Porady domowe

Dezynfekcja ubrań – w jaki sposób jej dokonać?

W dobie pandemii szeroko rozumiana dezynfekcja jest podstawowym sposobem na ograniczenie  rozprzestrzeniania się choroby. Jednym z bardzo istotnych czynników mających wpływ na nasze bezpieczeństwo jest także dezynfekcja ubrań. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na odkażanie odzieży, które z powodzeniem będzie można stosować również w dalszej przyszłości.

Dezynfekcja ubrań – w jaki sposób jej dokonać?
Fot. Dezynfekcja ubrań w nowoczesnym wydaniu – Samsung AirDresser
REKLAMA

Bez wątpienia jednym z bardziej nowoczesnych i innowacyjnych sposobów na odkażanie odzieży jest szafa odkażająca, taka jak np. AirDresser firmy Samsung. W tym przypadku, dzięki czterostopniowemu procesowi wykorzystującemu ciepłe powietrze i parę wodną, szafa jest w stanie (zgodnie z zapowiedziami producenta) wyeliminować  99,9% trzech rodzajów wirusów, takich jak adenowirusy, wirusy grypy oraz herpeswirusy.

Przy okazji urządzenie pełni też funkcje odświeżacza tkanin, usuwa przykre zapachy, jak i wygładza zagniecenia. Dezynfekcja ubrań nie jest więc jedynym zadaniem Samsung AirDresser: szafa pełni szerokie funkcje higieniczne i może znaleźć miejsce w ramach zwyczajnego funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Żelazko z generatorem pary i parownica – rozwiązanie bardzo powszechne

Odkażanie odzieży można również przeprowadzić dzięki coraz popularniejszym żelazkom z generatorem pary oraz parownicom. Co do zasady, w teorii odkażanie mogłoby być wykonane też zwykłym żelazkiem posiadającym funkcję pary, jej strumień jest jednak zbyt słaby i zbyt mało regularny do przeprowadzenia dokładnej, kompleksowej dezynfekcji.

Żelazka z generatorem pary i parownice są pod tym względem skuteczniejsze, uchodzą przy tym za bezpieczniejsze dla samych ubrań. Dobrej jakości żelazka z generatorem pary produkowane są przez szereg firm, takich jak np. Tefal, Philips, czy Bosch. Jest to relatywnie niedrogie i kompaktowe rozwiązanie, szczególnie przydatne w okresie pandemii.

Pranie odzieży – nie tylko w wysokich temperaturach

Dezynfekcja odzieży możliwa jest także dzięki właściwemu wypraniu odzieży. Co do zasady przyjmuje się, że dezynfekcja będzie skuteczna jeśli ubranie zostanie wyprane w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Należy jednak mieć świadomość, że taka temperatura może zniszczyć tkaninę, czy też doprowadzić do jej skurczenia.

Dlatego w kontekście wykorzystywania pralki do dezynfekcji ciekawym wyborem będzie urządzenie z generatorem pary, która może też być zastosowana poza cyklem prania. Aktualnie pralki z generatorem pary produkowane są przez wielu producentów, takich jak LG, Samsung czy Beko.

Środki do dezynfekcji

Odkażanie odzieży może nastąpić również z wykorzystaniem dedykowanych do tego środków chemicznych. Jedną z najbezpieczniejszych form będzie wybór środków dodawanych do prania: wówczas będzie mogło być ono wykonane nawet w niższej temperaturze (np. 30 stopni Celsjusza). Sposób ten będzie odpowiedni dla gospodarstw domowych niedysponujących parownicą czy pralką z funkcją pary.

Na rynku funkcjonują również specjalne spraye służące do dezynfekcji odzieży. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mogą mieć potencjalny kontakt z osobami chorymi i chcą dokonać dezynfekcji ubrań np. jeszcze przed powrotem do swojego miejsca zamieszkania. Rozwiązanie to powinni rozważyć szczególnie Ci, którzy są zatrudnieni np. w przychodniach i szpitalach.

Dezynfekcja – tylko na czas pandemii?

Trwająca pandemia koronawirusa z pewnością wymaga zachowania szczególnej ostrożności oraz środków higieny. Należy jednak podkreślić, że po jej ustaniu nabyte przez nas urządzenia czy środki chemiczne dalej będą miały rację bytu. Dezynfekcja odzieży wciąż będzie wskazana chociażby w sytuacji, w której w miejscu zamieszkania przebywać będzie osoba chora.

Co więcej, odkażanie powinno następować zawsze po kontakcie z osobami chorymi - chociażby na zwykłą grypę. Wówczas swoje zastosowanie znajdą takie urządzenia jak parownica, pralka z funkcją pary, czy też szafa odświeżająca (taka jak np. Samsung AirDresser). Inwestycja w takie środki nie jest więc zakupem doraźnym, a mającym zastosowanie także w przyszłości.

Dezynfekcja – podstawowa forma ochrony

Szeroko rozumiana dezynfekcja – w tym odkażanie odzieży – jest podstawowym sposobem zabezpieczania się przed wirusami. Dezynfekcja ubrań możliwa jest na kilka bezpiecznych sposobów: skorzystać można np. z nowoczesnej szafy odświeżającej, z parownicy i żelazka parowego, z pralki z funkcją pary, jak i z chemicznych środków odkażających. Sposoby te z powodzeniem mogą być także stosowane już po ustaniu okresu pandemii.

Materiały promocyjne partnera

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Komentowanie tej treści zostało wyłączone.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dezynfekcja ubrań – w jaki sposób jej dokonać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.