażaków.

Co zrobić, żeby szerszeń nie dostał się do domu?

Chcąc odstraszyć szerszenie i zapobiec ich wlatywaniu przez okno do domu czy mieszkania, warto wypróbować naturalne domowe metody. Na czym one polegają?

  • Zapachy odstraszające szerszenie

Szerszenie są wrażliwe na niektóre zapachy. Szczególnie drażniący jest dla nich zapach olejku goździkowego, herbacianego, eukaliptusowego, ale także octu i cytryny. Jeżeli zależy nam, by żaden szerszeń nie przedostał się do naszego domu, warto połączyć wodę z kilkoma kroplami aromatycznego olejku, przelać płyn do butelki ze spryskiwaczem i obficie spryskać framugi okna oraz firanki. Szerszenie nie znoszą też zapachu palonej kawy. W tym celu warto wsypać np. do kamiennej donicy kilka łyżek mielonej kawy i podpalić. Dym, który zacznie się unosić, odstraszy nie tylko szerszenie, ale też osy i komary.

  • Rośliny odstraszające szerszenie

Zapach niektórych roślin również działa odstraszająco na szerszenie. Warto więc posadzić w donicach lawendę, miętę, majeranek, tymianek, melisę, macierzankę czy pelargonie i ustawić skrzynki na parapetach okiennych. Szerszenie będą trzymać się z daleka.

Chcąc zapobiec wlatywaniu przez okna szerszeni i innych owadów, warto też zainwestować w tzw. moskitiery, czyli siatki montowane na oknach, które zabezpieczają przed przedostawaniem się do domu nieproszonych gości.

Przeczytaj również:

Naturalny wróg szerszenia. Gdzie szerszenie zakładają gniazda i jak skutecznie je usuwać?

Szerszenie założyły gniazdo? Zastosuj ten środek, a pozbędziesz się ich szybko i skutecznie

Wrotycz na kleszcze i komary. Jak zrobić wyciąg i wywar z wrotyczu?

Szerszenie to groźne owady, których ciężko się pozbyć. Fot.123RF.com

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co wabi szerszenie? Poznaj naturalne sposoby na odstraszanie szerszeni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.