Porady domowe

Czy istnieje pies podobny do pandy? Dziwna moda prosto z Chin

Tak zwany chow chow panda to pies, który cieszy się w Chinach dość dużą popularnością. Nic w tym dziwnego, bowiem pandy są w tym kraju skarbem narodowym, traktowanym z dużym uznaniem i podziwem. Poniżej podpowiemy, czym tak naprawdę są psy pandy i jak uzyskuje się pożądany wygląd ich futra.

Czy istnieje pies podobny do pandy? Dziwna moda prosto  z Chin
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Chow chow panda – czy taka rasa istnieje naprawdę?

Chow chow czy, innymi słowy, pies z niebieskim językiem to dość popularna i znana na całym świecie rasa. To stworzenie o wyjątkowo gęstym futrze, niewielkich szpiczastych uszach i masywnej budowie ciała. Pies rasy chow chow występuje w kilku odmianach umaszczenia. We wzorcu z pewnością nie znajdziemy umaszczenia, które mogłoby przypominać pandę.

Pies chow chow panda nie jest odrębną rasą, a wynikiem chińskiej mody. Wygląd zbliżony do pandy uzyskuje się poprzez farbowanie futra. Psy odwiedzające salony groomerskie mają umaszczenie typowe dla swojej rasy. Może to być chow chow krótkowłosy, długowłosy, szpic pomarańczowy czy pomeranian czarny.

Moda na psy wyglądające jak panda sprawiła, że rasa chow chow na nowo stała się popularna w Chinach. Wyjątkowo sympatyczny wygląd farbowanych piesków z pewnością wzbudza zainteresowanie na spacerach. Mimo atrakcyjnego wyglądu farbowanie małych czy większych piesków jest tematem mocno kontrowersyjnym. Chow chow panda cieszy się popularnością w Chinach i Japonii, jednak nie zdobył uznania na terenie innych państw.

chow chow

fot. Chow Chow / Pixaby.com

Czy farbowanie pupila jest bezpieczne?

Stylizacja na psa o wyglądzie pandy wymaga zastosowania specjalnych farb groomerskich. Chińscy groomerzy podkreślają, że są to metody w pełni bezpieczne i nieinwazyjne dla psiego organizmu. Poddany farbowaniu chow chow krótkowłosy, długowłosy, pomeranian czarny czy szpic pomarańczowy, mogą uzyskać wyjątkowy wygląd pandy.

Weterynarze nie są natomiast przekonani do farbowania sierści. W ofertach sprzedaży możemy co prawda odszukać specjalne farby kredowe, które zmywają się podczas pierwszej kąpieli. Jednak chow chow panda wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych specyfików chemicznych. Szczeniak czy dorosły, poddany farbowaniu pies może cierpieć na problemy skórne. Nie bez znaczenia będzie też aspekt jego psychiki. Większość psów nienajlepiej radzi sobie z wizytami u groomera, dlatego przycinanie futra wykonuje się wtedy, gdy jest to konieczne. Farbowanie nie ma żadnego przełożenia na aspekt zdrowia piesków, może jedynie wywołać stres i dodatkowe problemy zdrowotne.

Warto także zauważyć, że stosowane w Chinach farby do sierści nie muszą być całkowicie obojętne dla psiego organizmu. Psy często liżą się po sierści, co może spowodować wprowadzenie chemikaliów do przewodu pokarmowego. To z kolei zwiększa ryzyko pojawienia się problemów żołądkowych, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrucia organizmu. Jest to jeden z głównych powodów, dla których farbowany chow chow panda wzbudza wiele kontrowersji. Sprawdź także ten artykuł na temat hodowli chow chow w Polsce.

chow chow fot. Chow Chow / Pixabay.com

Jakie psy stylizuje się na pandę?

W Chinach do stylizacji na pandę najczęściej wybierany jest pies z niebieskim językiem, czyli popularny chow chow krótkowłosy lub długowłosy. Najprawdopodobniej rasa została wybrana przez swoje rozmiary, bardzo gęste umaszczenie oraz charakterystyczne, niewielkie uszy. Przy dodatkowej stylizacji, psy mogą mocno przypominać pandę.

Stylizacja na pandę dotknęła także znacznie mniejszych ras. Dobrym przykładem jest tu szpic miniaturka. Pomeranian czarny czy szpic pomarańczowy również posiadają bardzo gęstą sierść, która sprawia, że wyglądają jak pluszowa maskotka. Szpic miniaturka to także rasa o bardzo małych rozmiarach. Dorosły pies zazwyczaj osiąga do 3 kg wagi, a zatem okazuje się znacznie mniejszy od popularnego chow chowa.

Pieski stylizowane na pandy znajdują się także w Japonii. W roli pandy ponownie pojawia się pies z niebieskim językiem. Nie jest to pupil znajdujący się w hodowlach, a kolejny wynik farbowania. Farbowanie w Japonii wykorzystuje się obecnie zarówno u szczeniaków, jak i dorosłych piesków. Szpic miniaturowy czy pomeranian czarny nie cieszy się tam tak dużą popularnością.

Czym tak naprawdę charakteryzuje się pies chow chow?

Rasa chow chow słynie z niebieskiego języka, który należy do jej naturalnych cech wyglądu. Jest to średnich rozmiarów, majestatycznie wyglądająca rasa, która posiada bardzo bujny podszerstek i równie bujną okrywę właściwą. W hodowlach odnajdziemy dwie odmiany piesków. Dużą popularnością cieszy się chow chow krótkowłosy, a także wymagający bardziej czasochłonnej pielęgnacji, chow chow długowłosy.

Naturalne umaszczenie szczeniaków i dorosłych chow chowów może przybierać kolor czarny, rudy, niebieski, cynamonowy, kremowy bądź biały. Barwa czarno biała, przypominająca pandę nie jest spotykana w żadnych hodowlach.

Na uwagę zasługuje także wspaniały charakter rasy. Chow chow nie jest tak głośny jak szpic pomarańczowy czy miniaturka rasy ratlerka. Wyróżnia ją ciche, stabilne usposobienie i umiejętność dogadania się z człowiekiem. Chow chow dogada się z właścicielem, o ile będzie traktowany z respektem i szacunkiem. Jest to rasa, która swoim usposobieniem mocno przypomina koty. Chow chow lubi chodzić własnymi ścieżkami, nie jest wylewny w okazywaniu uczuć, bywa uparty i niezależny. Miniaturka dorosłego psa dogada się z innymi pupilami domowymi, o ile zostanie objęta przemyślaną socjalizacją.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy istnieje pies podobny do pandy? Dziwna moda prosto z Chin"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.